Kalp Krizi Teşhisinde Koroner BT Anjiyografi

Kalp Krizi Teşhisinde Koroner BT Anjiyografi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Kalp krizi teşhisinde koroner bt anjiyografi uygulaması, kalp sağlığı tehlikede olabilecek kişilerde uygulanan tanı testidir. Kalp hastalıklarının teşhisinde faydalanılan kalp bilgisayarlı tomografi taraması hakkında merak edilenlere makalemizden ulaşabilirsiniz.

Kalp Krizi Teşhisinde Koroner BT Anjiyografi Nedir?

Kalp taraması olarak da bilinen tanı yöntemi, kalpte var olan veya şüphelenilen hastalıklarının durumunun tespitinde kullanılan tarama testidir. X- ışını kullanılarak vücuttaki kan damarlarının görüntülenmesi sağlanan uygulamada, kontrast madde uygulaması ile görüntüleme sağlanmaktadır. Damardan uygulanan kontrast madde sayesinde kan damarlarında parlak ve net görünüm sağlanmaktadır. Bu uygulama sayesinde kalp damarlarında meydana gelen tıkanıklık, kan pıhtıları, kalsiyum birikmesi ve kalp damarlarında daralmalar tespit edilebilir. Koroner bt anjiyografi kan damarlarındaki plan birikimi görüntülenebilir ve olası kardiyovasküler hastalıkların erken teşhisi sağlanabilir.

BT Anjiyografi için Bilgi ve Fiyat Alın

Koroner Bt Anjiyografi Nasıl Uygulanır?

Bilgisayarlı kalp anjiyosu, prosedür öncesinde bir dizi dikkat edilmesi gereken durumu içermektedir.

Koroner bt anjiyografi öncesi;

Uygulama öncesinde hazırlık aşamasında dikkat edilmesi gerekenlerden biri işlem öncesinde ne az 4 saat kadar aç kalınmalıdır. Operasyon saatine kadar su gibi berrak sıvılar içilebilir. Ancak uygulama öncesi kafeinli içecekler içmek kalp ritmini değiştireceği için kafeinli içecekler tüketilmemelidir. Detaylar için koroner bt anjiyografi öncesi beslenme yazımıza göz atabilirsiniz.  Aynı zamanda aşağıdaki durumların varlığında operasyon öncesinde doktorunuza bildirmeniz gerekmektedir.

  • Hamilelik / Hamilelik Şüphesi
  • Radyasyon tedavisi görmek

Yukarıda bahsedilen durumları radyoloji uzmanına bildirerek, durumla ilgili bilgi alabilirsiniz. Dilerseniz, hamilelikte bilgisayarlı tomografi yazımızdan merak edilenlere ulaşabilirsiniz.

Bt anjiyografi esnasında;

Uygulama esnasında, sağlık görevlileri üstünüze giymeniz için bir hastane önlüğü verecektir. Görüntüleme odasına alındığınızda, yarım ay şeklinde bir tomografi cihazı göreceksiniz. Cihazın içerisinde hareket eden bir masa bulunacaktır. Bu masaya uzanmanız istenecektir. Teknisyenler, göğsünüze elektronlar yerleştirerek, uygulama esnasında kalp ritimlerinin ölçülmesini (EKG) sağlayacaktır. Kalp bt anjiyo uygulaması başlamadan önce el bileğinden kan damarınıza IV kanül yerleştirilecektir. Kanül içerisinden kontrast madde enjekte edilerek, kalp damarlarının net görüntülemesi sağlanacaktır. Taramanı başkasıyla beraber odada kimse kalmayacaktır ancak bir bölme ardında eş zamanlı takibiniz sağlanacaktır. Uygulamanın başlamasıyla beraber uzandığınız masa tarayıcının içerisinde iler geri şekilde hareket edecektir. Sizin stabil kalmanız gereken bu uygulamada dakikalar içerisinde, damarlarınızın birçok kesiti çekilecektir. Bilgisayarda birleşen örüntüler sayesinde üç boyutlu görüntüleme sağlanacak ve  koroner arter hastalıkları tespit edilebilecektir.

Koroner bt anjiyografi sonrası;

Operasyonun tamamlanmasıyla gözlem altında olmak için odaya götürüleceksiniz. Taramanın sorunsuz geçmesi ve görüntülerin net olması durumunda operasyon tamamlanacaktır. Koroner bt anjiyografi sonrası iyileşme süreci, aynı gün içerisinde gerçekleşmektedir. Sanal anjiyo yan etkilerine karşı gözlem altında tutulduktan sonra bir sorun görülmemesi ile beraber aynı gün içerisinde taburcu olabilirsiniz.

Koroner Bt Anjiyografi: Kalp Krizi Teşhisi

Koroner anjiyo bt sonrası sonuçlar rapor alarak doktorunuza iletilecektir. Koroner bt anjiyografi sonuçları genellikle aynı gün içerisinde çıkmaktadır. Bazen doktorunuz raporların detaylı görüşülmesi adına bir sonraki muayene gününüzü bekleyebilir ve tekrar randevu almanızı isteyebilir. Rapor sonuçlarında, kalp damarlarındaki tıkanıklık, daralma veya plak birikimi benzer sonuçların görülmesi kalp krizi geçirme riskiniz hakkında bilgi verecektir. Kalp damarlarının açıklığı ve genişliğine göre kalp krizi riskiniz hakkında bilgi verilir ve kalp sağlığını iyileştirecek tedaviye karar verilebilir. Olası kardiyovasküler hastalıkların erken teşhisi sayesinde kalıcı hasar oluşturacak durumların önüne geçilebilir, felç ve benzeri durumlara karşı önlem alınabilir. Kalp sağlığınız için kalp taraması yaptırmak isterseniz, Avicenna Hastanesi doktorlarımızdan randevu alarak, muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Sanal anjiyo güvenilir mi?

Evet, sanal anjiyografi uygulaması çok az riske sahip olmasıyla güvenli uygulamalar arasındadır.

Bt anjiyografi doğruluk oranı nedir?

Bt anjiyografi, yüksek doğruluk oranına sahip tanı testlerinden biridir. Operasyonun doğruluk oranı % 95 civarında olup, üç boyutlu görüntüleme sayesinde tam teşhis sağlanmaktadır.

Bebeklerde bt anjiyo yapılır mı?

Evet, bebeklerde ve çocuklar bt anjiyo uygulaması yapılmaktadır. Bebeklerde kardiyovasküler hastalıkların şüphesi veya semptomların olması durumunda anjiyo uygulaması ile tanı sağlanabilir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣