Beyin ve Damar Hastalıkları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Beyin ve Damar Hastalıkları Hakkında Bilinmesi Gerekenler- insan beyni ve damarları

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Beyin damar hastalıkları, damarlarının çeşitli patolojik durumlar nedeni ile daralması, tıkanması veya yırtılarak kanın damar dışına çıkması sonucu oluşmaktadır. Buna bağlı olarak, yaşın ilerlemesi, hipertansiyon, damar sertliği, diyabet ve obezite damar hastalıklarının oluşumunu kolaylaştırmaktadır.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda Beyin Damar Hastalıkları hakkında bilmeniz gereken tüm önemli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Beyin Ameliyatları Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Beyin Damar Hastalıkları

Beyindeki damarların bazı patolojik durumlardan dolayı tıkanması, daralması veya yırtısı durumlarına beyin damar hastalıkları adı verilmektedir. Genel olarak bu hastalıklar büyük sorunlara yol açmaktadır. Beyin, vücudumuzdaki en önemli organlardan biridir. Bu sebeple beyinde oluşan hastalıklar çeşitli sorunları ortaya çıkarmaktadır. Bu sorunlar; bilinç bozukluğu, görme bozukluğu, denge bozukluğu, konuşma bozuklukları(afazi), felç(pleji) veya kısmi felç(parezi) gibi sorunlardır.

Beyin damar hastalıkları şunlardır:

Bilinmesi Gerekenler Önemli Bilgiler

-Yüksek ölüm ve sakat bırakma riski sebebiyle önemli bir sağlık sorunudur.

-Bu hastalıklar dünyada ölüm sebebi olarak ilk üçe girmiştir.

-Beyin her şeyin kontrol edildiği yerdir. Bu sebeple beyinle ilgili hastalıklar sonradan, hastalarda kalıcı veya geçici hasarlar bırakmaktadır.

-Beyin damar hastalıklarının % 72’si 65 yaşın üzerinde, %3’ü 15-45 yaş arasında görülmektedir. Diğer yandan bu hastalık, çocukluk çağında nadir olarak karşımıza çıkmaktadır.

-ABD’de genel popülasyonda 300/100.000 kişide görülme sıklığı bulunmaktadır. Bu noktada, 70 yaşından sonra bu sıklığın 3000/100.000 olarak arttığı bildirilmiştir. Her yıl yaklaşık 600.000 yeni vaka görülmektedir. Buna bağlı olarak bu vakalarda, yaklaşık %30’unun öldüğü, % 40’ının ağır morbidite ile hastaneden çıktığı bildirilmiştir. Yalnızca % 10’u tam sağlığına kavuşmuştur.

-Hipertansiyon, diyabet, obezite, hiperlipidemi, alkolizm, inaktivite ve hiperürisemi sorunlarının kontrol altına alınması bu hastalıkları önleyebilmektedir.

-Kalp hastalıkları, doğuştan gelen damar hastalıkları, genetik yatkınlık ve enfeksiyon gibi durumlar bu hastalığa yüksek oranda ortam yaratmaktadır.

-Bu hastalıkların en büyük nedeni HİPERTANSİYON’dur.

 

(Beyin Damar Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi hakkında daha fazla bilgi edinmek için diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz.)

https://avicennaint.com/kategori/avicenna-yazilari/

 

Sıkça Sorulan Sorular

Beyin damar hastalıkları belirtileri ?

Bu belirtiler hastalığın türüne göre çeşitli şekillerde karşımıza çıkmaktadır. Genel belirtiler şunlardır: Baş ağrısı/ Bulantı ve kusma/ Bedenin bir yarısında güçsüzlük ya da duyu problemleri/ Yürümede güçlük/ Konuşma bozukluğu/ Görme problemleri/ Epilepsi nöbetleri/ Bellek sorunları/ Duygu ve düşüncede karmaşıklık…

Damar yumağı nedir ?

Arteriovenöz Malformasyon yani AVM olarak adlandırılan bu hastalık, atardamar (arter) ve toplardamar (ven) arasında oluşan damar anomalisidir. Vücudun özellikle beyin olmak üzere birçok bölgesinde görülmektedir.

Beyin damar bozukluğu ?

Damarlarının çeşitli patolojik durumlar nedeni ile daralması, tıkanması veya yırtılmasıdır.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣