Burun Eğriliği Nedir? Burun Eğriliği Ameliyatı

Burun Eğriliği Ameliyatı Öncesi Doktor Muayenesi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Yorgunluk, uykusuzluk, burun kanamaları… Bunların altında yatan asıl sebebin Burun Kemiği Eğriliği olabileceğini biliyor muydunuz? Nefes alamamakla başlayan bu rahatsızlığın tüm belirtilerini Burun Eğriliği Nedir?  Burun Eğriliği Ameliyatı içeriğimizde detaylıca sizler için ele aldık. Vakit kaybetmeden merak edilen soruları inceleyelim;

Burun Eğriliği Nedir?

KBB bölümünün en sık karşılaşılan rahatsızlıklarından biri olan Septum Deviasyonu ya da bilinen adıyla Burun Kemiği Eğriliği; burnumuzun tam ortasından geçmesi gereken septumun, bazen anne karnında bazen sonradan alınan darbeler sebebiyle düzgün gelişmemesi sebebiyle meydana geliyor. Nefes almakta güçlük yaratan eğrilik, KBB uzmanları tarafından yapılan kısa bir burun muayenesiyle kolaylıkla tespit edilebiliyor. Burun Kemiği Eğriliği, rahat nefes alabilmemiz için gerekli olan sağ ve sol burun deliklerinin eşit genişlikte olmasını direkt engelleyen bir duruma sebep olmasıyla, günlük hayatı etkileyen rahatsız edici bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda kemikte meydana gelen eğrilik zamanla burun içerisinde etlerin büyümesine sebebiyet vererek, burun kanallarında ciddi tıkanıklıklara neden olabiliyor.

Burun Kemiği Eğriliği Neden Olur?

Burun kemiği eğrilikleri gelişim sonrasında alınan darbelerle veya burun kemiği ve kıkırdağın gelişiminde yaşanan aksaklıklarla ortaya çıktığı düşünülmektedir. Gelişim bazen anne karnında, doğum sonrasında veya hatırlamadığımız çocukluk dönemlerimizde aldığımız bir darbeyle düzgün ilerlemiyor. Geliştikçe eğriliğin devam etmesi, devamındaki sağlık sorunlarını getiriyor.

Burun Eğriliğinin Belirtileri Nelerdir?

Burun kemiği deviasyonu, ciddi eğiklik durumlarından dışarıdan belli olabildiği gibi en belirgin özelliği nefes almanda yaşanan güçlüktür. Bu belirtileri yoğun olarak hissetmiyorsanız diğer septomları aşağıdan inceleyebilirsiniz;

 • Çoğu zaman tek kanaldan nefes alma,
 • Burun tıkanıklığı,
 • Sesli solunum,
 • Yüz ağrısı,
 • Burun kanamaları,
 • Kronik hale gelen sinüzit rahatsızlığı,
 • Geniz akıntısı
 • Uyku esnasında sağ veya sola doğru yatarken nefes alamama,

Bu belirtiler Seprum Deviasyonunun en belirgin özellikleri olmakla beraber en doğru teşhis için KBB Uzmanına görünmeniz en doğrusu olacaktır.

Septum Deviasyonu Nasıl Teşhis Edilir?

Farklı düzeylerde seyredebilen burun kemiği eğriliği, KBB uzmanı tarafından yapılacak endoskopik burun muayenesiyle ölçülebilir. Burun içi görüntülemesi sağlandığı için eğrilik dışında burun eti, alerji, burun kanalı darlıkları gibi farklı durumlar da bu muayene esnasında tespit edilebilir. Nefes alamamanızın asıl sebebi eğrilikse doktorunuz tarafından tespit edilip, şiddetine göre tedavi şekli düzenlenebilir.

Burun Estetiği Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Burun Eğriliğinin Zararları Nedir?

Günlük hayatımızı etkileyen başlıca sorunlardan olan burun kemiği eğriliğinin yarattığı zararları şöyle sıralayabiliriz;

 • Sürekli geniz akıntısı,
 • Baş ağrısı,
 • Apne,
 • Ağız kuruluğu,
 • Diş ağrısı,
 • Nefes alamama sebebiyle konuşurken, hareket ederken yorgunluk,
 • İş, okul performansında azalma,
 • Kulakta sıvı birikimi,
 • Ağız kokusu,
 • Östaki borusu tıkanıklıkları,
 • Estetik görüntü sorunları,
 • Burun kanamaları meydana gelebilmektedir.

Burun Eğiriliği Ameliyatı (Septoplasti) Süreci Nasıl?

KBB uzmanıyla yapacağınız görüşme üzerine burnunuzdaki eğrilik derecesine göre ameliyat olup olmama konusunda karar verebilirsiniz. Nefes alma z zorluğunuza son vermek istiyorsanız Septoplasti adı verilen burun kemiği ve kıkırdak dokuları üzerinde yapılan cerrahi işlemi uygulatabilirsiniz. Septum Deviasyonu Ameliyatı olarak bilinen cerrahi işlem esnasında, nefes almaya engel olan kemik dokuları alınırken, kıkırdak dokular kullanılarak yeniden düzgün bir hat şeklinde düzenleme yapılır.

Uygulama genel veya tercihe göre lokal anestezi altında 45 dakika – 1 saat süren bir işlemle tamamlanabilmektedir Hava girişini tıkayan kemik eğrilikleri düzeltildikten sonra varsa konaklar ve et şişkinlikleri de tedavi edilir. Hava yolunun açılmasıyla sağlığına kavuşan hastanın burnuna geçici olarak burun tamponu uygulanır ve ameliyat sonlandırılır. Burun eğriliği ameliyatı zor mu? diye merak ediyorsanız, anlattığımız adımlardaki gibi kısa sürede tamamlanabilen ameliyat, tamponsuz ve ağrısız rahatça atlatılabilen bir cerrahi işlemdir.

Septoplasti Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Septum deviasyonu ne yazık ki sadece cerrahi işlemle düzeltilebildiği için bu rahatsızlığa sahipseniz kurtulmak için ameliyat masasına yatmanız gerekiyor. Ameliyat burun içi durumuna öre değişmekle birlikte 45 dakika 1 saat arası kısa bir işlemle sonlandırılabilir. Burun içi etlerin fazlalığı, kemik yamukluğunun ileri düzeyde olması kıkırdakla yapılacak işlemleri arttıracağı için ameliyat süresi uzayabilir. Bu durum öngörülebilirse ameliyat öncesinde KBB uzmanı tarafından bilgisi verilecek ve tahmini ameliyat süresi size bildirilecektir. Ancak yoğun işlem gerektiren özel durumlar haricinde ameliyat süresi anesteziyle birlikte 1 saati geçmemektedir.

Septum Deviasyonu Ameliyatı Sonrası Süreç

Burun ameliyatı günümüzde kesisiz, burun içerisinde yapılan bir ameliyat olmasının avantajıyla, ameliyat sonrasında kolaylıkla normal hayata dönüş yapılabilir. Burun estetiği ameliyatı gibi olmakla beraber daha az ağrılı ve kısa süreli olmaktadır. Genel ya da lokal anestezi isteğinize göre hastaneden ayrılma süreniz değişebilir ancak genellikle 2-4 saat arasında hastaneden taburcu olabilirsiniz. Ameliyat burun içinden yapıldığı için şişlik ve morluk minimum seviyede olup, ağrılarda hissedilmeyecek kadar az seviyede oluyor. Bazı durumlarda tampon da kullanılmadığı için rahatça nefes alarak hastaneden tedavi olabilir, dış görünüşünüzde bir değişiklik olmadan normal hayatınıza dönüş sağlayabilirsiniz. Birçok açıdan rahatlık sunacak burun ameliyatı, 45 dakika süren kısa bir işlem olması ve ameliyat sonrası sürecin rahat olması sebebiyle çekinmeden, güvenerek tercih edilebilir.

Burun Eğriliği Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Septoplasti ameliyatı, hemen sonrasında günlük yaşama geri dönmenizi sağlasa da dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunuyor. Burun ameliyatlarında en dikkat edilmesi gereken durum burnun tüm darbelerden korunması konusunda oluyor. Çarpma, vurma gibi görülmez kazalara karşı kalabalık ortamlara girmemeniz, varsa alerjilerinizi tetikleyecek ortamlardan uzak durmanız önerilir. Septum deviasyonuna sahipseniz, vakit kaybetmeden aşağıda yer alan Avicenna Hastanesi KBB uzman kadrosundaki doktorlarımızdan birine randevu oluşturabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Burun eğriliğinde ameliyat şart mı?

-Nefes almayı engelleyen ileri boyuttaki burun eğriliklerinin kesin çözümü ameliyattır. Günlük hayatı etkileyecek oranda eğrilik yoksa kişi kendi isteğiyle ameliyat olmamayı tercih edebilir.

Septum deviasyonu ameliyatı kaç saat sürer?

-Septoplasti ameliyatı genellikle 1-2 saat aralığında tamamlanmaktadır.

Septoplasti ameliyatı kaç yaşında yapılır?

-Burun eğriliği ameliyatı için belirlenen alt yaş sınırı 18’dir. Ancak sağlığı ciddi anlamda etkileyen eğrilikler için daha erken yaşlarda tedavi uygulanabilir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣