Kranioplasti Nedir?

Kranioplasti Nedir?- implant takılmış beyin görseli

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Kranioplasti, kafatası deformitelerini ve/veya bozukluklarını düzeltmek için yapılan cerrahi bir uygulamadır. Kranioplasti ameliyatlarında metil metakrilat, polietilen, titanyum, otolog kemik grefti gibi farklı malzemeler kullanılmaktadır. Son yıllarda, kişiye özel üç boyutlu implantlar daha ön plana çıkmıştır.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda Kranioplasti hakkında merak ettiğiniz  tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Beyin Ameliyatları Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Kranioplasti

Kafatası (kranial) defekt veya deformitelerin kişiye özel işlevsel ve aslına uygun olarak onarılması işlemine Kranioplasti denmektedir. Kranioplasti sadece kafadaki defekti doldurmak veya onarmak şeklinde basit bir anlamda kullanılmamalıdır. Defekt onarımları hastanın kendine güvenini arttırmaktadır. Bununla beraber beyin dokusunun korunması bu cerrahi yöntemin diğer amaçlarındandır. Diğer yandan Kranioplasti sonrası epilepsi görülme sıklığının azaldığı çeşitli çalışmalarda gözlemlenmiştir. Bu cerrahi yöntemde zamanlama ile endikasyonu oldukça önem arz etmektedir.

Günümüz nöroşirürji pratiğinde materyal ve teknik anlamında belirli konseptler uygulanmaktadır. Bu noktada beyin cerrahları arasında en sık tartışılan konulardan biri de; kranial defektinin onarımında hastanın kendi kemik flebinin kullanımı ile farklı bir materyal kullanılması üzerinedir.

Kranioplasti Materyali Seçimi

Kranioplasti implantı seçimi son derece önemlidir. Ek olarak implant seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Buna bağlı olarak implantın aşağıda yer alan özellikleri taşıması gerekmektedir.

 • İmplant, kraniektomi defektine tam uymalı

 • Simetrik olmalı

 • Defekti tamamen kapatmalı

 • Estetik görünümü sağlamalı

 • Kozmetik açıdan hastayı tatmin etmeli

 • Enfeksiyona dirençli olmalı

 • Radyolusent olmalı

 • Şekil verilebilir olmalı

 • Non-magnetik olmalı

 • Isı yalıtımı iyi olmalı (skalpten ve havadan aldığı ısıyı beyne iletmemeli)

 • Isı ile genleşmemeli

 • İyonize olmamalı

 • Koroziv özellikte olmamalı

 • Stabil olmalı

 • Biyolojik olarak parçalanmamalı

 • Kafatasının gösterdiği mekanik travmalara dayanıklılığı, kafatası kemikleri kadar dayanıklı ve koruyucu olmalı

 • Pahalı olmamalı

 • Kolay ulaşılabilir olmalı

 • Kullanımı kolay olmalı

 • Sterilitede problem yaşatmamalı

Kranioplasti Ameliyatı Öncesi Süreç

Ameliyat öncesi süreç 4 adımdan oluşmaktadır. Bu adımlar;

 1. Hastanın anestezi onayı açısından tetkikleri yapılmakta ve ek olarak ince kesit beyin tomografisi değerlendirilmektedir.

 2. Hastaların tomografileri değerlendirilmekte, bunun ışığında özel programlar yardımıyla 3 boyutlu hale getirilmektedir.

 3. Plastik kranyum modeli tasarlanmakta ve üretilmektedir. Doktor onayı alındıktan sonra implant, kemik defekti kapatacak şekilde ve boyutta üretilmektedir.

 4. Kranioplasti ameliyatında kraniektomi defekti, üretilmiş implant ile kapatılmaktadır.

Ameliyat

Plastik model ve implant hazır olduktan sonra cerrahi planlama yapılmaktadır. Hastanın skalp beslenmesini bozmayacak şekilde flebin kaldırılması için insizyon yeri planlanması yapılır. Diğer yandan eski insizyon yeri görülerek implantın yerleştirilmesi için yeterli insizyonun planlanması da yapılabilmektedir.

Hastanın yara yeri bir gün öncesinden traş edilir ve cerrahi sabunla yıkanır. Genel anestezi altında yapılacak cerrahi için anestezi onayı alınmış hastanın yatırıldığı gün, tekrar kanlarına çalışılır. Kranioplasti ameliyatında, enfeksiyonu önlemek açısından yarım saat önce tek doz antibiyotik (sefuroksim aksetil) intravenöz uygulanmaktadır.

Daha sonra hasta, defekte uygun pozisyonda masaya yatırılmaktadır. Anestezi tamamlandıktan sonra planlanan insizyon yeri açılır. Ardından defekt sınırları ortaya konana kadar steril kabında bekletilen implant yıkanır. Kemik defektinin sınırları ortaya konulduktan sonra implant yerleştirilmektedir. Beyin, defekte göre çok fazla çökmüşse burayı implanta asmak gerekir. Bu amaçla implantta hazırlanan deliklerden dura asılır ve lojda oluşabilecek epidural koleksiyonların önüne geçilir. Kranioplasti ameliyatı öncesi verilen tasarım planlamasına uygun kulakçıklar defekte yerleştirilir ardından vida boylarına uygun şekilde tutturulur.

Ameliyat Sonrası Enfeksiyon

Bilinmelidir ki, gelişen teknolojilere ve tüm sterilite kurallarına uyulmasına rağmen kranioplasti ameliyatları sonrasında çok sık olarak postoperatif enfeksiyon  ile karşılaşılmaktadır. Yapılan bir araştırmada 167 hastada, kranioplasti ameliyatları sonrası %16,7 oranında komplikasyon görüldüğünü ortaya koymuştur.

 

Sıkça Sorulan Sorular 

Kranioplasti nedir?

Kafatası (kranial) defekt veya deformitelerin kişiye özel işlevsel ve aslına uygun olarak onarılmasıdır.

Kranioplasti ameliyatı?

Kafa bölgesindeki defekti doldurmak veya onarmak için hastaya özel olarak hazırlanmış implantın, hastaya genel anestezi altında uygulanmasıdır.

Kafatası estetik ameliyatları?

Kafatası (kranial) bölgede oluşan estetik sorunların onarılması için Kranioplasti ameliyatına başvurulmaktadır.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Diş Eti Estetiği

Diş Eti Estetiği(Pembe Estetik)

Diş eti estetiği diğer adıyla pembe estetik, diş etlerinin görünümünü, şeklini ve boyutunu iyileştirmeyi amaçlayan cerrahi ve ya cerrahi olmayan bir işlemdir. Estetik bir gülüş

Dış Gebelik Tanısı İçin Ultrason İşlemi

Dış Gebelik Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Dış gebelik yada diğer adıyla ektopik gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim içine yerleşmesi gerekirken genellikle fallop tüplerinde( yumurtalıkları ve rahmi birbirine bağlayan bir yapı), nadiren de

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Saç lazeri genellikle saç dökülmesi tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Lazer ışığı kullanılarak saç dökülmesini azaltmaya veya saç büyümesini sağlamak amacıyla kullanılan bir tedavi yöntemidir. Lazerle

Lazerle Vajina Daraltma

Lazerle Vajina Daraltma Kalıcı Mı?

Lazerle Vajina daraltma işlemi diğer adıyla vajina yenileme işlemi olarak da bilinmektedir. Bu işlem Vajinanın çeşitli nedenlerden dolayı genişlemesi sonucunda uygulanan bir işlemdir. Vajinanın eski

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣