Nöroşirurji Nedir?

Nöroşirurji Nedir?

Beyin ve sinir cerrahisi olarak bilinen nöroşirurji, beyin ve omurilik dokusu başta olmak üzere bel, boyun ve faka bölgesindeki organ ve dokularla ilgilenen bilim dalıdır. Nöroşirurji nedir soruna cevap olarak beyin ve sinir hastalık tanı ve tedavisi nöroşirurji cerrahisinde gerçekleşir.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda nöroşirurji nedir sorusunun cevabını bulabilir, nöroşirurji alanında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Nöroşirurji Nedir? Hastalıkları Nelerdir?

Beyin ve sinir hastalılarının tedavisinde rol oynayan nöroşirurji ana bilim dalı, beyinden ve omurilikten kaynaklanan rahatsızlıkların çözümü etki eder. Nöroşirurji bölümünün ilgilendiği rahatsızlıkla genel anlamda şu şekildedir:

· Beyin ve omurga dokusunda bulunan tümörler

· Boyun fıtığı ve bel fıtığı

· Boyun damarı daralması

· Sinir sistemi hastalıkları

· İnme

· Felç

· Anevrizma

· Beyin kanaması

· Karotis stenozu

· Beyin ve omurilik travmaları

Söz konusu hastalıklara ek olarak beyin ve omurga dokusunda farklı hastalıklar ortaya çıkar. Bu hastalıkların temel denedi, travma, genetik faktörler ve kaza gibi durumlardır. Bunun yanında yüksek tansiyon, kolesterol, obezite ve diyabet gibi rahatsızlıklar da nöroşirurji hastalıklarına yol açar.

Beyin ve omurga hastalıklarını bir kısmı sonradan ortaya çıkarken bir kısmı da anne karnında oluşur Sonradan ortaya çıkan rahatsızlıkların önüne geçmek için düzenli olarak spor yapmak, stresten uzak durmak ve düzenli bir uyku düzenine sahip olmak etkili çözümler arasında yer alır.

Nöroşirurji Nedir? Nöroşirurji Hastalıkları Tanı ve Tedavisi

Beyin ve sinir cerrahisi hastalıkları tedavisi için öncelikle fiziksel muayene gerçekleşir. Fiziksel muayene sonrasında bulguların değerlendirilmesi amacıyla gerekli testler istenir. Bu testlerin yanında hekimin tanıyı kesinleştirmek için radyolojik görüntüleme tetkiklerini de kullanabilir. Test sonuçları ve elde edilen bulgular doğrultusunda hastalığın tanısı kesinleşir. Söz konuş hastalığın risk ve ilerleme durumuna göre ilaç tedavisi veya cerrahi müdahale uygulanmasına karar verilir. Hekimler daha az riskli hastalıklarda öncelikle ilaç tedavisini uygun görürken hastalığın ilerlemesi ve iyileşme göstermemesi durumunda cerrahi tedavi yöntemlerini uygulamaya da karar verebilir.

İlaç tedavisi uygun görülen hastalıklar için temel etken ilaçların zamanında ve eksiksiz bir şekilde alınmasıdır. Bunun yanında hastaların rutin kontrollerini aksatamamalıdır. Diğer tıp bilimleri ve bölümlerde olduğu üzere beyin ve sinir cerrahisinde de hastanın hayat kalitesini arttırmak ve hastalığın iyileşme sürecine girmesini sağlamak amacıyla disiplinli ve dikkatli bir tedavi süreci karşımıza çıkar.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Nöroşirurji nedir?

Beyin ve sinir cerrahisi olarak bilinen nöroşirurji, beyin ve omurilik dokusu başta olmak üzere bel, boyun ve faka bölgesindeki organ ve dokularla ilgilenen bilim dalıdır.

Nöroşirurjide tedavi süreçleri nasıldır?

Beyin ve sinir cerrahisi hastalıkları tedavisi için öncelikle fiziksel muayene gerçekleşir. Fiziksel muayene sonrasında bulguların değerlendirilmesi amacıyla gerekli testler istenir.

Nöroşirurjide ilaç tedavisi nedir?

İlaç tedavisi uygun görülen hastalıklar için temel etken ilaçların zamanında ve eksiksiz bir şekilde alınmasıdır.

 

Avicenna Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi (Nöroşirürji) Doktorlarımız

Beyin ve Sinir Cerrahisi bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.