Aşırı Terleme: 10 Nedeni ve Tedavi Etmenin 6 Yolu

aşırı terleme sorunu yüzünden gömleği ıslanan adam

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Egzersiz, duygusal değişimler ya da korku anlarında terlemek oldukça doğal karşılanırken aşırı terleme ise, altında çeşitli hastalıkların bulunabileceği ciddi bir belirti olabilir. İnsanlar, çok terlemek durumuyla karşı karşıya kaldıkları zaman, altında yatan sebepleri araştırmak yerine, bununla yaşamayı öğrenebiliyorlar. Avicenna Hastanesi İç Hastalıkları Bölümü doktorları, aşırı terleme durumuna karşı muayene önerisinde bulunmaktadır.

Çok Terlemek Nedir?

Bedenin sıcağa ve soğuğa karşı dengelemesini gerçekleştiren, bir diğer deyişle vücut sıcaklığını belirleyen terleme sistemi, istem dışı çalışan bir sistemdir. Yetişkin bireylerde 2 ile 4 milyon arasında ter bezi bulunabilmektedir. Kadınlarda, erkeklere oranla çok daha fazla ter bezi bulunsa da, erkeklerin ter bezleri daha çalışkandır.

Eğer ortada bir heyecan, korkma durumu ya da yoğun hareket etme gibi bir durum söz konusu değilken, durduk yere aşırı terleme yaşanıyor ise, buna hiperhidroz adı verilmektedir. Çok terlemek, genelde ellerde ve ayaklarda yaşanan rahatsız edici bir durumdur. Bazı hiperhidroz durumlarında sadece el ve ayaklarda değil, genel olarak tüm vücutta fazla terleme ile karşı karşıya kalınabilmektedir. 18 ile 30 yaş arası bireylerde koltuk altı terleme sorunu sık görülmektedir.

Aşırı Terleme Nedenleri

Aşırı terleme yaşayan insanlarda metabolizmayı hızlandıran hastalıkların mutlaka üzerinde durulması gerekmektedir. Hormonal hastalıkları bulunan insanlarda genellikle fazla terleme yaşanmaktadır. Dolayısıyla hipertiroidi hastalarının yoğun olarak terledikleri bilinmektedir. Yine bir başka hormonal hastalık olan büyüme hormonu fazlalığı ve adrenalin hormonu anormallikleri de çok terlemenin nedenleri arasındadır. Diğer aşırı terleme nedenleri ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Kadınlarda menopoz sonrası
 • Yüksek kilo
 • Alkol tüketimi
 • Uyuşturucu kullanımı
 • Baharatlı yemekler yemek
 • Yoğun kafein tüketimi

Terlemeye Neden Olan 10 Hastalık

Peki, aşırı terleme neden olur? Terlemeye neden olan 10 hastalık şöyle sıralanabilmektedir:

 1. Bölgesel Ağrılar
 2. Akciğer Hastalıkları
 3. Kanser Türleri
 4. Ateş ve Enfeksiyon
 5. Kalp Hastalıkları
 6. Tüberküloz
 7. Hipertiroidi
 8. Vitamin eksiklikleri
 9. Hipoglisemi
 10. Diyabet

aşırı terleme sorununa neden olabilecek hastalıklar arasında yer almaktadır. İç hastalıkları doktoruyla görüştüğünüzde, belirtilerin ardından hastalığa neden olan sorunu bulmak için detaylı tarama ve kontrol sağlayacaktır. Hastalığın altında yaan neden bulunarak tedavi yöntemi seçilebilir.

Terlemenin 6 Tedavi Yolu

Çok terlemek, kimsenin kaderi ya da birlikte yaşamayı öğrenmesi gereken bir gerçeği değildir. Çok terlemek bir hastalıktır ve tedavi edilmesi gerekmektedir. Hiperhidroz tedavisi hastaya ve hastanın terleme şiddetine bağlı olarak değişiklikler gösterebilmektedir. Aşırı terlemenin 6 adet tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanmıştır:

Antiperspirantlar

Terlemeyi belli seviyelerde azaltan ilaç tedavisidir.

Botoks

Yarattığı etki aylarla sınırlı olsa da, botoks yaptırarak, aşırı terleyen bölgelerdeki ter bezleri bloke edilebilmektedir.

Sempatik Blokanlar

Bu ilaçlar ile çok terlemek önlenebilirken, beraberinde ağız kuruması, görme problemleri ve mesane sorunları ile karşı karşıya kalınabilir.

Sinir Cerrahisi

Sinir kökleri cerrahi operasyonla alınarak, terlemenin önüne geçilir. Sinirlerin alındığı bölgedeki terleme son bulur. Kalıcı bir yöntemdir. Genellikle koltuk altına uygulanır. Fakat, koltuk altı terlemesi durduktan sonra, kasık bölgesindeki terlemenin arttığı bilinmektedir.

Ter Bezi Operasyonu

Koltuk altı bölgesinde açılacak küçük kesiler ve liposuction yöntemi ile ter bezi alınır.

İyontoforez Uygulaması

Bu yöntemde eller, elektrik akımının olduğu bir jel ve su ile doldurulmuş olan bir yere batırılır. El ve ayak terlemesi için uygulanabilen bu yöntem, terlemeyi durdurmasıyla bilinmektedir. Fakat bu yöntemde kalıcılık söz konusu değildir. Hafta da en az 3 kez ve en az yarım saat kadar bu işlemi gerçekleştirmek gerekmektedir.

Sonuç

Aşırı terleme sorunu günlük hayatı etkileyip, yaşam kalitesini düşürecek boyutlara varabilir. Fizyolojik sorunlar yarattığı kadar psikoloji üzerinde de büyük etkileri olabilir. Tedavi edilmeyen, önemsenmeyen terleme sorunları zamanla kişiyi  dışarı çıkmak istememeye ve asosyalliğe yönlendirecek ileri etkilere sahip olabilir. Bu sorunun üstesinden gelebilmek için dahile uzmanıyla görüşmenizde fayda vardır. Avicenna Hastanesi İç Hastalıkları uzman doktorlarımızdan randevu alarak, muayene işlemi sonrasında tedaviler hakkında bilgi alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Aşırı terleme zararlı mıdır?

Aşırı terleme hem fizyolojik hem de psikolojik olarak kişiye zarar verebilir. Terlemenin yarattığı koku ve kötü görüntü kadar, vücutta yarattığı sorunlarda mevcuttur. Yorgunluk ve halsizliğe neden olabilecek aşırı terleme tespit edildiği durumlarda tedavi edilmelidir.

Stres ve endişe terlemeyi arttırır mı?

Vücudumuzun adrenalin artışı esnasında ter bezlerimiz daha fazla çalışır. Bu nedenle stres, heyecan veya korku yaratan durumlar normalden daha fazla terlememize neden olabilir.

 

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Yağ Bezesi

Yağ Bezesi Nedir? Yağ Bezesi Nasıl Geçer?

Yağ bezesi, tıbbi adıyla lipom, cilt altında yavaş büyüyen iyi huylu bir tümördür. Genellikle yağ dokusundan oluşarak yumuşak, esnek bir dokuya sahiptir. Çeşitli nedenlerden dolayı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣