Beyin Hastalıkları Tanısı

Nöroşirurji Hastalıkları Tanısı

Hak arasında beyin ve sinir cerrahisi adıyla bilinen nöroşirurji, birçok farklı hastalık tanısı ile karşımıza çıkar. Nöroşirurji, hastalıkları kimi zaman travmalar sonucunda ortaya çıkarken kimi zamanda anne karnında oluşabilir. Son teknoloji tedavi yöntemleri ile diğer tıbbi birimlerde olduğu gibi nöroşirurji hastalıkları da dikkatti ve disiplinli bir tedavi programı ile iyileşme gösterebilir.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda nöroşirurji hastalık hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Nöroşirurji Hastalıkları Nelerdir?

Beyin ve sinir cerrahisi hastalıkları söz konuş olduğunda tümör tedavileri, bel ve boyun fıtığı ve beyin damar sorunları gibi birçok faktör karlımıza çıkar. Nöroşirurji hastalıkları gibi bu hastalıkların tanı ve tedavi yöntemleri de oldukça fazladır. Nöroşirurji alanında ortaya çıkabilen riskli durumlar şu şekildedir:

· İnme ve felç durumları,

· Beyin damarlarında oluşan ve anevrizma adı verilen baloncuklar,

· Anevrizmalara eşlik eden beyin kanamaları

· Şah damarının tıkanması durumu,

· Beyin damarlarında yaşanan tıkanıklar

· Beyin ve omurilik tümörleri

· Bel ve boyun bölgesinde oluşan fıtıklar

· Parkinson

Söz konusu nöroşirurji hastalıklarının tanı ve tedavisi beyin ve sinir cerrahisinde gerçekleşir. Tedaviler hekimin uygun gördüğü program dahilinde ilaç tedavisi ya da cerrahi müdahale olarak karşımıza çıkabilir. Nöroşirurji kliniklerinde hem çocuk hem de yetişkin hastaların tanı ve tedavisi uygulanır. Çocuk hastalarla ilgilenen nöroşirurji alt bilim dalına ise pediatrik nöroşirurji adı verilir. Hem yetişikin hem de çocuk hastalar karşımıza çıkan nöroşirurji hastalıkları şu şekildedir:

Beyin Tümörleri

Bulundukları alanda sınırsız ve kontrolsüz bir şekilde büyüyen kitleler beyin tümörü oluşumuna yol açar. Hızla büyüyen bu kitleler risk taşıyan nöroşirurji hastalıkları arasında yer alır. Genetik faktörlerin yanında bazı çevresel faktörler de beyin tümörü oluşumunda rol oynar. Cerrahi bir tedavi yöntemi işle tedavi edilen beyin tümörleri, kan dolaşımının bozulması ve dokularda baskı gibi durumlara sebep olur. Beyin tümörü asli olarak 4 evreden oluşur.

Beyin Kanamaları

Atardamar duvarının zayıflaması ve yırtılması sonucu ortaya çıkan kanamalar beyin kanaması olarak adlandırılır. Beyin kanamalarında söz konusu kanama beyin dokusuna sızarak dokularda zarara yol açar. Travmalar sebebiyle ortaya çıkan beyin kanamalarının belirtileri şu şekildedir:

· Şiddetli baş ağrısı,

· Güçsüzlük hissiyatı,

· Uyuşuk hissetme,

· Mide bulantısı,

· Uyku hali,

· Bilinç kaybı,

· Denge kaybı,

· Görme bozuklukları,

Söz konusu belirtilere sahip olan kişiler kısa sürede bir hekime danışmalarıdır. Beyin kanamaları beraberinde farklı nöroşirurji hastalıklarına da neden olur.

İnme

İskemik ve hemorajik olmak üzere iki şekilde meydana gelen inme, beyne giden kan beslemesinin engellenmesi durumudur. Kan pıhtılarının sebep olduğu inme çeşitleri iskemik olarak isimlendirilirken yüksek tansiyon sonucu ortaya çıkan inmeler ise hemorajik olarak isimlendirilir. İnme durumları ilaç veya cerrahi müdahale ile çözülür.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Beyin tümörü nedir?

Bulundukları alanda sınırsız ve kontrolsüz bir şekilde büyüyen kitleler beyin tümörü oluşumuna yol açar.

İnme nedir?

İskemik ve hemorajik olmak üzere iki şekilde meydana gelen inme, beyne giden kan beslemesinin engellenmesi durumudur.

Beyin kanaması nedir?

Atardamar duvarının zayıflaması ve yırtılması sonucu ortaya çıkan kanamalar beyin kanaması olarak adlandırılır.

 

Avicenna Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi (Nöroşirürji) Doktorlarımız

Beyin ve Sinir Cerrahisi bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.