Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs): Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Kıl dönmesi sorunu yaşayan kişi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Halk arasında kıl dönmesi olarak bilinen pilonidal sinüs hastalığı hakkında merak edilen her şeyi, Avicenna Hastanesi Ataşehir Genel Cerrahi Bölümü doktorları anlattı.

[trgebanner]

Kıl Dönmesi Nedir?

Pilonidal sinüs hakkında fikir sahibi olabilmek için öncelikle kıl dönmesi nedir sorusunun yanıtı bulmakta fayda var. Sıklıkla genç ve yoğun kıllı erkeklerde ortaya çıkan bu hastalık, zaman zaman kadınlarda da kendisini gösterebilmektedir. Bayanlarda kıl dönmesi belirtileri, erkeklerden farklı değildir. Toplum dilinde kıl dönmesi olarak bilinen hastalık, tıp literatüründe pilonidal sinüs ya da sakral dermoid kist olarak da telaffuz edilmektedir. Yoğunlukla kuyruk sokumu bölgesinde ortaya çıkan bu hastalık, bölgede yer alan kılların tenin alt kısmında kalması ve oranın enfeksiyon oluşturmasıyla ortaya çıkar. Enfeksiyonla birlikte de, apse oluşur ve akıntı başlar. Pilonidal sinüs özünde, bir ten altı enfeksiyonudur. Dolayısıyla kuyruk sokumundan ayrı olarak koltuk altında, göbekte ve kasıklarda da karşımıza çıkabilmektedir. Kıl dönmesi neden olur sorusunun yanıtı henüz tam olarak verilemese de, kuyruk sokumu denilen bölgedeki minik iltihapların, oturmaya ve kalça hareketlerine bağlı olarak kıl köklerine girdiği ve buralarda büyüdüğü kabul edilmektedir.

Pilonidal Sinüs Belirtileri

Pilonidal sinüs, sıklıkla bireyin kendi kendine görüp, teşhis koyamayacağı yerlerde gelişir. Dolayısıyla, şikayetleri iyi algılamak ve buna bağlı olarak bir genel cerrahi doktoru tarafından muayene edilmekte fayda vardır. Pilonidal sinüs belirtileri şunlardır:

  • Ağrı
  • Akıntı
  • Kaşıntı
  • Kötü Koku
  • Şişlik

Sakral dermoid kist hastalığının sıklıkla bir sivilce gibi kendi kendine geçmesi beklenir. Oysa, hastalığın teşhis edildiği gibi tedavisinin yapılması gerekmektedir. Oluştuğu bölgeye bakıldığında küçük delikler ya da şişlikler olabilmektedir. Nadiren de olsa delik olmayan pilonidal sinüs vakaları ile karşı karşıya kalınabilmektedir.

Kıl Dönmesi Tedavisi

Pilonidal sinüs tedavisi, hastalığın tespit edilmesiyle birlikte başlanması gereken bir süreçtir. Bunun nedeni, kıl dönmesinin kendi kendisine iyileşme göstermeyen bir hastalık olmasıdır. Kendi kendisine iyileşemediği gibi, zamanla iltihap daha da artar ve kıl dönmesinin kapladığı alan daha da genişler. Pilonidal sinüs tedavisi sürecinde birinci tercih, kıl dönmesi ameliyatı olmaktadır. Kimi hastalarda bir takım ilaçlarla tedaviler yapılabilmektedir. Eğer apse oluşumu söz konusu ise, hızlı bir cerrahi müdahale ile apse boşaltılabilir. Eğer apse oluşumu henüz gerçekleşmemiş ise, pilonidal sinüs ameliyatı için tarih belirlenir.

Ameliyat Sonrası

Bilinenin aksine kıl dönmesi ameliyatı sonrası hastaların yüzüstü şekilde uzun süreler yatmasına gerek yoktur. Hastalar ameliyatın ardından istedikleri ve rahat ettikleri gibi yatabilirler. Yine, ameliyat sonrası dinlenme sürecinde hastalar istedikleri gibi dolaşabilirler. Ameliyatın ardından 48 saat boyunca banyo yapılmaması ve sonrasında hastanın banyosunu yapması doğru olacaktır. Hastalar ameliyattan sonra 3 -5 gün içerisinde gündelik yaşamına geri dönebilmektedir. Operasyonun ardından pilonidal sinüs ameliyatı yapılan bölgenin kılsız ve kuru muhafaza edilmesi gerekmektedir. Dolayısıyla kıl dökücü kremlere ve lazer epilasyona başlanabilir. Sanılanın aksine tekrarlamalar sık şekilde yaşanmaz. Kimi tekrarlamalar kısa süren bir pansuman ile tedavi edilebilmektedir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Kıl dönmesi kuyruk sokumu nasıl anlaşılır?

Belirtiler arasında; ciltte meydana gelen kızarıklık, bölgesel şişlik, kötü kokulu akıntı, ağrı ve ateş gibi etkenler yer alır. İnsan vücudundaki kıllar sürekli kendini yeniler, dökülür ve yerine yeni kıllar çıkar. Ve bu dökülen kıllar kuyruk sokumunda birikmeye neden olur.

Kuyruk sokumu ameliyatı kaç saat sürer?

Kıl dönmesi ameliyatı ortalama 3 dakika – 1 saat arasında değişmektedir.

Kıl dönmesi görülür mü?

Türkiye’de ve dünya genelinde genel olarak 15 – 40 yaş arası kişilerde meydana gelmektedir.

Kıl dönmesi ameliyatı iyileşme süresi ne kadar?

İyileşme süresi 4 – 7 hafta arasındadır.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Hibrit Protez Tedavisi Nedir?

Hibrit Protez Tedavisi Nedir?

Hibrit protez tedavisi, diş hekimliğinde, doğal dişler ve protez dişlerin bir arada kullanıldığı bir tedavi yöntemidir. Bu yöntem, tam protezler, parsiyel protezler veya implantlar gibi

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣