Nöroşirurji Hastalıkları Tanısı

Beyin Hastalıkları Tanısı

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Hak arasında beyin ve sinir cerrahisi adıyla bilinen nöroşirurji, birçok farklı hastalık tanısı ile karşımıza çıkar. Nöroşirurji, hastalıkları kimi zaman travmalar sonucunda ortaya çıkarken kimi zamanda anne karnında oluşabilir. Son teknoloji tedavi yöntemleri ile diğer tıbbi birimlerde olduğu gibi nöroşirurji hastalıkları da dikkatti ve disiplinli bir tedavi programı ile iyileşme gösterebilir.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda nöroşirurji hastalık hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

 

[trnebanner]

 

 

Nöroşirurji Hastalıkları Nelerdir?

Beyin ve sinir cerrahisi hastalıkları söz konuş olduğunda tümör tedavileri, bel ve boyun fıtığı ve beyin damar sorunları gibi birçok faktör karlımıza çıkar. Nöroşirurji hastalıkları gibi bu hastalıkların tanı ve tedavi yöntemleri de oldukça fazladır. Nöroşirurji alanında ortaya çıkabilen riskli durumlar şu şekildedir:

· İnme ve felç durumları,

· Beyin damarlarında oluşan ve anevrizma adı verilen baloncuklar,

· Anevrizmalara eşlik eden beyin kanamaları

· Şah damarının tıkanması durumu,

· Beyin damarlarında yaşanan tıkanıklar

· Beyin ve omurilik tümörleri

· Bel ve boyun bölgesinde oluşan fıtıklar

· Parkinson

Söz konusu nöroşirurji hastalıklarının tanı ve tedavisi beyin ve sinir cerrahisinde gerçekleşir. Tedaviler hekimin uygun gördüğü program dahilinde ilaç tedavisi ya da cerrahi müdahale olarak karşımıza çıkabilir. Nöroşirurji kliniklerinde hem çocuk hem de yetişkin hastaların tanı ve tedavisi uygulanır. Çocuk hastalarla ilgilenen nöroşirurji alt bilim dalına ise pediatrik nöroşirurji adı verilir. Hem yetişikin hem de çocuk hastalar karşımıza çıkan nöroşirurji hastalıkları şu şekildedir:

Beyin Tümörleri

Bulundukları alanda sınırsız ve kontrolsüz bir şekilde büyüyen kitleler beyin tümörü oluşumuna yol açar. Hızla büyüyen bu kitleler risk taşıyan nöroşirurji hastalıkları arasında yer alır. Genetik faktörlerin yanında bazı çevresel faktörler de beyin tümörü oluşumunda rol oynar. Cerrahi bir tedavi yöntemi işle tedavi edilen beyin tümörleri, kan dolaşımının bozulması ve dokularda baskı gibi durumlara sebep olur. Beyin tümörü asli olarak 4 evreden oluşur.

Beyin Kanamaları

Atardamar duvarının zayıflaması ve yırtılması sonucu ortaya çıkan kanamalar beyin kanaması olarak adlandırılır. Beyin kanamalarında söz konusu kanama beyin dokusuna sızarak dokularda zarara yol açar. Travmalar sebebiyle ortaya çıkan beyin kanamalarının belirtileri şu şekildedir:

· Şiddetli baş ağrısı,

· Güçsüzlük hissiyatı,

· Uyuşuk hissetme,

· Mide bulantısı,

· Uyku hali,

· Bilinç kaybı,

· Denge kaybı,

· Görme bozuklukları,

Söz konusu belirtilere sahip olan kişiler kısa sürede bir hekime danışmalarıdır. Beyin kanamaları beraberinde farklı nöroşirurji hastalıklarına da neden olur.

İnme

İskemik ve hemorajik olmak üzere iki şekilde meydana gelen inme, beyne giden kan beslemesinin engellenmesi durumudur. Kan pıhtılarının sebep olduğu inme çeşitleri iskemik olarak isimlendirilirken yüksek tansiyon sonucu ortaya çıkan inmeler ise hemorajik olarak isimlendirilir. İnme durumları ilaç veya cerrahi müdahale ile çözülür.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Beyin tümörü nedir?

Bulundukları alanda sınırsız ve kontrolsüz bir şekilde büyüyen kitleler beyin tümörü oluşumuna yol açar.

İnme nedir?

İskemik ve hemorajik olmak üzere iki şekilde meydana gelen inme, beyne giden kan beslemesinin engellenmesi durumudur.

Beyin kanaması nedir?

Atardamar duvarının zayıflaması ve yırtılması sonucu ortaya çıkan kanamalar beyin kanaması olarak adlandırılır.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Dolgu Eritme İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Dolgu Eritme İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Dolgu uygulamaları, özellikle dudak, yüz ve elmacık kemiklerine uygulandığında yüze estetik görünüm katmaktadır. Ancak dolgu uygulamaları alanında uzman kişilerce uygulanıp riske atılmamalıdır. Dolgu eritme işlemi,

Kök Hücre Tedavisi

Kök Hücre Tedavisi Nedir?

Kök hücre tedavisi, insan vücudunda bulunan tüm organ ve dokulardan oluşan bir tedavi yöntemidir. Yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen cilt kırışıklıklarının tedavisinde kullanmakla beraber, daha

İp Askı Uygulaması Nedir?

İp Askı Uygulaması Nedir?

İp askı uygulaması, orta derecede yüz sarkmalarında, göz düşüklüklerinde kullanılan medikal estetik uygulamasıdır. Fransa da geliştirilen diğer adıyla Fransız ip askısı denilen bu yöntem, yüz

Mezoterapi İşlemi

Mezoterapi İşlemi

Mezoterapi, cildi gençleştirme, sıkılaştırma ve yenileme amacıyla uygulanan kozmetik bir prosedürdür. Mezoterapi cilt altındaki kolajen ve elastin gibi yapıları uyarmaktadır. Bu sayede cildin gençleşmesi ve

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣