Arteriovenöz Malformasyon (AVM) Nedir? Tedavisi - Beyin damarları

Arteriovenöz Malformasyon (AVM) Nedir? Tedavisi

Arteriovenöz Malformasyon yani AVM, atardamar(arter) ve toplardamar(ven) arasında oluşan damar anomalisidir. Vücudun özellikle beyin olmak üzere birçok bölgesinde görülmektedir. Bu durum çoğunlukla doğuştan gelir ve yaşam üzerinde risk oluşturur.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda Arteriovenöz Malformasyon (AVM) hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Beyin Pili Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Arteriovenöz Malformasyon (AVM)

Vasküler malformasyonlar grubunda yer alan bu hastalık, damar yumağı olarak da bilinmektedir. Bu malformasyon çeşidi hem atardamar hem de toplardamar içeren bir damar anomalisidir. Bu sebeple diğer malformasyon türlerinden farklıdır. Arteriovenöz Malformasyon (AVM), bilinmeyen nedenlerden kılcal damar ağının gelişmemesine bağlı olarak atardamar ve toplardamarların direk bağlantılı hale gelmesiyle oluşan lezyonlardır. Özellikle sinir sisteminde (beyin ve omurilik) karşımıza çıkmaktadır fakat vücudun her yerinde görülebilir. Beyin kanamalarına yol açabilir. Arteriovenöz Malformasyon (AVM), çok yüksek bir akım hızına sahiptir. Bu sebeple dışardan bölgeye müdahale edildiğinde bölgede titreşim ve fazla kan akımına bağlı olarak sıcaklık hissedilmektedir.

Beyin kanamasına yol açabilecek bir hastalık olması nedeniyle bu hastalıkta tedavi şarttır.

AVM Belirtileri

Arteriovenöz Malformasyonun büyüklüğüne, yerleşim yerine ve kanamanın olup olmadığına göre belirtiler değişmektedir. Sinir sistemi AVM’lerinin çoğunda belirtiye rastlanmaz. AVM özellikle beyinde ise beyin kanamasına yol açabilir ve bu hayati açıdan oldukça risklidir. Ölümle sonuçlanabilmektedir. Diğer bölgelerde kanama olduğunda ise daha az risk bulunur fakat yine de tehlikelidir.

Arteriovenöz Malformasyon belirti verirse bu belirtiler farklı şekillerde karşımıza çıkar. En sık görülen belirti ve bulgular:

 • Baş ağrısı (Ani başlar, migren ağrısına benzer)
 • Baş ağrısıyla beraberinde  kusma
 • Vücudun bir tarafında kuvvetsizlik
 • Uyuşma
 • Görme bozukluğu (Görmede azalma, çift görme, bulanık görme) 
 • Havale 
 • Bilinç değişiklikleri (Uykuya eğilim, kafa karışıklığı, sinirli ruh hali)
 • Ense sertliği
 • Epileptik (sara) nöbeti
 • Konuşma bozukluğu
 • Koku almada bozukluk
 • Bayılma
 • Hareket bozukluğu
 • Yüz felci
 • Ani göz kapağı düşmesi

Arteriovenöz Malformasyon(AVM) ve Beyin Kanaması

Arteriovenöz Malformasyon (AVM), diğer adıyla damar yumağına sahip olan her hastanın beyin kanaması geçirme riski bulunmaktadır. Hastaların %2-4’ü kanama geçirmektedir. Bu kanamalar hem beyin içinde (intraserebral) hem de beyin çevresinde (subaraknoid) olmaktadır. Kanamalar kimi hastalarda az şekilde meydana gelirken, kimi hastalarda ise çok miktarda meydana gelerek ölüme sebep olur.

AVM Tedavisi

Arteriovenöz malformasyonlarda (AVM), erken tespit son derece önemli olmakla beraber öncelikli tedavisi cerrahidir. Açık cerrahide AVM’nin çıkarılması hedeflenmektedir. AVM’nin tamamı çıkarılarak beyin kan akım dinamiğinin normale getirilmesi amaçlanmaktadır.  AVM riskli bir bölgede yerleşim gösteriyorsa cerrahi müdahale risk barındırır. Bu riskin sebebi, ameliyat sırasında damar yumağının kanamaya başlamasıdır.  Bu sebeple bu tip bir ameliyatta deneyimli bir cerrah tercih edilmelidir.

Arteriovenöz Malformasyon boyutları ya da yeri sebebiyle bazen ameliyat yapılamaz. Bunun sebebi ameliyat edildiği zaman sağlıklı bölgenin beslenmesini bozabilmesidir. Bu durumlarda farklı alternatif tedaviler kullanılmaktadır. Bu tedavilerden biri Embolizasyon’dur. Embolizasyon’da damar yumağının içine zamk benzeri bir sıvı enjekte edilir ve kan akımı durdurulmaya çalışılır. Bu teknik, özellikle çok derinde olan küçük Arteriovenöz Malformasyonlarda kullanılmaktadır.

Bir diğer tedavi seçeneği ise Gamma Knife yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tedavi uygulandıktan sonra ortalama 2 senede yumak damarlar kapanır. Anjiyo ile girip yumağı kapatmak ise cerrahi tedavi öncesi yardımcı olan bir yöntemdir.

 

Sıkça Sorulan Sorular 

Arteriovenöz malformasyon nedir ?

AVM yani Arteriovenöz malformasyonlar, hem atardamar hem de toplardamar içeren bir damar anomalisidir.

Arteriovenöz malformasyonlar?

AVM vücudun farklı yerlerinde karşımıza çıkar. Bunlar; beyin, omurilik, akciğer, dalak, karaciğer, böbrekler, iris, kaburga arası…

Arteriovenöz malformasyon tedavisi ?

Beyin kanaması sebebi ile ölümle sonuçlanabilen bir hastalık olduğu için öncelikli tedavisi cerrahidir. Ameliyat sırasında kanama oluşmaması açısından ameliyatı gerçekleştirecek doktorun deneyimli olması gerekmektedir. Avicenna Hastanesi deneyimli Nöroşirürji doktorlarımız aşağıda yer almaktadır.

 

Avicenna Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi (Nöroşirürji) Doktorlarımız

Beyin ve Sinir Cerrahisi bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.