Bilgisayarlı Anjiyografi: Nedir ? Nasıl Yapılır?

bilgisayarlı anjiyografi uygulanacak hasta

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Bilgisayarlı anjiyografi, vücuttaki bulgu ve semptomların teşhisinde kullanılan görüntüleme işlemlerinden biridir. Hızlı teşhise olanak veren bilgisayarlı anjiyo operasyonu hakkında detaylara içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Bilgisayarlı Anjiyografi Nedir?

Bilgisayarlı Anjiyografi veya diğer adıyla bt anjiyo operasyonu, vücudun birden fazla görüntüsünü çekmek için x-ışınlarının kullanıldığı teknolojidir. Görüntüleme işlemi sırasında iyotlu boya kullanılarak, kan damarlarının fotoğraflarda net ve parlak çıkması sağlanmaktadır. Kan damarlarındaki tıkanıklıklar, plak oluşumları, kalsiyum skorlaması ve kan pıhtılaşmaları gibi hayati risk oluşturabilecek durumların erken tanısı sağlamaktadır. Bilgisayarlı anjiyografi, ağrısız ve hızlı işlem sağlaması sayesinde her yaş grubunda uygulanabilen bir tanı yöntemidir. Çocuklarda bt anjiyo uygulaması yapılabildiği gibi yetişkinler ve 50-60 yaş arası grupta da sıklıkla tercih edilmektedir. Vücutta sebebi bilinmeyen ağrıların veya bulguların kesin teşhisinin sağlanmasında kullanılan sanal anjiyo işlemi detayları içeriğimizde…

BT Anjiyografi için Bilgi ve Fiyat Alın

Bilgisayarlı Anjiyografi Nasıl Çekilir?

Bilgisayarlı anjiyografi taraması; beynin, kalp, akciğer, böbrekler gibi büyük organlarda ve vücuttaki kan damarlarında bulunan sorunların tespitinde kullanılmaktadır. Semptomlarının nedeninin belli olmaması ve aşağıda yer alan durumların şüphesiyle anjiyo bt uygulaması yapılabilir. Bt anjiyografi nedenleri arasında;

 • Genişlemiş kan damarlarının tespiti
 • Yırtılma riski olan kan damarlarının tespiti
 • Anormal kan damarları oluşumlarının tespiti
 • Hasar görmüş kan damarlarının tespiti
 • Yaralanmalar sonrası doku hasarının tespiti
 • Kan damarlarının beslediği tümörün tespiti
 • Bacak damarlarında ve ciğerlerde oluşmuş kan pıhtılarının tespiti
 • Kan damarlarındaki kalsiyum ve plak birikintisi

Bilgisayarlı anjiyografi uygulaması, yukarıda bahsedilen durumların tespitinde kullanılmaktadır. Görüntüleme testlerini istemek için öncelikle hastalığın ilgilendiği bölüm uzmanı ile görüşmek ve semptomlarınızı doğru aktarmanız gerekmektedir. Semptomların kesin tanısı için sonrasında bt anjiyografi taraması tercih edilebilir.

Bilgisayarlı Anjiyografi Nasıl Yapılır?

Bilgisayarlı tomografi öncesi yapılması gerekenler, sağlık ekibi tarafından detaylarıyla tarafınıza bildirilecektir. Anjiyo öncesi dikkat edilmesi gereken durumlara önerilen şekilde uymanız, bt anjiyo sonuçları doğruluk oranı yükselecektir.

Bilgisayarlı Anjiyografi Anjiyo Öncesi;

Bilgisayarlı tomografi anjiyografi hasta hazırlığı, doktorunuzun verdiği talimatlar doğrultusunda gerçekleştirilmelidir. Bt anjiyo öncesi;

 • Genellikle, ameliyattan 12 saat öncesine kadar kafeinli içeceklerin içilmesine ara verilmesi gerekmektedir. Kalp ritmini etkileyecek enerji içecekleri veya kafeinli içecekler kullanılmamalıdır.
 • Bt anjiyografi öncesi yaklaşık 4 saat kadar aç olmanız gerekmektedir. Bu nedenle testten 4 saat öncesinde yeme içmeye ara vermeniz önerilir.
 • Operasyon öncesinde doktorunuzun bilgisi dışında ilaç kullanmayınız.
 • Damara enjekte edilen kontrast maddeye alerjiniz bulunuyorsa veya alerjik bir bünyeniz varsa doktorunuza bildirmelisiniz.Alerjik durumlara karşı, operasyon öncesinde alerji ilaçları almanız gerekebilir.
 • Operasyon günü rahat kıyafetler giymelisiniz. tarama testine gelirken üzerinizde takı ve metal aksesuar bulundurmamalısınız.

Bilgisayarlı Anjiyografi Esnasında;

Bt anjiyo işlemi uygulaması sağlık merkezlerinde farklılık gösterebilir. Ancak genel olarak test sırasında olabilecekler işlem sırası;

 • İşlem öncesi hastane önlüğü giymeniz gerekecektir. Üzerinizde hiçbir metal takı ve aksesuar olmamalıdır. Operasyon günü aksesuar takmadan gelmeniz önerilir.
 • Operasyonun başlaması için tomografi masasına uzanacaksınız.
 • Yanınızda radyoloji teknisyeni bulunacak ve bu esnada size yardımcı olacaktır.
 • Enjeksiyon için el veya kasığından geçiş için IV kanül yerleştirilecektir. Bu IV kanül içerisinden kontrast madde enjeksiyonu sağlanacaktır.
 • Kolunuzdan enjekte edilen kontrast madde nedeniyle ağızda metalik bir tat hissetmeye başlayacaksınız. Aynı anca vücudunuzda sıcaklık ve ağızda metal tadı geldiğini hissedebilirsiniz.
 • Bt anjiyo işlemine başlanması için sağlık ekibi yanınızdan çıkacaktır. Ancak odayı gören bir bölmeden sizi kontrol edecek ve interkom aracılığıyla gerekli durumlarda sizinle iletişimde olacaktır.
 • Teknisyenler uyarmadığı sürece hareket etmemeniz önemlidir. Hareket etmeniz durumunda görüntülerde netlik bozulabilir.
 • Bilgisayarlı tomografi çekimi için tarama başlayacak ve uzandığınız masa tarama cihazına doğru hareket etmeye başlayacaktır. Bilgisayarlı tomografi makinası etrafında dönerken sesler duyabilirsiniz. Ancak bu kesitler çekilirken yaşanan seslerdir, telaşlanmanıza gerek yoktur.
 • Tarama işlemi için bir süre nefesini tutmanız istenebilir. Ancak teknisyenler tarafından söylenmediği sürece hareket etmeyiniz ve pozisyon değiştirmeyiniz.
 • Bt anjiyografi süresi 20 dakika ile 1 saat kadar sürebilir. Taramadan alınan görüntülerin net ve kaliteli olması durumundan işlem başarıyla tamamlanacaktır.

Bilgisayarlı Anjiyografi Sonrası;

Bt anjiyo tamamlandıktan sonra kolunuzdaki IV bağlantınız çıkartılacaktır. Kontrast maddeye alerjiniz oluşmaması veya farklı komplikasyon oluşmaması durumunda aynı gün normal taburcu olabilir, normal hayatınıza dönebilirsiniz. Bt anjiyo sonuçları çıktığında doktorunuz ile bilgilendirilmek için görüşme sağlayabilirsiniz.

Bilgisayarlı Anjiyografi Sonuçları Ne Zaman Çıkar?

Bilgisayarlı tomografi anjiyografi işlemi sonuçları, genellikle aynı gün içerisinde çıkmaktadır. Sağlık merkezlerine göre bt anjiyo sonuçların teslim edilme süresi değişiklik gösterebilir. Ancak genellikle, bt anjiyografi sonuçları aynı gün içinde raporlanır ve doktorunuz tarafından incelenir. Doktorunuzun test sonuçlarını incelemesi ile birlikte, varsa sağlık durumu ile ilgili riskler için tedavi önerisi yapabilir. Test sonuçları ve tedavi yöntemleri hakkında görüşmek için doktorunuza tekrardan randevu almanızı isteyebilmektedir.

Bilgisayarlı Anjiyografi Riskleri Nelerdir?

Görüntüleme testlerinde kullanılan x-ışınının varlığı, uygulamalarda bir miktar risk oluşmasına neden olmaktadır. Bilgisayarlı tomografi anjiyografi zararları da minimum seviyede olmakla beraber mevcut olmaktadır. Bilgisayarlı tomografi sonrası olası yan etkiler arasında;

 • Alerjik Reaksiyon Oluşumu: Uygulamada kan damarlarının görüntülemesinin sağlanması için damarlardan kontrast madde uygulaması yapılmaktadır. Nadir olarak kontrast madde alerji oluşumuna neden olabilmektedir. Alerjik reaksiyon şüpheniz varsa öncesinde radyoloji doktorunuza bildiriniz. Alerjik bünyeye sahip olmanız durumunda uygulama öncesi veya sonrası alerjik oluşumlara karşı önlem olarak ilaç verilebilir.
 • Doku Hasarı: Anjiyo işlemi el bileğinden ve kasıktaki kan damarlarından yerleştirilerek yapılabilmektedir. Bilgisayarlı tomografi anjiyografi öncesinde IV kanül takılmaktadır. Bu kanülden operasyon öncesi iyotlu kontrast madde enjeksiyonu sağlanmaktadır. Ancak enjeksiyon sırasında kontrast maddenin cilt altına sızması durumunda cilt altında kan damarlarına ve sinirlerde tahrişe neden olabilir. Aynı zamanda IV kanül takılırken de damarda yırtılma meydana gelebilir. İşlem sonrası ağrı hissetmeniz durumunda radyoloğunuza durumu kesinlikle bildirmelisiniz.
 • Radyasyon: Bt anjiyografi sonrası radyasyon alımı nedeniyle, az da olsa bir riskten bahsetmek mümkündür. Radyasyon nedeniyle oluşabilecek kanser riski %1’den az olmaktadır. Ancak yine de her ihtimale karşı radyasyon alımınızı bir sene içerisinde sınırlandırmak, kanser oluşumunu engellemek açısından önemlidir.

Yukarıda bahsettiğimiz risk nedeniyle bt anjiyografi tehlikeli mi? sorusunun akla gelmesine neden olmaktadır. Her operasyonda olduğu kadar risklere sahip olan bilgisayarlı tomografi anjiyografi, sınırlı sayıda riske sahip olmasının yanında büyük faydaları bulunan görüntüleme testlerinden biridir. Özellikle koroner bt anjiyografi sayesinde kalp ve damar hastalıklarının erken tanısı ve tedavisi sağlanabiliyor. Aynı şekilde pulmoner bt anjiyo sayesinde, akciğerlerdeki kan pıhtılaşmalarının tanısı da kolaylıkla teşhis edilebiliyor. Erken tanı sayesinde daha riskli durumlar meydana gelmeden hayati risklerin önüne geçilebilir.

Hamilelikte Bilgisayarlı Anjiyografi Yapılabilir mi?

Hamilelik dönemi, annenin hem kendi hem de bebeğini düşündüğü özel bir dönemdir. Bu dönemde görüntüleme sistemleri, radyasyon miktarındaki şüphe nedeniyle alternatifi olduğu sürece tercih edilmemektedir. Ancak son yıllarda yapılan araştırmalar, bt anjiyografi radyasyon riski hakkında farklı sonuçlar vermiştir. Görüntüleme testlerinden alınan radyasyon miktarı, anne ve bebeğin sağlığını tehdit edecek düzeyde değildir. Bir defada alınan radyasyon bebekte kalıcı hasar bırakmadığı gibi gelişimine de engel olmamaktadır. Gerekli olmadıkça hamilelikte bt anjiyografi uygulaması yapılmamaktadır ancak söz konusu sağlık olduğunda uygulamanın avantajları ön planda tutulmalıdır.

Sonuç

Bilgisayarlı anjiyografi uygulaması, geleneksel görüntüleme sistemlerinde farklı olarak taramaların bilgisayar ortamına aktarılmış halidir. Bilgisayarda birleşen kesitler üç boyutlu görüntülemeye olanak vererek, hem damarların içi hem de dış duvarının detaylı incelenmesini sağlıyor. Günümüzde önemli tanı yöntemlerinden biri olan bilgisayarlı anjiyografi sayesinde erken teşhis sağlanabilir ve geç kalmadan tedavi olabilirsiniz. Dilerseniz, aşağıda yer alan Avicenna Hastanesi radyoloji uzmanı doktorlarımızdan randevu oluşturup, ön muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Bilgisayarlı tomografi anjiyografi uygulaması kaç dakika sürer ?

Bilgisayarlı anjiyografi uygulaması, operasyonun hazırlık süreci de dahil olmak üzere 15 – 20 dakika kadar sürmektedir.

Bilgisayarlı tomografi anjiyografi bebeklerde uygulanabilir mi?

Bulgular ve şüphelerin doğru teşhisinin konulabilmesi adına, bebeklerde bt anjiyografi uygulaması yapılabilmektedir. Bebeklerde ve çocuklarda kesin teşhisin sağlanabilmesi için bt anjiyografiden faydalanılmasında bir sakınca yoktur.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Yüzdeki Kılcal Damar Tedavisi

Yüzdeki Kılcal Damar Tedavisi

Kılcal damarlar, ince damar çaplarının büyümesi, cilt tabaka yapısındaki incelme gibi nedenlerden dolayı meydana gelebilmektedir. Kılcal damarlar yüzde, bacaklarda olmakla birlikte vücudun çeşitli bölgelerinde görülebilmektedir.

Thermage Ameliyatsız Yüz Gençleştirme

Thermage Ameliyatsız Yüz Gençleştirme

Thermage, Radyofrekans yöntemi ile gıdı, kol, bacak, yüz gibi çeşitli bölgelerdeki sarkmaların giderilmesi uygulamasıdır. Ameliyatsız bir uygulama olan thermage, günümüzde kişiler tarafından sıklıkla tercih edilen

Kök Hücre ile Saç Tedavisi

Kök Hücre ile Saç Tedavisi

Saç dökülmeleri, genetik faktörlere, sigara ve alkol kullanımı gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak gerçekleşebilmektedir. Saç dökülmeleri kişiyi estetik görünüm açısından rahatsız ve mutsuz edebilmektedir. Kök

Migren Botoksu Nedir?

Migren Botoksu Nedir?

Migren, şiddetli, sık aralıklarla tekrarlayan bir baş ağrısı türüdür. Migren baş ağrısının en sık görülen türlerinden biri olmaktadır. Aynı zamanda kişinin yaşam kalitesini düşüren, günlük

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣