Ketojenik Diyet Nedir? Ketojenik Beslenme Nasıl Yapılır?

ketojenik diyet tabağı

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Ketojenik diyet, olabildiğince fazla yağ, az protein ve az karbonhidrat alarak beslenme sistemi oturtmak şeklinde tanımlanabilmektedir. Avicenna Ataşehir Hastanesi diyetisyenleri ketojenik beslenme sistemi hakkında bilgiler verdi.

Ketojenik Diyet Nedir

Kısaca ketojenik diyet, yüksek seviyede yağ ve düşük seviyede protein ve karbonhidrat tüketerek zayıflama sistemidir. Günlük olarak kalori ve sıvı ihtiyacının yüzde 80 kadarı karşılanmaktadır. Ketojenik beslenme sisteminde bir oran bulunmaktadır. Bu oran yağlar için kimi zaman 4, kimi zaman da 3 alınmaktadır. Örneğin, 4 veya 3 gram yağ için 1 gram protein ve 1 gram karbonhidrat kullanımı doğru olandır. (4:1 veya 3:1)

Ketozis Nedir

Ketozis, kan içerisinde keton maddelerin çokça yer alması halidir. İhtiyaç üstü protein ve karbonhidratların vücuda alınarak ve sindirilerek kanda glukoz oluşturmak yerine, yağ içeren gıdalara yönelerek, bedenin stok olarak tuttuğu yağların bir kısmını keton maddeler haline getirme durumudur.

Ketojenik Beslenme Nedir

Yukarıda bahsettiğimiz ketojenik oran ne kadar yükselirse, ketozis de o kadar yükseliş gösterecektir. Yani, vücuttaki yağ depoları daha da azalacaktır. Ketojenik beslenme fazla kilolarından kurtulmak isteyenler için merak konusu olmaktadır. Çok sayıda ünlü ismin ketojenik diyet yaparak zayıfladığı yönündeki haberler, insanları ketojenik beslenme nedir sorusuna yönlendirmektedir. Bu diyet türü kısaca, karbonhidratlardan olabilldiğince uzak durarak, yağlara yüklenmek ve proteini de yine az seviyelerde tutmak üzerine yapılan bir diyettir.

Ketojenik Diyetle Yasaklanan Yiyecekler

Yüksek seviyede yağ tüketmeyi gerektiren bu diyette, makarna, pilav ve hatta ekmek gibi yüksek karbonhidrat içeren yiyeceklerden uzak durmak gerekmektedir. Bunlar yerine yüksek seviyelerde yağ içeren tereyağı, zeytin yağı ve diğer yağ türlerine yoğunlaşmak gerekmektedir.

Ketojenik Diyet Nasıl Zayıflatır

Ketojenik diyet, mantığını kavrama açısından biraz zorlayıcı olabilmektedir. Özünde mantığı çok basittir ve her insan gerektiğinde bu diyeti yapabilmektedir. Vücudumuz birinci enerji kaynağı olarak glikozu kullanmaktadır. Yüksek karbonhidrat içeren yiyecekleri tüketerek, kanımızdaki şeker seviyesini sürekli olarak yüksek tutarız. Bu da vücudun enerji için yağları kullanmasına izin vermez. Dolayısıyla eğer vücudumuza karbonhidrat ve protein alımını olabilecek en az seviyeye indirirsek, karaciğerimiz keton denilen cisimcikleri üretmeye başlayacaktır. Kandaki keton oranı artış gösterdikçe yağ depolarının kullanımı ve yakımı da artacaktır.

Ketojenik Diyet Listesi

Ketojenik diyet listesi araştırmaları yapanlar için öncelik yağlar konusunda olmalıdır. Zira, ketojenik beslenme sisteminde yağlar bir numaralı gündem olmaktadır. Bu diyette tereyağı ve hindistan cevizi yağı gibi doymuş yağlar tüketilebilmektedir. Yine, zeytinyağı, avokado yağı ve fındık yağı gibi tekli doymamış yağlar da diyet listesinin içerisinde olmaktadır. Trans yağlar ise en büyük düşmandır ve tüketilmemesi gerekmektdir. Proteinlerde ise yine olabilecek en az seviyede karbonhidrat bulunduranlar tercih edilmelidir. Sebzeler için de, en az karbonhidrat oranına sahip olan sebzeler tercih edilmektedir. Meyve tüketiminde ise, en az şekere sahip olan meyvelerin tercih edilmesi faydalı olacaktır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Ketojenik diyet türünde hangi besinler tüketilmez?

Ketojenik diyette tüketilmesi yasak yiyecekler arasında;Buğday, arpa, çavdar, yulaf, mısır, pirinç,bal, pekmez, akçaağaç şurubu, agave, şeker içeren paketli ürünlerin tüketilmesi yasaktır. Tam detaylı liste için beslenme ve diyetetik uzmanları ile görüşmeniz gerekmektedir.

Ketojenik diyet sağlıklı mıdır?

ketojenik diyet sağlıklıdır ancak vitamin ve mineraller açısından yetersizdir. Ketojenik diyeti uygularken mutlaka vitamin ve mineral takviyesi alınması gerekir.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Yüzdeki Kılcal Damar Tedavisi

Yüzdeki Kılcal Damar Tedavisi

Kılcal damarlar, ince damar çaplarının büyümesi, cilt tabaka yapısındaki incelme gibi nedenlerden dolayı meydana gelebilmektedir. Kılcal damarlar yüzde, bacaklarda olmakla birlikte vücudun çeşitli bölgelerinde görülebilmektedir.

Thermage Ameliyatsız Yüz Gençleştirme

Thermage Ameliyatsız Yüz Gençleştirme

Thermage, Radyofrekans yöntemi ile gıdı, kol, bacak, yüz gibi çeşitli bölgelerdeki sarkmaların giderilmesi uygulamasıdır. Ameliyatsız bir uygulama olan thermage, günümüzde kişiler tarafından sıklıkla tercih edilen

Kök Hücre ile Saç Tedavisi

Kök Hücre ile Saç Tedavisi

Saç dökülmeleri, genetik faktörlere, sigara ve alkol kullanımı gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak gerçekleşebilmektedir. Saç dökülmeleri kişiyi estetik görünüm açısından rahatsız ve mutsuz edebilmektedir. Kök

Migren Botoksu Nedir?

Migren Botoksu Nedir?

Migren, şiddetli, sık aralıklarla tekrarlayan bir baş ağrısı türüdür. Migren baş ağrısının en sık görülen türlerinden biri olmaktadır. Aynı zamanda kişinin yaşam kalitesini düşüren, günlük

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣