Beyin ve Sinir Cerrahisi

Beyin ve Sinir Cerrahisi

Nöroşirurji adıyla da bilinen beyin ve sinir cerrahisi, beyin ve omurilik dokusunda yer alan hastalıkların tanı ve tedavisinde başvurulan sağlık alanıdır. Beyin ve sinir cerrahisinde beyin ve omurilik hastalıklarının yanında be ve boyun fıtığı gibi sağlık problemleri de çözüme kavuşur.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda beyin ve sinir cerrahisi hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Nöroşirurji Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Beyin ve sinir cerrahisi, diğer adıyla nöroşirurji hayati fonksiyon taşıyan birçok organ ve dokuda erkin olarak görev alır. Sözlük anlamı olan sinir sitemi yaralarına iyileştiren anlamına gelen nöroşirurji kelimesiyle bağlantılı olan alan hem erişkin hem de çocuk hastaların sinir sistemi hastalıkları ile ilgilenir. Nöroşirurji günümüzde sağlık teknolojilerinin en sık kullanıldığı alanlardan birisisi. Bu alanda görev alan hekimler 6 yıl süren tıp eğitimlerinin yanında 5-6 yıl arasında değişene uzmanlık eğitimi almakla da zorunludur.

Bununla birlikle nöroşirurji, alanı, kendi tanı ve tedavi yöntemlerinin yanında nöroloji, nöroradyoloji ve nöroanestezi gibi birçok sağlık bölümüyle birlikte hareket etmektedir.

Beyin ve Sinir Cerrahisi Hastalıkları

Nöroşirurji alanında birçok hastalık tedavi edilir. Söz konuş hastalıkların bir kısmı doğuştan gelirken bir kısmı da çeşitli travma ve sağlık sorunları sebebiyle sonradan ortaya çıkmıştır. Nöroşirurji hastalıkları şu şekilde sıralanabilir:

· İnme ve felç,

· Beyin damarlarında oluşan ve anevrizma adı verilen baloncuklar,

· Beyin kanamaları,

· Şah damarının tıkanması durumu,

· Beyin damarlarında yaşanan tıkanıklar,

· Beyin ve omurilik tümörleri,

· Bel ve boyun fıtıkları

· Doğumsal beyin kanamaları

· Doğumsal sinir sistemi bozuklukları

· Beyin omurilik sıvısındaki artış

· Omurga şekil bozuklukları

· Kafa ve omurilik yaralanmaları

· Omurilik ve damarsal hastalıklar.

· Kafatası şekil bozuklukları

· Omurilik kapanma defektleri

Söz konusu hastalıkların teşhisi için fiziksel muayene sonrası hekimin uygun gördüğü testler ve görüntüleme yöntemleri uygulanır. Tanı sürecinden sonra yine hekimin uygun gördüğü tedavi programı uygulanmaya başlanır. Nöroşirurji hastalıklarından bazıları başlangıçta ilaç tedavisi ile iyileşme gösterirken sonrasında cerrahi müdahale gereksinimi ortaya çıkabilir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Beyin ve sinir cerrahisi nedir?

Nöroşirurji adıyla da bilinene beyin ve sinir cerrahisi, beyin ve omurilik dokusunda yer alan hastalıkların tanı ve tedavisinde başvurulan sağlık alanıdır.

Nöroşirurji hastalıkları nelerdir?

Beyin damarlarında yaşanan tıkanıklar, beyin ve omurilik tümörleri, bel ve boyun fıtıkları ve doğumsal beyin kanamaları nöroşirurji hastalıkları arasında yer alır.

Nöroşirurji hastalıkları nasıl tedavi edilir?

Hastalıklardan bazıları başlangıçta ilaç tedavisi ile iyileşme gösterirken sonrasında cerrahi müdahale gereksinimi ortaya çıkabilir.

 

Avicenna Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi (Nöroşirürji) Doktorlarımız

Beyin ve Sinir Cerrahisi bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.