Beyin Kanaması

Beyin Kanaması Nedir?

Atardamar yapısının zayıflaması ile damar yapılarında anevrizma adı verilen balon odaklı dokular ortaya çıkar. Damarların çatal noktasında ortaya çıkan söz konusu dokular sağlıklı damar yapılarına oranla çok daha zayıf bir yapıya sahiptir. Söz konusu balonsu dokular bazı travmalar ve sağlık sorunlarında kanamalara yol açabilir. Bu kanamalar beyin kanaması olarak adlandırılır. Peki, beyin kanaması nedir ve türleri nelerdir?

Beyin kanamaları kendi arasında iki türde incelenir. Bunlar spontan ve travmatik beyin kanaması olarak adlandırılır. Travmatik beyin kanamaları aza ve yaralanma durumlarında ortaya çıkan travmalardan oluşur. Sağlık sorunları sebebiyle kendi kendine ortaya çıka beyin kanaması türleri ise spontan olarak karşımıza çıkar.

Beyin Kanaması Nedir? Beyi Kanaması Türleri Nelerdir?

Kanamanın ortaya çıktığı beyin dokuları beyin kanaması türü olarak adlandırılır. Beyin kanamaları kendi arasında 5 sınıfta incelenir. Beyin kanaması türleri şu şekildedir:

· İntraventriküler Beyin Kanaması: Söz konusu beyin kanaması beyin içindeki su havuzcuklarında ortaya çıkar.

· İntraserebnal Beyin Kanaması: Beyin kanaması beyin dokusu içerisinde gerçekleşir.

· Subaraknoid Beyin Kanaması: Beyin kanaması beyin zarı dokusu ve iç beyin zarı içerisinde gerçekleşir.

· Subdural Beyin Kanaması: Beyin kanaması beyin zarı dokusu ile ortaya neyin zarı dokusu arasında bölgede gerçekleşir.

· Epidural Beyin Kanaması: Beyin kanaması dış beyin zarı yapısı ile kemik dokuları arasında yer alır.

Travmatik beyin kanamalarında beynin tüm bölgesi etki altına alınırken spontan beyin kanamaları durumunda beyin ve beyin zarı dokusu arasında yer alır. Spontan beyin kanamaları kimi zaman beyin içerisine de ortaya çıkabilir.

Beyin Kanaması Belirtileri Nelerdir?

Her insanda farklı şekillerde karşımıza çıkan beyin kanaması belirtileri, kanamanın şiddetine ve hacmine bağlıdır. Beyin kanamasının aşamasına göre belirtilerin seyri değişebilir. Genel anlamda karşımıza çıkan beyin kanaması belirtileri şu şekildedir:

· Bilinç bozukluğu yaşanması,

· Baş ağrısı,

· Bulantı hissi,

· Kusma durumları,

· Baş dönmesi ce şiddetli baş ağrısı,

· Beyin fonksiyonlarında bozulmalar,

Beyin kanaması nedir sorunun cevabı olarak beyin kanamasını etkilenen bölgesine göre, uzuvlarda kasılma, konuşma bozukluğu ve bilinç kaybı durumlarına yol açan tıbbi bir sorun denilebilir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Beyin kanaması nedir?

Anevrizma adı verilen balonsu dokular bazı travmalar ve sağlık sorunlarında kanamalara yol açabilir. Bu kanamalar beyin yanamadı olarak adlandırılır.

Beyin kanaması belirtileri nelerdir?

Baş ağrısı, bulantı hissi ve kusma durumları beyin kanaması belirtileri arasında yer alır.

Kaç çeşit beyin kanaması vardır?

Beyin kanamaları kendi arasında 5 sınıfta incelenir.

 

Avicenna Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi (Nöroşirürji) Doktorlarımız

Beyin ve Sinir Cerrahisi bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.