Beyin BT Anjiyo: Nedir & Nasıl Yapılır?

Beyin BT anjiyo işlemi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Beyindeki kan damarlarını görüntülemek amacıyla uygulanan beyin bt anjiyo, x-ışınları ve kontrast madde aracılığıyla kullanılan tıbbi görüntüleme yöntemlerinden biridir. Peki beyin bt anjiyo nedir? Bt anjiyografi beyin nasıl yapılır? Beyin bt anjiografi sonrası yapılması gerekenler nelerdir? gibi soruların ve daha fazlasının cevabına ulaşmak için Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

Beyin BT Anjiyo Nedir?

Kasık damarlarından kateter yardımı ile girilerek, hem beyin damarlarının hem de beyin içi ve beyin dışı doku tümörlerinin görüntülemesini sağlayan yönteme denir. Birçok hastalığın tanısına yardımcı olduğu gibi, hastalıkların tedavisinde de büyük rol oynar. X-ışınları ile görüntü oluşturan anjiyografi cihazları işlem esnasında kullanılmaktadır.

Beyin BT Anjiyo Nasıl Yapılır?

Kasık bölgesindeki artere bir kateter yerleştirilir. Yerleştirilme işleminden sonra dikkatli bir şekilde kateter damar içerisinden beyne doğru yönlendirilir. Bu işlemler esnasında kişiler herhangi bir ağrı hissetmez. Sadece kateter kasık bölgesindeki damara yerleştirilirken iğne batması gibi bir acı hissedilir. Kateter görüntülenecek bölgeye ulaştığı zaman kontrast madde enjekte edilir ve x-ışınları sayesinde görüntüler yakalanır. Beyin anjio bt çekimi için kullanılan kontrast madde ve x-ışınları ile damarları gizleyen kafatasının üst kemiği elektronik olarak görüntüden çıkarılırken, kalan damarlar açıkça görülür.

Beyin Anjiyosu Neden Yapılır?

Beyindeki kan damarlarındaki anormallikleri tespit etmek amacıyla kullanılan beyin anjiyosu, tespit edilen bu anormalliklerin konumlarını, derecelerini ve diğer damarlar ile ilişkilerini belirlemede önem taşır. Arteriyel tıkanıklıkları olan çoğu kişinin bu yöntemi kullanmasına gerek olmayabilir. Ancak doktorunuz diğer görüntüleme yöntemlerinden ve testlerden sonra durumunuz hakkında daha fazla tanı ve tedaviye ihtiyacı varsa bu yönteme başvurabilir.

Beyin bt anjiyo ile ameliyat ihtiyacı ortadan kalkar ya da ameliyat yapılması gerektiği takdirde bu işlemin daha doğru yapılması sağlanır. Beyin anjiyosu beyindeki kan damarlarının ayrıntılı, net ve doğru bir şekilde görüntülenmesini sağlar. Diğer yandan kateter kullanımı sayesinde ise, hastalığın tanısı ve tedavisi tek bir prosedür ile birleşir.

Beyin Anjiyosu Hangi Hastalıklarda Uygulanır?

 • Beyin anevrizmaları
 • Akut inme
 • Beyin tümörü
 • Şah damarı darlığı
 • Beyinde damar yumağı
 • Karotis arter diseksiyonları
 • Ameliyattan önce hem baş hem de boyun arterlerini değerlendirmek
 • Kafa MR ya da tomografisinde görülen anormallikler ile ilgili ek bilgi almak
 • Arterioskleroz
 • Vaskülit ya da kan damarlarının iltihabı
 • Beyin damarlarındaki kan pıhtıları gibi durumlarda bt beyin anjiyografi uygulanır.

Öte yandan bazı hastalıkların nedenini teşhis etmeye yardımcı olmak ve diğer görüntüleme tekniklerinin bu hastalıklar konusunda yetersiz kaldığı anlar için yine bu yönteme başvurulur. Peki o rahatsızlıklar nelerdir?

 • Şiddetli baş ağrısı
 • Sonradan meydana gelen konuşma bozuklukları
 • Şiddetli baş dönmesi
 • Hafıza kaybı
 • Bulanık ya da çift görme
 • Sonradan meydana gelen hareket zayıflıkları ya da uyuşma
 • Koordinasyon ya da denge kayıpları
BT Anjiyografi için Bilgi ve Fiyat Alın

Beyin BT Anjiyo Hazırlığı

Hastalar düzenli olarak kullandığı ilaçları, kronik ve alerjik rahatsızlıklarını, hamilelik ve emzirme gibi durumlarını mutlaka işlemden önce doktoruna bildirmeli. Beyin anjio bt işleminde, hastalar gece yarısından sonra herhangi bir şey yiyip içmemeleri gerekmektedir. Bu işlem genellikle lokal anestezi altında yapılır ancak bazı durumlarda genel anestezi altında da uygulanabilir.

Beyin BT Anjiyo Sonrası İyileşme Süresi

Bu işlem ortalama 1 – 3 saat aralığında tamamlanır. İşlemden sonra birkaç saat daha hastanede gözlem altında kalmanız gerekir. Ardından evde istirahat etmek için taburcu edilirsiniz. Beyin anjiyosu sonrasında ilk gün kasık bölgesinde hafif ağrılar hissedebilirsiniz. Bunun dışında işlemden sonraki gün normal günlük eylemlerinize geri dönebilirsiniz. Anjiyo esnasında enjekte edilen kontrast maddenin vücuttan atılması için bol bol su tüketmelisiniz.

Zararları – Riskleri

Beyin bt anjiyo işleminin zararları oldukça azdır. Bt anjiyografi işlemleri sırasında genellikle x ışını kullanıldığı için, işlem süresine bağlı olarak radyasyon alınmaktadır. Aynı zamanda kateter yerleştirilen kasık ya da kol bölgesinde, kanama, kan toplanması ya da enfeksiyon gibi durumlar meydana gelebilir. Öte yandan enjekte edilen kontrast maddeye bağlı olarak böbrek hasarı, kaşıntı ve nefes alma zorluğu gibi semptomlar görülebilir. Kullanılan kateter dışında tel ve diğer ekipmanlara bağlı olarak damar yaralanması, kanama ve pıhtı gibi durumlar da gözlemlenebilir. Bu işlem alanında uzman radyologlar ve uygun ekipmanlarla yapıldığı takdirde, tüm bu yan etkiler en aza indirilir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Beyindeki kistler için neden beyin anjiyosu istenir?

Kistlerin damarlarda meydana getirdiği baskıyı göstermesi ya da kistlerin damarsal beslenmesinin ortaya konması bakımından bu yönteme başvurulur.

Beyin anjiyosu ağrılı bir işlem midir?

Genel olarak bu işlem ağrılı bir işlem değildir. Yalnızca kateterin damara yerleştirmesi esnasında hafif bir acı hissedilebilir. Kontrast madde beyne enjekte edildiği zaman, hem yüz hem de baş bölgesinde bir sıcaklık hissi olabilir. Aynı zamanda beyindeki enjekte edilen bölgede kısa da olsa bir baş dönmesi meydana gelebilir.

Beyin anjiyosu ne kadar sürer?

Bir üç saat aralığında tamamlanır.

Beyin anjiyosu kimlere yapılır?

Baş ve boynunda daralmış ya da tıkanmış atardamarı olan hastaları değerlendirmek için uygulanır.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣