Uykuda salya (ağız suyu) akması sorunu yaşayan erkek

Uykuda Salya (Ağız Suyu) Akması: Neden Olur? Nasıl Durdurulur?

Uykuda salya akması, uyandığınızda karşılaşacağınız en hoş olmayan görüntülerden biridir. Ağzımızdan akan salyaları yastıkta görünce aklımıza ilk gelen ‘’ uykuda salya akması neden olur? ‘’ sorusunun cevabı için, makalemize göz atabilirsiniz.

Uykuda Ağız Suyu (Salya) Akması Nedir?

Tükürüğün ağızda birikmesi ile oluşan salya, normal şartlarda yutulur veya emilir. Ancak Hipersalivasyon denilen tükürüğün fazla salgılanması, yutulmaması gibi durumlarda ağızdan dışarı çıkarak akar. Özellikle uykuda esnasında rastlanan ağız suyu akması durumu altında yatan nedenler incelerek, semptomların azaltılması sağlanabilir.

Uykuda Salya Akması Nedenleri?

Ağızdan çıkan aşırı tükürük olarak adlandırabileceğimiz salya, rahatsızlık verse de özellikle uyku sırasında bir çoğumuzun başına gelmektedir. Ağızda fazlasıyla biriken ağız suyunun dudak kenarlarından akmasıyla meydana gelen gece uykuda salya akması sebepleri arasında;

  • Uyku Pozisyonu

Uyurken salya akması nedenleri arasından en yaygın olanı uyku pozisyonudur. Uyku Pozisyonunuzun yan olması, ağzınızda salya birikmesi ve yer çekimi etkisiyle salyaların akmasına neden olmaktadır. Mideniz, uyurken ağız suyunu daha fazla salgıladığı için gündüz uykularındansa gece uykularında salya akması daha fazla görülmektedir. Özellikle burun tıkanıklığı yaşadığınız zamanlarda ağızdan nefes almanız, salya akıntısını arttıracaktır.

  • Sinüs ve Sinüzit Sorunları

Soğuk algınlığı ve enfeksiyonların bir getirisi olarak sinüslerde tıkanıklık yaşanabilir. Bu durumda tıkanmış sinüsler uyurken ağızdan nefes almanıza ve doğal olarak daha fazla salya biriktirmenize neden olmaktadır. Ağızdan nefes alma, uykuda salya akması nedenleri arasında e yaygın olarak görülen sorunlardan biridir.

  • Reflü ve Görh Hastalıkları

Mide borusunda yutma güçlüğü (Görh) ve mide suyunun yemek borusuna kadar gelmesi yani reflü sorunu, uykuda ağızdan salya akmasının nedenleri arasında yer alıyor. Mide suyunun istemsiz şekilde ağza ulaşması, gece uykusunda farkında olmadan fazla salya üretmeye ve ağız kenarlarından çıkmasına neden olmaktadır.

  • İlaçların Yan Etkileri

Bazı ilaçların yan etkilerinin salyayı arttırdığı yapılan araştırmalarla ortaya çıkmıştır. Antipsikotik ilaçlar, Alzheimer ilaçları ve bazı antibiyotikler de bu etki görülmüştür. Belirttiğimiz sınıftan ilaçlar kullanıyorsanız, ilaç kullanımı bittiğinde uykuda salya akması sorunu ortadan kalkabilir.

  • Uyku Apnesi

Uyku apnesi, uyurken bazen nefes almaya bile ara verilen ciddi bir uyku sorunudur. Bu durumda geceleri fazla salyanın akması ve kontrol edememeniz oldukça normaldir. Bu durumlar uykuda ağız suyu akmasının altındaki belirtileri olarak görülebiliyor.

  • Hamilelikte Artan Ağız Suyu

Hamilelikte uykuda ağızdan salya akması durumu nadir değildir ve genellikle gebelik dönemlerinde görülmektedir. Gebelikte artan mide asidi, yoğun salya akışına neden olabilmektedir. Gebelik sona erdiğinde durumun ortadan kalkması beklenir.

Ağız Suyu (Salya) Akması Tedavi Seçenekleri

Uyandığınızda karşılaştığımız hoş olmayan bu manzara rahatsız edici boyutlara ulaşabilir. Düzenli takibiniz sonrasında azalmayan ağızdan salya akması durumları için bazı tedavi yöntemleri mevcuttur. Bunlar arasında;

1. Uyku Pozisyonunu Değiştirme

Uykuda ağızdan salya akması tedavisi için ilk denenmesi gereken uyku pozisyonunu değiştirmektir. Genellikle yan yatmakla birlikte artan akıntı için sırt üstü yatmayı deneyebilirsiniz. Sırt üstü yatakta sorun yaşamıyorsanız bu şekilde yatmanız ağız salyasını engellemeye yardımcı olabilir.

2. Mandibular İlerleme Cihazı

Oral bir ağız cihazı olan mandibular, rahat uyumanızı sağlamak amacıyla ağız içerisine yerleştirilir. Horlama, nefessiz kalma ve salya akıntısını engellemek adına kullanılabilen bu cihazı doktorunuza danışarak kullanabilirsiniz.

3. Uyku Apnesi Tedavisi

Salya akması, uyku apnesi olan hastalarda sıklıkla görülmektedir. Bu nedenle salya akmasının tedavisi için öncelikle uyku apnesi sorununu çözmeniz gerekebilir. CPAP makinesi adı verilen bir alet sayesinde uykuda nefes almaya devam edilir ve ağız açılma sorunu ortadan kalkar. Ağız açılması azaldıkça salya akıntısı da azalacaktır.

4. Botoks Enjeksiyonları

Tükürük bezlerine yapılan botoks uygulaması sayesinde geçici bir çözüm olarak fazla tükürük yani hipersalivasyon üretimi azaltılabilir. Ancak botoks geçici bir uygulama olduğu için daha kalıcı işlemler için cerrahi yöntemle tükürük bezi alma konusu düşünülebilir. Tükürük bezlerinin alınmasını istiyorsanız öncesinde doktorunuzla bu konuyu detaylı görüşmelisiniz.

Uykuda Salya (Ağız Suyu) Akması: Sonuç

Ağız suyu akması sorunuyla ilgili, altındaki nedenler araştırılarak en uygun tedavi yöntemine başvurulmalıdır. Salya akması birçok kişide görülen, nadir olmayan bir durumdur. Burada kötü görüntünün yanı sıra sağlığınızı tehdit eden sorunların giderilmesi asıl amaç olmalıdır. Salya akmasına neden olan sorunlar tespit edilerek altında yatan nedenlerin tedavisi sağlanması önemlidir. Semptomları en aza indirecek olan tedaviler sayesinde uykuda salya akması sorunu ortadan kalkacaktır.

Tükürük bezlerini fazla çalıştıran veya emilmesini engelleyen sorunun ne olduğunu anlamak adına bir dizi test olmanız gerekebilir.  Semptomları azaltmak ve sağlığınıza tekrardan kavuşabilmek için KBB uzmanlarına ve gerekli görülürse Dahiliye uzmanına yönlendirilebilirsiniz. Uykuda salya akması tedavisi için muayene olmak isterseniz, aşağıda yer alan Avicenna Hastanesi Kulak Burun Boğaz uzman doktorlarımızdan randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Uyurken salya akması sorunu için hangi doktora gitmeliyim?

Salya akması sorunu sebebi tam anlaşılmadığı takdirde Kulak Burun Boğaz ve Dahiliye bölümlerine başvurmanız önerilmektedir.

Çocuklarda salya akması neden olur?

Çocuklarda da yetişkinlerde olduğu gibi salya akması; burun tıkanıklığı, nörolojik problemler,  ağız açık uyuma sorunları nedeniyle kaynaklanabilir.

Hipersalivasyon nedir?

Hipersalivasyon: Aşırı uyarılmaya bağlı olarak tükürük üretiminin artması anlamına gelmektedir.

 

Avicenna Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü Doktorlarımız

Kulak Burun Boğaz bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.