BT Anjiyografi: Nedir & Nasıl Uygulanır?

Bt anjiyografi işlemi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

BT anjiyografi, kan damarı hastalıklarını ve durumlarını hem teşhis hem de tedavi etmek için kullanılır. Bt anjiyografi, tipik olarak radyoloji bölümünde ya da ayakta tedavi gören bir görüntüleme merkezinde uygulanır. Yaygın olarak kullanılan bt anjiyo, hastaya ilaç verilerek yapılan bir işlemdir. En çok kalp bölgesindeki damarları görüntülemek için uygulanan bt anjiyografi, boyun damarları, aort damarı ve bacaktaki damarlar için de uygulanır. Bt anjiyografi kontrast madde ile görüntüleme sağladığında, çok daha sağlıklı bir şekilde sonuç verir. Peki daha detaylı bahsetmemiz gerekirse bt anjiyografi nedir? Koroner bt anjiyografi nedir? Bt anjiyografi nasıl yapılır? Hepsi ve daha fazlası için Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

BT Anjiyografi Nedir?

Kalp hastalıklarının birçoğu ölüme neden olabilecek boyutta ve oldukça tehlikeli bir sağlık sorunlarıdır. Bu nedenle kalbe giden önemli damarların düzenli olarak kontrol edilmesi ve bir tıkanıklık olup olmadığı incelenmelidir. Bu görüntüleme tekniği sayesinde kalp hastalıklarına yol açan damar tıkanıklıkları kolay bir şekilde ortaya çıkar. Kontrast madde verilerek yapıldığı için, birçok hastanın kalp hastalığı riski de önlenmiş olur. Damar tıkanıklıklarının yanı sıra yırtıkların belirlenmesi, stent takılan hastaların takibi, anevrizma ve kireçlenmeler gibi durumlar bt anjiyo cihazı ile teşhis edilir.

Koroner BT Anjiyografi ile Kalp Taraması

Kalp hastalıkları ile ilgili problem yaşayanlar, bu durumu en başta çok önemsemeyerek gerekli kontrolleri sağlamazlar. Ancak damar tıkanıklığı ve yırtılmaları gibi birçok önemli hastalık, zaman ilerledikçe ciddi bir kalp hastalığına dönüşür. Bu nedenle de kalp taraması yaptırmak oldukça önemli ve gerekli bir adımdır. Bt anjiyografi sayesinde, hastaların damarları detaylı bir şekilde görüntülenir. Bt koroner anjiyografi ise, kalp damarları için kullanılan bir çekim türüdür.

Koroner bt anjiyografi, bir diğer adıyla da bilinen kalp taraması, kalbe giden damarların detaylı bir şekilde incelenmesini sağlar ve tıkanıklık ya da yırtılma gibi durumların olup olmadığını belirler. Bu sayede pek çok kalp hastalığı engellenerek kısa sürede tedavi edilir. Bt koroner anjiyo, hastanelerde ya da görüntüleme merkezlerinde uygulanabilir. Verilen kontrast madde sayesinde damarlar daha net bir şekilde görülür ve hastanın problemi direkt olarak ortaya çıkar. Bu süreçten sonra ise doktor tarafından bir tedavi planı uygulanır.

Nasıl Hazırlanmak Gerekir?

Bt anjiyo öncesi rahat ve bol giysiler giyerek hastaneye gidilmelidir. İşlem için bir önlük giyilmesi gerekebilir. Takı, gözlük, takma diş ve saç tokası gibi metal eşyalarınızı ya evde bırakmalı ya da işleme girmeden önce çıkarmalısınız. Bu eşyaların dışında işitme cihazları veya diş implantlarını da çıkarmak gerekebilir. Eğer bu görüntüleme tekniğinde kontrast madde kullanılacaksa, muayeneden birkaç saat önce herhangi bir şey yenmemeli ve içilmemeli. Düzenli olarak kullandığınız ilaçlarınız ya da herhangi bir şeye alerjiniz varsa doktorunuza bildirmelisiniz. Öte yandan kalp hastalığı, diyabet, astım, tiroid sorunları ve böbrek hastalığı gibi problemleri olan kişiler bu konuda doktora bilgi vermeyi unutmamalıdır.

BT Anjiyografi Nasıl Yapılır?

Bt anjiyo nedir nasıl yapılır sorusu pek çok kullanıcı tarafından merak edilip araştırılıyor. Bu uygulamanın oldukça hızlı ve kolay bir görüntüleme tekniklerinden biri olduğunu belirtmeliyiz. Hasta uyanıkken çekilen bu işlem, tamamen acısız ve ağrısızdır. Çekim öncesi hastaya bilgi verilip riskler anlatıldıktan sonra, hasta 10 – 12 saniye boyunca nefesini tutar ve işlem çok kısa bir süre içerisinde gerçekleşir. Çekimin ardından hasta günlük yaşantısına kolay bir şekilde devam etmeye başlar.

Ct anjiyografi olarak da bilinen bt anjiyografi işleminde, birden fazla x-ışın kaynağı ve x-ışını dedektörü setleri, vücudun etrafında yüksek hızda döner. X-ışın kaynakları, vücuttan birçok sayıda küçük ancak yüksek enerjili ışınlar gönderir ve dedektörler vücuttan çıkan bu röntgenleri yakalar. Röntgen ışınlarının vücudun farklı bölgelerini inceleyebilmesi adına, hasta bt tarayıcısında hareket eden bir masaya yatırılır. O esnada bilgisayar, vücudun iki ya da üç boyutlu görüntülerini ve tüm bu bilgileri toplar. Gelişmiş bilgisayar programları ve yüksek kaliteli monitörler bu görüntülerin analiz edilmesine yardımcı olur.

BT Anjiyografi Nasıl Çekilir?

İşlemden önce ya da işlem günü, kolunuzdaki ya da elinizdeki damara bir kateter yerleştirilir. Nadiren de olsa böbrek fonksiyonu test etmek için kan alınabilir. Bu işlemlerin ardından bt taraması için, masaya sırt üstü düz bir şekilde yatmanız istenir. Doğru pozisyonda olmak ve muayene esnasında hareketsiz kalmak için kayışlar ya da yastıklar kullanılabilir. Bt taramasını kalp atışı ile senkronize etmek için göğüse elektrokardiyogram elektrotları yerleştirilir. Kalp çok hızlı atıyorsa, kalbin net görüntülerine ulaşmak için ilaçla geçici olarak kalbin yavaşlaması sağlanabilir.

Tarama işlemi esnasında nefesin tutulması gerekir. Nefes almak ya da vücudu hareket ettirmek görüntülerde artefaktlara yol açabilir. Bu işlem çocuklarda uygulanacağı zaman sedasyon gerektirebilir. Bunların dışında işlem sona erdiğinde, uzman doktor görüntüleri değerlendirirken, hastadan kateter çıkarılır ve iğnenin delindiği yerin üzerine bir bandaj yerleştirilir. Tüm bu işlemler çok kısa süre içerisinde sonuçlanır.

BT Anjiyografi için Bilgi ve Fiyat Alın

BT Anjiyografi Sonrası

Bt kalp anjiyosu genellikle ağrısız bir işlemdir. Aynı zamanda hızlı ve kolay bir şekilde uygulanır. Çok dedektörlü bt, kişilerin hareketsiz kalması için gereken süreyi azaltır. İşlem tamamen ağrısız olmasına rağmen, birkaç dakika hareketsiz kalmaktan ya da kateterin yerleştirilmesinden dolayı rahatsızlık hissedilebilir. Eğer hareketsiz kalmakta zorlanıyor, gergin ve endişeli oluyor, acı çekiyorsanız bu çekimde zorlanabilirsiniz. Bt anjiyo yaptıranlar için doktor tarafından verilen ilaçlar, bu sınavı iyi yönetmenize yardımcı olabilir.

Muayenede iyotlu kontrast madde kullanılacaksa, doktor kronik ya da akut böbrek hastalığı olup olmadığına bakacaktır. Kontrast madde damardan verilebilir ve bu madde enjekte olduğunda kızarıklık veya bir sıcaklık hissedebilirsiniz. Bt anjiyo sonrası ağzınızda metalik bir tada sahip olabilir ve idrar yapma ihtiyacı duyabilirsiniz. Bu gibi durumlar bt anjiyo sonrası yan etkileri olarak bilinse de, kısa sürede geçeceğini bilmelisiniz.

BT Anjiyografi Zararları

 • Radyasyona aşırı maruz kalmaktan dolayı küçükte olsa kanser olma riski vardır.
 • Röntgen kontrast maddesine alerjiniz varsa, bu alerjiyi azaltmak için birkaç saat veya bir gün öncesinden bir takım ilaçları almanız gerekebilir. Başka bir alternatif olarak kontrast madde gerektirmeyen farklı bir muayene yapılabilir.
 • Böbrek yetmezliği sorunu olanlarda kontrast madde uygulanması böbrek fonksiyonuna daha da zarar verebilir.
 • Enjekte edilen damardan röntgen kontrast maddesi sızarsa, bu cilt altına yayıldığı takdirde hem cildi hem kan damarlarını hem de sinirlere zarar verebilir. Bu enjeksiyon verilirken ağrı ya da karıncalanma hissederseniz, doktorunuza mutlaka bu durumu söyleyin.
 • Hamile olma ihtimali olanlar doktora bunu bildirmeli.
 • Emziren anneler, işlemden sonra 24 – 48 saat boyunca bebeklerini emzirmemeli.

Faydaları

 • Anjiyografik ameliyat ihtiyacını ortadan kaldırır. Eğer gerek duyulursa, daha doğru bir şekilde ameliyatın yapılmasını sağlar.
 • Hızlı bir şekilde yapılır ve daha az yan etkisi vardır.
 • Daha kesin anatomik ayrıntılar sağlayabilir.
 • Sedasyona ve genel anestezi ihtiyacı duyulmaz.
 • Tıkalı koroner arterleri tespit etmek için kullanılır.
 • Bt anjiyo sonrası radyasyon vücutta kalmaz.
 • Taramada kullanılan röntgenlerin hemen yan etkileri oluşmaz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Bt anjiyo tehlikeli mi?

Son derece güvenli bir uygulamadır. Çok kısa sürede tamamlanır ve riski yok denecek kadar azdır.

Bt anjiyo sonrası nelere dikkat edilmeli?

Ağır yiyecekler tüketilmemeli, yağ, tuz ve un gibi ürünler azaltılmalı, ağır işlerden uzak durulmalıdır.

Bt anjiyo sonuçları ne zaman çıkar?

Bt anjiyografi sonucu çok kısa sürede çıkmaktadır. Yapılan işleme ve hastanın durumuna göre bu süre değişmektedir.

Bt anjiyografi fiyatları nedir?

Fiyatlar çekimi yapan hastaneye, hastanenin konumuna ve hastanın sağlık durumuna göre değişmektedir.

Bt anjiyo kaç dakika sürer?

İşlem ortalama 15 saniye sürer.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

İkili Tarama Testi

İkili Tarama Testi Nedir?

İkili Tarama Testi diğer adıyla İkili Testi, hamilelik sırasında yapılan bir tarama testidir. Down sendromu veya kromozomal anomalilerin riskini değerlendirmek için kullanılan bir testtir. Bu

Smear Testi

Smear Testi Nedir? Neden Yapılır?

Smear testi, çoğunlukla kadın sağlığı alanında kullanılan tıbbi bir tarama testidir. Bu test, rahim ağzı (serviks) kanseri ve prekanseröz (kanser öncüsü) durumların erken teşhisinde oldukça

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣