Burun Estetiği (Rinoplasti Ameliyatı)

Burun Estetiği (Rinoplasti Ameliyatı): Kısa Video

Burun Estetiği (Rinoplasti Ameliyatı): Programın Tamamını Podcast Olarak Dinleyebilirsiniz

Rinoplasti ameliyatı, estetik olarak burnun dış şeklinin değiştirilmesi işlemidir. Burun iskeleti ve yumuşak dokuları yeniden şekillendirilerek yüze göre uyumlu ve orantılı bir hale getirilmesi amaçlanır. Burun estetiği, fonksiyonel amaçlı yapılabildiği gibi sadece kozmetik amaçlı da yapılabilir.

Rinoplasti Nedir?

Burun estetiği yaptırmak isteyen herkes, ilk olarak rinoplasti nedir sorusunun yanıtını ararlar. Rinoplasti ameliyatı, yüz estetiği çeşitleri arasında en çok uygulananlardan birisidir. Burun ameliyatı, doğuştan gelen, yaşlandıkça ortaya çıkan ya da bir olay sonucunda oluşan şekil bozukluklarının tedavisi amacıyla yapılan cerrahi operasyondur. Zaman zaman görsel açıdan rahatsızlığa sebep olan problem giderilirken, zaman zaman da solunum yoluyla ilgili problemler de çözüme kavuşturulur. Hangi sebeple rinoplasti ameliyatı yapılıyor olursa olsun temel amaç, solunum yolunun sorunsuz biçimde çalışmasını sağlamaktır.

Burun Estetiği Sonrası

Burun estetiği sonrası hastanın genel durumuna göre genellikle 1 gece hastanede kalınması gerekmektedir. Bu süreçte hasta kontrol altında tutulabilir. Genel olarak burun estetiği sonrası 1 gece kalınır ve hasta taburcu edilir. Bundan sonra hastanın kişisel olarak burun bakımına dikkat etmesi gerekmektedir.

Rinoplasti Ameliyatı

Rinoplasti ameliyatı için standart bir ameliyat süresi söylemek doğru olmaz. Ameliyatlar ortalama 3 saat sürer fakat 2 saat süren ameliyatlar olabildiği gibi, 5 saate kadar uzayan ameliyatlar da olabilmektedir. Ameliyat süresini burun yapısının zorluk derecesi, geçirilmiş operasyonlar gibi unsurlar etkiler ve hedeflenen burun şekline ulaşabileceğimiz zamana kadar operasyon devam eder. Burunda genellikle en rahatsız edici bölüm uç kısımdır. Estetik ameliyatı isteyenlerin büyük bir bölümü burun ucu bölümünden şikayetçidir. Burnun uç kısmında yaşanan genel şekil bozuklukları ise şu şekilde listelenebilir:

  • Sivri yapıdaki burun uçları
  • Kalkık burun uçları
  • Düşük burun uçları
  • Burun deliklerinin asimetrik oluşu
  • Sıkışık görüntüdeki burun ucu
  • Fazla geniş burun ucu

Rinoplasti Ameliyatı Hangi Yaş Aralığına Uygulanabilir?

Rinoplasti ameliyatında bireylerin hem duygusal hem de fiziksel gelişimi önemli bir konudur. Burun estetiği, henüz daha gelişimini tamamlamamış bir ergene uygulandığı durumda, yüzdeki kemik yapısını bozabilir ve burnun görüntüsü tamamen bozulabilir. Bu sebeple rinoplasti için yaş sınırı kadınlarda 16, erkeklerde ise 17 olarak tavsiye edilmektedir. İleri yaşlardaki bir insan, herhangi bir sağlık sorunu yoksa, rahatlıkla rinoplasti ameliyatı olabilir.

Öte yandan burun ameliyatı olacak kişinin psikolojik olgunluğa da erişmiş olması gerekmektedir. Ergenlik çağındaki gençler, çevrelerinden çok kolay etkilenebilmektedirler. Dolayısıyla onların, bu ameliyatı geçirdikten sonra burun şekillerinin tamamen değişeceğini bilmeleri ve anlamaları gerekir. Bir insanın duygusal anlamda bu olgunluğa erişebilmesi için en az 18 yaşında olması gerekir.

Burun Estetiği Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Rinoplasti Sonrası Ağrı

Rinoplasti sonrası ağrı oldukça merak edilen bir konudur. İlk birkaç gün genellikle sıradan ağrı kesicilerle geçecek kadar ağrı olabilir. Üçüncü günden sonra hastalarımızın çoğu ağrı kesiciye bile ihtiyaç duymamaktadır. Bu ağrılar erkek burun estetiği ya da kadın burun estetiği fark etmeksizin aynı seviyede yaşanır.

Ameliyat Sonrası Şişlik ve Morluk

Ataşehir Avicenna Hastanesi burun estetiği ameliyatlarında ”piezo cihazı” kullanılmaktadır. Piezo cerraahisinde ultrasonik dalgalar kullanılarak kemik yapı şekillendirilmektedir ve yumuşak doku hasarı minimaldir. Dolayısıyla Piezo rinoplastide klasik yönteme göre daha az şişlik oluşmaktadır. Klasik yöntemde çoğunlukla görülen morluk ise, piezo cihazı sayesinde daha az hatta bazen hiç görülmez. Kaba şişlikler ve eğer oluşur ise morluklar, 10 gün içerisinde yok olurlar.

Piezo Burun Estetiği – Rinoplasti Ameliyatında Piezo Yöntemi

Piezo Burun Estetiği – Rinoplasti Ameliyatında Piezo Yöntemi

Günümüz bururn ameliyatlarında burun kemikleri en çok çekiç ve keski ile kırılmaktadır. Bu tarz aletlerle burun kemiklerinin kesilmesi, şişmelere, göz çevresinde morarmalara ve istenmeyen kırıklara sebebiyet verebiliyor. Peki, göz çevresinde morarma yapmayan piezo burun estetiği nedir? Burun estetiğinde piezo cerrahisi ile burun şekillendirme işleminin faydaları nelerdir? Piezo cerrahisi ile burun kemikleri oldukça kontrollü olarak kesilebilmektedir. Bu da kırık hatları oluşumunu engellemekte ve kemiklerin istenilen şekli rahatça almasını sağlamaktadır. Bu sayede hasta, oldukça hızlı şekilde iyileşmekte ve en kısa sürede gündelik yaşamına geri dönmektedir. Bu durum piezo burun estetiği yöntemini en popüler rinoplasti yöntemi haline getirmiştir.

Rinoplasti Ameliyatı Sonrası Tampon Çıkarma

Ameliyarlarda, uzun dönemde burun tıkanıklığına neden olması muhtemel olan yapışıklıkların önüne geçilmesi amacıyla silikon borulu tamponlar yerleştirilir. Bu tamponlar genellikle 5 ile 7 gün arası burun içerisinde kalır. Rinoplasti ameliyatı sonrası tampon çıkarma genellikle 15 – 20 saniye arası sürmektedir. Bu çıkarma işleminde herhangi bir ağrı yaşanmamaktadır. Tamponların arası delikli bir yapıya sahiptir ve doğru bakımların yapılmasıyla herhangi bir nefes alma engeli yaratmamaktadır.

Açık Rinoplasti

Burun estetiği ameliyatı işleminde kapalı rinoplasti ve açık rinoplasti olmak üzere iki yöntem vardır. Benim tercih ettiğim burun ameliyatları genellikle açık rinoplasti yönünde olmuştur. Açık ameliyatlarda ise iki burun deliği arasındaki kolumella dediğimiz bar üzerinde kesi yapılır. Bu yaklaşımı tercih etmemin sebebi burun iskeletine ameliyat sırasında daha iyi hakim olmak ve en önemlisi ultrasonik kemik şekillendirme cihazı olan piezzo’yu kullanabilmektir. Atılan dikişler 10. günde erir. Ameliyat sonrası kesi yapılan bölgede yara iyileşmesi tam olarak 1. yılda tamamlanır. Bu bölgede kişiden kişiye değişmekle birlikte genellikle iz çıplak gözle görülmeyecek kadar azdır. Ancak nadiren yara iyileşmesi kötü olan hastalarda çıplak gözle farkedilebilir. Bu noktada iyi bir plastik cerrahi büyük önem taşır.

Kapalı Rinoplasti

Kapalı rinoplasti, burun estetiği işleminin burun deliklerinin içinden yapılmasıdır. Genel olarak kesikler burun deliklerinin içerisinden atılır ve açık rinoplasti ameliyatında olduğu gibi yara izi ihtimali ortadan kalkmış olur. Kapalı rinoplasti çok tercih edilen bir yöntem değildir. Ameliyat esnasında bazı engeller oluşturmaktadır. Hangi burun estetiği tekniğinin seçilmesi gerektiğinin belirlenmesi noktasında doktorun tavsiyesi çok önemlidir.

Rinoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır

Rinoplasti ameliyatı çoğunlukla genel anestezi altında yapılır. Ufak müdahalelerin yapılacağı ameliyatlarda lokas anestezi tercih edilebilir. Ameliyat öncesi süreçte yapılan tüm hazırlıklar, ameliyat süresi, ameliyatın ardından yapılan işlemler ve müşahede süresiyle birlikte burun estetiği ameliyatı için tam 1 gün ayrılması gerekir. Hastaların bu 1 günlük sürecin farkında olmaları gerekmektedir.

İyileşme Süreci

İyileşme süreci cildin yapısına göre değişmekle birlikte genellikle 2. ayda şişliklerin büyük bölümü azalır, 6. ayda ideale yaklaşır ancak, son ideal şeklinde hala değildir ve 12. ayda yüzde 100’e yakın tamamlanmış olur. Ancak, bu süreç, kalın ciltlerde 2 yıla kadar uzayabilirken ince ciltlerde ise 6 aya kadar düşebilir. Cildin ince ya da kalın olması en önemli faktördür. Ben genellikle hastalarıma sünger örneğini veriyorum. Kalın cilt kalın sünger gibidir çok su tutar geç bırakır, ince cilt ise ince sünger gibidir az su tutar erken suyu bırakır. İyileşme süreci hastanın genetik yapısı, kronik hastalıkları, yaşı, alkol – sigara tüketimi ve beslenme alışkanlıkları ile de yakından ilgilidir.

Burun Estetiği Sonrası Şişlik

Yedinci gün sonunda alçılar ve tamponlar çıkarıldıktan sonra burundaki şişlikler maksimumdur ve bu durum hastalarda endişeye yol açabilir. Burun estetiği sonrası şişlik, burun estetiği ameliyatı sonrası beklenen bir durumdur. Burnunuz 2. ya da 3. haftadan itibaren yandan güzel görünmeye başlar. Fakat önden hastanın beklediği seviyeye ulaşması için en az 3-4 ay geçmelidir. O yüzden hastalarıma ilk 3 ay önden kendinizi çok incelemeyin ve çevrenizden çok yorum almayın diyorum. İyileşme döneminde ödemlerin asimetrik inebileceğini ve bunun göz yanılmasına neden olabileceğini söylüyorum.

Ameliyat Sonrası Normal Hayata Dönüş

Ameliyat sonrası normal hayata dönüş yine merak edilen konulardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Ameliyat sonrası 1 hafta burun içinde tamponlar ve burun sırtında bantlar ve alçı oluyor, 1 hafta sonra hepsi alınıyor, 1 hafta daha sadece burun sırtında bantlar bulunuyor. Genellikle 10-15 gün içerisinde normal hayatınıza dönebilirsiniz. Rinoplasti ameliyatı ardından 1 ay sonra havuza, 3 hafta sonra denize girebilirsiniz.

Burun Estetiği Sonrası Gözlük

Burun estetiği sonrası gözlük takmak zor olabilmektedir. Ameliyattan yaklaşık olarak 3 ay sonra gözlük takmaya başlanabilmektedir. Bu süreç uzayabilmekte ya da kısalabilmektedir.

Revizyon Rinoplasti

Ameliyat sonrası yapılan düzeltme ameliyatlarına revizyon rinoplasti adı verilmektedir. Revizyon rinoplasti için 1. ameliyattan sonra geçmesi gereken ideal süre 12 aydır. Revizyon oranı çeşitli kliniklerde yüzde 5 – 15 oranında bildirilmiştir. Bunlar major ya da minör revizyon olabilir. Majör revizyonlar tekrar uzun süreli bir düzeltme ameliyatı gerektirir. Minör revizyonlar ise çok daha sınırlı ve basit girişimlerdir.

Ameliyatsız Burun Estetiği

Burunda bulunan bozuklukların çok ileri seviyelerde olmadığı durumlarda ameliyatsız burun estetiği tercih edilebilmektedir. Bu burun estetiği türü özünde, burun dolgusu olarak yapılmaktadır. Burun köprüsüne yapılan bir dermal dolgu ile görüntü daha estetik hale getirilebilmektedir. Genellike burun ucunun düşük göründüğü, kontür sorununun olduğu, kırışık burun görüntüsünün yaşandığı ve burnun basık göründüğü durumlarda basit bir tedavi yöntemi olarak uygulanabilmektedir. Çok kolay ve basit tedavi yöntemleridir. Hem doğuştan gelen hem de zamanla oluşan burun ucu düşüklüğü sorunu için oldukça önemli bir tedavi yöntemidir.

Rinoplasti Ameliyatı Hangi Yaş Aralığına Uygulanabilir?

Avicenna Hastanesi Plastik ve Estetik Cerrahi Doktorlarımız


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.