Gergin Omurilik Sendromu

Bel ağrısı çeken kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Spinal kolon ve sipinal kordun paralel olarak gelişmesi sonucu ortaya çıkan gerginliğine gergin omurilik sendromu adı verilir. Sendrom, beyin ve sinir cerrahisi alanında incelenen nöroşirurji hastalıklarından birisidir.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda gergin omurilik sendromu hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

 

Beyin Ameliyatları Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Gergin Omurilik Sendromu Nedir?

Spinal kordun ile spinal kolon aynı zamanda diliminde gelişme gösteren iki doku olarak karşımıza çıkar. Bu iki dokunun paralel zamanlı gelişme göstermesi Tethered Kord adıyla da bilinene gergin omurilik sendromuna yol açar. Söz konusu sendrom anne karanında ortaya çıkabilir. Bunla birlikte çeşitli tıbbi müdahaleler de ( meningosel ameliyatı vb.)gergin omur ilik sendromuna yol açar. Hatanın hayat kalitesini olumsuz yönde etkileyen bu hastalık, sinir dokularında gerçekleşen kan akışının yavaşlamasına sebep olur. Söz konusu yavaşama sinirlerin fonksiyonlarını kaybetmesine yol açar.

Eğer hastalı bebeklik döneminde ortaya çıkıyorsa beraberinde birçok sağlık sorununa da sebep olur söz konusu sağlık sorunları şu şekildedir:

· Böbrek yetmezliği,

· Bağırsak problemleri,

· Omurga eğriliği,

· Bacak ve ayak uzuvlarında şekil bozuklukları,

· İdrar kaçırma,

Tedavisi gerçekleşmeyen sendrom sağlık problemlerine yol açar bu sebeple bebeklik çağında görülen omurilik sendromu gecikmeden tedavi edilmelidir.

Gergin Omurilik Sendromu Belirtileri

Bebeklik döneminde ortaya çıkan sendrom hastanın gelişim göstermesi ile saha şiddetli hala gelebilir. Bunun yanında gergin omurilik sendromu hastanın omurgasını gelişimine göre de farklı şiddetlerde karşımıza çıkabilir. Söz konusu rahatsızlık kimi hastalarda erken belirtiler gösterirken kimi hastalarda da belirli bir soruna yol açmadan büyüyebilir. Gergin omurilik sendromunun en belirgin belirtileri şu şekildedir.

· Bel ve bacak bölgesinde ağrı,

· İdrar kaçırma,

· Bağırsak sorunları,

· Bel ve bacak bölgesinde,

· Reflekslerde azalma durumu,

· Uyuşma hissi,

Hastalığın en etkin belirtileri; bel, kasık, kalça ve bacak bölgesinde ortaya çıkan ağrılardır. Bunun yanında uyuşma hissi de bu bölgelerde etkisini gösterir.

Gergin Omurilik Sendromu Tanı ve Tedavisi

Hastalığın tedavisi söz konusu olduğunda MRG başvurulan ilk teknolojik inceleme yöntemidir. Bunun yanında hastalığın tanı sürecinde EMG yönteminden de faydalanılır. Sürecin takibinde hastalığın çözüme kavuşması için ameliyat önerilir. Ameliyat sırasında omurilik sonlanma bölgesi kesilir ve omurilik serbest bir hal alır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Gergin omurilik sendromu nedir?

Spinal kordun ile spinal kolon aynı zamanda diliminde gelişme gösteren iki doku olarak karşımıza çıkar. Bu iki dokunun paralel zamanlı gelişme göstermesi Tethered Kord adıyla da bilinene gergin omurilik sendromuna yol açar.

Hastalığın belirtileri nelerdir?

Bel, bacak ve kalça bölgesinde ağrı, idrar kaçırma gibi durumlar hastalığın belirtileri arasında yer alır.

Hastalık nasıl tedavi edilir?

Tedavi süreci söz konusu olduğunda MRG başvurulan ilk teknolojik inceleme yöntemidir. Bunun yanında hastalığın tanı sürecinde EMG yönteminden de faydalanılır.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣