Gastrik Bypass Riskleri & Zararları – 5 Risk Faktörü

Gastrik bypass riskleri konusunda endişelenen kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Dünyada obezite cerrahisinde en çok uygulanan ameliyatlardan biri olan gastrik bypass, temelde iki mekanizma ile insanların kilo vermesini sağlıyor. Bu operasyon ile hem midenin hacmi hem de ince bağırsakların emilim seviyeleri azalır. Bu sayede de hastalar uzun bir süre boyunca kendilerini tok hissederler. Peki bunların yanı sıra gastrik bypass riskleri veya gastrik bypass zararları nelerdir? Gastrik bypass ameliyatı riskleri ile ilgili daha detaylı bilgiye, Özel Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu makaleden ulaşabilirsiniz.

[trgebanner]

Gastrik Bypass Nedir?

Mideden küçük bir kese oluşturmayı ve yeni oluşturulan keseyi doğrudan ince bağırsağa bağlamayı içeren bir tür kilo verme ameliyatına gastrik bypass denir. Bu ameliyattan sonra yutulan yiyecekler, midenin bu küçük kesesine ve sonrasında direkt ince bağırsağa gider. Bu sayede mide çoğunu ve ince bağırsağın ilk kısmını atlar. Bariatrik cerrahinin en çok uygulanan türlerinden biri olan gastrik bypass, diyet ve egzersiz gibi alternatifler işe yaramadığı ve kilo nedeniyle ciddi sağlık sorunları olduğu takdirde uygulanır.

Gastrik Bypass Riskleri

Her cerrahi operasyonda olduğu gibi bu ameliyatın da risk faktörleri vardır. Gastrik bypass ameliyatı birçok cerrahi operasyona göre daha fazla riske sahip olabilir. Bu yüzden operasyondan önce uzman hekimlerin tüm tetkikleri yapması ve bunları kontrol etmesi büyük önem taşır. Gastrik bypass ameliyatı zararları, genel olarak ameliyat sürecine ve ameliyattan sonraki ilk haftalık sürece dayanır. Ameliyattan 15 gün sonra meydana gelebilecek herhangi bir risk yoktur. Bundan dolayı da ilk 15 günlük süreç hem hasta hem de doktor tarafından mutlaka gözlemlenip takip edilmelidir.

1. Kaçak Riskleri

Fazlasıyla kapsamlı bir ameliyat olan gastrik bypass ameliyatının en korkulan risklerden biri kaçak gelişimidir. Zımba hattında meydana gelebilecek riskler, anında müdahale gerektirir. Kaçağın en sık ortaya çıkan belirtileri arasında; aşırı derecede karın ağrısı, nabızda şiddetli yükselme, titreme ve güçsüzlük yer alıyor. Hekimin erken tanısı ve müdahalesi ile kaçaklar kolaylıkla tedavi edilebilir. Ancak geç kalındığı takdirde tedavi uzamakta ve ek sorunlara yol açmaktadır.

2. Emboli Riskleri

Yine her cerrahi operasyonunda olduğu gibi bu operasyonda da emboli riski vardır. Özellikle gastrik bypass ameliyatında emboli riski daha fazladır. Bu yüzden riski en aza indirmek adına operasyondan 24 saat önce kan sulandırıcı özelliklerine sahip ilaçlar kullanılabilir ve varis çorapları giyilebilir. Bu iki yöntem ile emboli risk oluşumunu azaltmış olabilirsiniz. Ayrıca bu iki yöntem ameliyat sonrası ilk 10 günü de kapsar.

3. Kanama Riskleri

Kanama risklerini erkenden gözlemlemek ve müdahale etmek için drenler kullanılır. Kanama meydana gelen hastalarda, yoğun baş dönmesi ve tansiyon düşüklüğü gibi belirtiler yaygın olarak görülür. Kanama olan hastalar, direkt kontrol altına alınarak en kısa sürede tedavi edilmelidir. Eğer kanama seviyesi şiddetliyse, ek kan takviyesi yapılır. Kaçak testinin ikinci gününde gerçekleştirilir ve testin ardından ilk 15 günlük sıvı diyeti uygulanır. İlk 15 günün ardından ikinci 15 günlük kısımda ise püre odaklı beslenme planı uygulanır. Sonraki süreçlerde normal katı beslenme diyetlerine geçilir. Tabii ki de bu beslenme programları diyetisyenler tarafından verilip uygulanmalıdır.

4. Beslenme Riskleri

Gastrik bypass riskleri ile tam olarak ilişkili olmasa da, bazı hastalarda meydana gelmektedir. Beslenme riski, operasyondan sonra hastanın yetersiz ve dengesiz beslenmesi sonucunda ortaya çıkabilecek vitamin ve mineral eksikliğini ifade eder. Operasyondan sonraki her hastaya kan tahlillerinin yapılması ve ihtiyacı olabilecek tüm takviye edici gıdaların reçete edilmesi gerekir.

5. Dumping Sendromu Riskleri

Bu risk, operasyondan sonra ortaya çıkabilecek bir tür yan etkidir. Besin maddelerinin mide ve ince bağırsak geçişinin hızlı olmasını ifade eder. Beslenme sonrası 10 – 30 dakika arasında meydana gelen şiddetli karın ağrısı, bu hızlı geçişin belirtisidir. Bunun dışında ishal ve mide krampları da bu belirtiler arasındadır. Ameliyattan sonra beslenme değişiklikleri yapılarak bu sendrom kolayca atlatılabilir.

Diğer Gastrik Bypass Riskleri

 • Aşırı kanama
 • Enfeksiyon
 • Anesteziye karşı olumsuz reaksiyonlar
 • Kan pıhtıları
 • Akciğer ya da solunum sorunları
 • Gastrointestinal sisteminde sızıntılar

Uzun vadeli riskleri ve komplikasyonları;

 • Bağırsak tıkanıklığı
 • Safra taşı
 • Fıtık
 • Dumping sendromu nedeniyle oluşan ishal, mide bulantısı ve kusma
 • Düşük kan şekeri
 • Yetersiz beslenme
 • Mide delinmesi
 • Ülser
 • Kusma

Gastrik Bypass Faydaları – Avantajları

 • Fazla kilolardan %80 kurtulunur.
 • Gıda emiliminde azalma yaşanır.
 • Kişi kendini daha çok tok hisseder ve iştah seviyesi düşer.
 • Ameliyattan sonra verilen kilolar daha kalıcı olur.
 • Sonradan geri kilo alma oranı, tüp mide ameliyatı olanlara göre daha düşüktür.
 • Uzun süreli kilo kaybı sağlar.
 • Aşırı kilolu olmanın vermiş olduğu sağlık sorunlarını ortadan kaldırır.
 • Yaşam tarzı değişikliği ile birlikte yeterince kilo vermek mümkündür.
 • Düşük porsiyonlar ile hızlı tokluk hissi elde edilir.
Obezite Ameliyatı Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Sonuç

Uzun süreli kilo kaybı vermeyi sağlayan gastrik bypass ameliyatının, pek çok avantajının yanı sıra zararlarıda vardır. Her cerrahi operasyonda da olduğu gibi gastrik bypass zararları, yukarıda bahsettiğimiz faktörlerden oluşur. Ancak kilo vermek adına sıklıkla başvurulan ameliyat türlerinden biri olduğunu da belirtmeliyiz.

Ameliyat türüne ve yaşam tarzı alışkanlıklarınıza bağlı olarak kilo verme işleminiz, bu ameliyattan sonra tamamlanır. Fazla kilolarınızın ortalama %70’ini ya da daha fazlasını iki yılda kaybedebilirsiniz. Özellikle aşırı kilolu olan kişilerde bulunan kalp hastalığı, reflü, yüksek kan basıncı, yüksek kolesterol, tip 2 diyabet, inme, kısırlık ve obstrüktif uyku apnesi gibi hastalıkları da iyileştirme potansiyeline sahiptir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Gastrik bypass ameliyatında kilo verme ne zaman başlar?

Kademeli olarak en hızlı ilk aylarda verilir. Maksimum kilo kaybı için 1,5 – 2 yıl gereklidir ve bu süre zarfı boyunca fazla kiloların %70 – %80’i ortadan kalkar.

Gastrik bypass ameliyatı sonrası hastanede ne kadar süre kalınır?

Çoğunlukla 3 – 4 gün kalınır.

Gastrik bypass ameliyatı ne kadar sürer?

Genel anestezi altında yapılır ve yaklaşık 1 saat sürer.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Filofobi (Aşık Olma Korkusu) Nedir?

Filofobi (Aşık Olma Korkusu) Nedir?

Filofobi, aşık olma korkusu veya duygusallık korkusu olarak da bilinen bir sorundur. Derin ve anlamlı hisler beslemekten ve duygusal ilişkiler kurmaktan kaçınan kişilerin yaşadığı bir

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) Nedir?

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) Nedir?

Pelvik inflamatuar hastalık, kadın üreme organlarının iltihaplanması anlamına gelmektedir. Pelvik enfeksiyonu, genellikle cinsel yolla bulaşan hastalıklar veya diğer bakteriyel enfeksiyonlar nedeniyle meydana gelmektedir. Bu enfeksiyonlar,

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣