Beyin ve Sinir Cerrahisi

Beyin ve Sinir Cerrahisi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Nöroşirurji adıyla da bilinen beyin ve sinir cerrahisi, beyin ve omurilik dokusunda yer alan hastalıkların tanı ve tedavisinde başvurulan sağlık alanıdır. Beyin ve sinir cerrahisinde beyin ve omurilik hastalıklarının yanında be ve boyun fıtığı gibi sağlık problemleri de çözüme kavuşur.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda beyin ve sinir cerrahisi hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

 

Beyin Ameliyatları Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Nöroşirurji Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Beyin ve sinir cerrahisi, diğer adıyla nöroşirurji hayati fonksiyon taşıyan birçok organ ve dokuda erkin olarak görev alır. Sözlük anlamı olan sinir sitemi yaralarına iyileştiren anlamına gelen nöroşirurji kelimesiyle bağlantılı olan alan hem erişkin hem de çocuk hastaların sinir sistemi hastalıkları ile ilgilenir. Nöroşirurji günümüzde sağlık teknolojilerinin en sık kullanıldığı alanlardan birisisi. Bu alanda görev alan hekimler 6 yıl süren tıp eğitimlerinin yanında 5-6 yıl arasında değişene uzmanlık eğitimi almakla da zorunludur.

Bununla birlikle nöroşirurji, alanı, kendi tanı ve tedavi yöntemlerinin yanında nöroloji, nöroradyoloji ve nöroanestezi gibi birçok sağlık bölümüyle birlikte hareket etmektedir.

Beyin ve Sinir Cerrahisi Hastalıkları

Nöroşirurji alanında birçok hastalık tedavi edilir. Söz konuş hastalıkların bir kısmı doğuştan gelirken bir kısmı da çeşitli travma ve sağlık sorunları sebebiyle sonradan ortaya çıkmıştır. Nöroşirurji hastalıkları şu şekilde sıralanabilir:

· İnme ve felç,

· Beyin damarlarında oluşan ve anevrizma adı verilen baloncuklar,

· Beyin kanamaları,

· Şah damarının tıkanması durumu,

· Beyin damarlarında yaşanan tıkanıklar,

· Beyin ve omurilik tümörleri,

· Bel ve boyun fıtıkları

· Doğumsal beyin kanamaları

· Doğumsal sinir sistemi bozuklukları

· Beyin omurilik sıvısındaki artış

· Omurga şekil bozuklukları

· Kafa ve omurilik yaralanmaları

· Omurilik ve damarsal hastalıklar.

· Kafatası şekil bozuklukları

· Omurilik kapanma defektleri

Söz konusu hastalıkların teşhisi için fiziksel muayene sonrası hekimin uygun gördüğü testler ve görüntüleme yöntemleri uygulanır. Tanı sürecinden sonra yine hekimin uygun gördüğü tedavi programı uygulanmaya başlanır. Nöroşirurji hastalıklarından bazıları başlangıçta ilaç tedavisi ile iyileşme gösterirken sonrasında cerrahi müdahale gereksinimi ortaya çıkabilir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Beyin ve sinir cerrahisi nedir?

Nöroşirurji adıyla da bilinene beyin ve sinir cerrahisi, beyin ve omurilik dokusunda yer alan hastalıkların tanı ve tedavisinde başvurulan sağlık alanıdır.

Nöroşirurji hastalıkları nelerdir?

Beyin damarlarında yaşanan tıkanıklar, beyin ve omurilik tümörleri, bel ve boyun fıtıkları ve doğumsal beyin kanamaları nöroşirurji hastalıkları arasında yer alır.

Nöroşirurji hastalıkları nasıl tedavi edilir?

Hastalıklardan bazıları başlangıçta ilaç tedavisi ile iyileşme gösterirken sonrasında cerrahi müdahale gereksinimi ortaya çıkabilir.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Dış Gebelik Tanısı İçin Ultrason İşlemi

Dış Gebelik Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Dış gebelik yada diğer adıyla ektopik gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim içine yerleşmesi gerekirken genellikle fallop tüplerinde( yumurtalıkları ve rahmi birbirine bağlayan bir yapı), nadiren de

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Saç lazeri genellikle saç dökülmesi tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Lazer ışığı kullanılarak saç dökülmesini azaltmaya veya saç büyümesini sağlamak amacıyla kullanılan bir tedavi yöntemidir. Lazerle

Lazerle Vajina Daraltma

Lazerle Vajina Daraltma Kalıcı Mı?

Lazerle Vajina daraltma işlemi diğer adıyla vajina yenileme işlemi olarak da bilinmektedir. Bu işlem Vajinanın çeşitli nedenlerden dolayı genişlemesi sonucunda uygulanan bir işlemdir. Vajinanın eski

Kemik Yoğunluğu

Kemik Yoğunluğu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Kemik yapısının içerdiği fosfor, kalsiyum gibi minerallerin yoğunluğunun ölçülmesine kemik yoğunluğu ölçümü denir. Bu ölçüme kemik tarama veya kemik dansitometri denilmektedir. Tanı sonrasında uygulanan tedavinin

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣