Evde Fizik Tedavi: Nedir? Nasıl Yapılır?

evde fizik tedavi uygulanan hasta kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Evde fizik tedavi uygulamaları, fizik tedaviye gitmek için evden çıkmakta zorlananlar için tercih edilebilen durumlardan biridir. Evde fizik tedavi uygulamaları hakkında merak edilenlere içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

 

Avicenna Fizik Tedavi Merkezi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Evde Fizik Tedavi Nedir?

Evde fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmetleri, hastane ortamında alınan fizik tedavi uygulamalarının evde fizyoterapist eşliğinde yapılmasıdır. Bu hizmetle birlikte ağrı ve fonksiyonel hareket kaybı ile sonuçlanan sorunların çözümü sağlanabilir. Terapistiniz ile birlikte, normal hareketliliğine dönebilmeniz adına evde çalışmalar gerçekleştirilir.

Özellikle Covid-19 salgınının ortaya çıktığı son yıllarda, riskli grupta bulunan birçok kişi fizik tedavisini ertelemek zorunda kaldı. Önlemler nedeniyle kapatılan fizik tedavi merkezleri nedeniyle birçok kişinin tedavisinde aksama meydana gelmiştir. Bu durumun üstesinden gelmek için evde fizyoterapi ve rehabilitasyon daha sık tercih edilmeye başladı. Salgın hastalık ve aşağıdaki bazı durumlarda evde fizyoterapi ve rehabilitasyon ihtiyacı ortaya çıkabilir;

 • Durumunuz akut veya şiddetli haldeyse ve evden ayrılmanız sağlık açısından risk oluşturuyorsa,
 • Fonksiyonel hareketliliğiniz sınırlıysa ve terapi merkezine seyahat edemiyorsanız,
 • Fizik tedavinize ulaşmak için yeterli ulaşım veya ulaşıma erişiminiz bulunmuyorsa,
 • Sadece evinizde özel bir fizyoterapi seansı arzu ediyorsanız.

Bahsedilen durumların varlığında evde bakım fizik tedavi tercih edilebilir. Evde fizyoterapi uygulamalarında, yatarak fizik tedavi uygulamasında olduğu kadar yoğun bir tedavi alınmaktadır. Alınan tedavilerin süresi günlük 2 saat ve daha fazla olabilir.

Evde Fizyoterapi Nasıl Alınır?

Hareketlerinizi sınırlandıran ve rahatsızlık oluşturan durumların varlığında, fizyoterapiden faydalanılabilir. Evden çıkamadığınız durumlarda, hastane ortamında fizik tedavi uygulamalarını evde fizyoterapi ve rehabilitasyon olarak da alabilirsiniz. Evde bakım fizik tedavisi alan çoğu kişi durumu ve koşullarını bildirerek, tıbbi gerekliliği olduğunu bildirmelidir. Tıbbi gereklilik raporu bulunan kişiler, koşullar nedeniyle bir hemşire veya fizyoterapist tarafından evde fizyoterapi ve rehabilitasyon alabilir. Tıbbi olarak gereklilik kesinleştiği durumlarda evde fizyoterapi ve rehabilitasyon alabilirsiniz ancak evde fizik tedavi sgk tarafından karşılanmıyor.

Kimler Evde Fizik Tedavi Alabilir?

Evde fizyoterapi uygulamasından  faydalanılması için hareket kaybına neden olacak bir neden lazımdır. Denge ve yürüyüş bozuklukları gibi ulaşımı zorlaştıran durumlar, evden çıkmakta zorluk çekmek gibi sorunların varlığında evde fizyoterapi alınabilir. Evde bakım hizmeti gerektirecek durumlar arasında;

 • felç
 • Kalp krizi
 • kırık gibi travmaların sonrasında
 • ALS hastalığı
 • Parkinson hastalığı
 • Multipl skleroz
 • Total kalça ameliyatı sonrası
 • Diz protezi ameliyatı sonrası

Yukarıda bahsedilen durumlar veya hareket etmenizi engelleyen durumlarda evde fizyoterapi alabilirsiniz. Ulaşıma engel durumlarınızın tıbbi gereklilik raporu veya engelli raporu ile belirlenmesi durumunda evlere fizyoterapist çağırılabiliyor. Ancak fizyoterapist ücreti sgk tarafından karşılanmadığı için masraflar hasta ve hasta yakınının sorumluluğunda olmaktadır.

Evde Fizik Tedavi Nasıl Yapılır?

Evde fizyoterapi uygulamaları, özellikle covid-19 salgınının yaygın olduğu dönemlerde oldukça artık göstermiştir. Yüz yüze yapılacak egzersizlerin yanı sıra, evde  güç ve direnç hareketleri yapmak daha sağlıklı bir seçenek olabilir. Özellikle kronik ağrı yaşayanlar ve travma sonrası yaralanma sorunu bulunan kişilerde fizyoterapi aksatılmadan devam etmelidir. Hastaların tedavi programları kişiye özel ve tekil olduğu için fizyoterapist eşliğinde farklı ortamlarda yapılabilir. Devam etme isteği olan kişilerde, ağrı tedavisini yönlendirmek için koç eşliğinde çalışmaya başlanabilir. Aşağıda, evde fizik tedavi hareketleri hakkında ufak bir bilgilendirme bulunuyor. Bahsedilen hareketler haftada birkaç tekrar yapılarak, hareketlerde istenilen açıklık sağlanana kadar devam edilebilir.

Evde fizik tedavi egzersizleri;

 • Germe
 • Dayanıklılık eğitimi
 • Çekirdek stabilite eğitimi

Her kişinin fizik tedavi planlaması, var olan durumuna göre şekillendirilir. Bu nedenle uygulanacak evde bakım fizik tedavi planı değişiklik gösterecektir. Ancak bahsettiğimiz fizik tedavi hareketlerinin programınızda olması muhtemeldir. Diz fizik tedavi veya boyun fizik tedavi uygulamalarında, bölgeye özel farklı hareketler eklenebilir.

Sonuç

Fiziksel tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları, birçok farklı ortamda gerçekleştirilebilir. Ayaktan, yatarak fizik tedavi ve evde fizyoterapi ve rehabilitasyon olarak üç farklı uygulama türüne sahiptir. Fiziksel rehabilitasyon uygulamalarında belirlenen programın nerede ve nasıl gerçekleşeceği konusunda seçimi siz yapabilirsiniz. Daha konforlu ve yoğun bir programa dahil olmak isterseniz evde fizyoterapi ve rehabilitasyon seçebilirsiniz. Ancak uygulamayı evde alabilmek için öncelikle, ulaşıma engel olacak bir sorun olduğuna dair raporunuz bulunmalıdır. Gereklilikleri sağlamanız durumunda evde fizyoterapi ve rehabilitasyon uygulamaları için fizyoterapistlerle ev ortamında çalışabilirsiniz. Dilerseniz, evde bakım fizik tedavi hizmetleri için Avicenna Sağlık Grubu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanlarımız ile görüşebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Evde fizyoterapi ve rehabilitasyon uygulamaları kaç dakika sürer?

Evde fizyoterapi uygulamaları en az 30 dakika olmak üzere 1 saate kadar sürebilir. Seanslar arasında dinlenmeler ile birlikte bahsedilen sürede uzama görülebilir. Ancak ortalama olarak günlük 1 saat fizik tedavi almanız muhtemeldir.

Evde fizik tedavi sgk karşılıyor mu?

Maalesef, hayır. Sgk kurumu, doğuştan engeliniz bulunsa dahi evde fizyoterapi ve rehabilitasyon ücretini karşılamıyor. Bu nedenle sgk anlaşmalı evde fizik tedavi hizmeti bulunmamaktadır.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣