İntestinal Metaplazi Kanser Midir?

İntestinal Metaplazi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Sindirim sistemi organlarında ortaya çıkan birçok rahatsızlık kanser belirtisi gösterebilir ve sonradan kanser hücresine dönüşmesi muhtemeldir. Bu sebeple sistem hastalıklarına sahip olan çoğu kişi rahatsızlığının kanser olup olmadığını merek eder. Bu hastalıklardan birisi de intestinal metaplazi olarak karşımıza çıkar.

Yapılan bazı araştırmalara göre; Helikobakter pilori bakterilerin sindirim sisteminde bu rahatsızlığa sebep olduğu ortaya çıkmıştır. Peki, intestinal metaplazi nedir? İntestinal metaplazi kanser yapar midir? Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda intestinal metaplazi rahatsızlığı hakkında merak ettiğiniz detaylara ulaşabilirsiniz.

 

Avicenna Endoskopi ve Kolonoskopi Merkezi

 

İntestinal Metaplazi Nedir?

Üst sindirim sisteminin dokularında yer alan mide ya da yemek borusu hücreler, bağırsak hücrelerine benzeyecek şekilde değiştiği zaman intestinal metaplazi meydana gelir. Kısacası yemek borusu ve midedeki hücreler, ince bağırsak hücrelerine benzeyecek şekilde değişime uğrarlar.

Bu hastalık kronik asit reflü ya da gastroözofageal reflü hastalığı olan kişilerde yaygın bir şekilde ortaya çıkar. Halk arasında bağırsak metaplazi olarak anılır. Aynı zamanda bu hastalık mide kanserleri bakımından prekanseröz lezyon olarak kabul görür ve mide kanseri riskini 6 kat arttırır.

İntestinal Metaplazi Belirtileri

Bu hastalığa özgü herhangi bir belirti yoktur. Ancak bazı insanlarda asit reflü ve diğer mide-bağırsak problemlerine bağlı olarak bir belirti meydana gelir. Aynı zamanda Helikobakter pilori enfeksiyonu da bu hastalığın bir belirtisi ve şikayeti gerçekleşir. Öte yandan bu hastalığa sahip olan hastalarda en sık görülen belirtiler ise şunlardır;

 • Mide ağrısı
 • Bulantı ve kusma
 • Sindirim problemleri
 • İştahsızlık ve kilo kaybı
 • Şişkinlik ve gaz oluşumu
 • Ağza acı su gelmesi
 • Mide yanması

Genelde konunun uzmanı olan doktor, hastanın diğer sindirim bozukluklarına baktığında ya da sindirim sistemindeki kanserli dokuları incelemek için endoskopi yardımıyla biyopsi aldığında bu hastalığı fark eder.

İntestinal Metaplazi Nedenleri

Helikobakter pilori enfeksiyonunun bu hastalığa sebep olduğunu gösteren bir takım nedenler vardır. Ayrıca bu enfeksiyon dışında bu hastalığın en yaygın olarak görülen nedenleri şunlardır;

 • Genetik
 • Sigara
 • Alkol kullanımı
 • Fazla miktarda tuz tüketimi
 • Kimyasallar
 • Kronik reflü

Fakat genel anlamda intestinal metaplazinin kesin bir nedeni yoktur

İntestinal Metaplazi Tedavisi

Sindirim sistemindeki bu hastalığın seviyesini görmek için endoskopi işlemine başvurulur. Tanının doğrulanmasının ardından, bu hastalığın ilerlemesini azaltmak için çeşitli tedavi yöntemleri uygulanır. Eğer bu hastalığa Helikobakter pilori enfeksiyonunun sebep olduğu anlaşılırsa amoksisilin, metronidazol, klaritromisin ve tetrasiklin gibi antibiyotik kürleri önerilir. Antibiyotik tedavisi ise yaklaşık 2-4 hafta sürer. Bunların dışında yemek borusunun iyileşmesi ve mide astarının iyileşmesi adına vücuttaki asidi azaltan ilaçlar da verilir.

İntestinal Metaplazi Nasıl Beslenmeli?

Araştırmacılar, hala diyetin intestinal metaplazi üzerindeki etkilerini incelese de, bazı diyet değişiklikleri bu hastalığı önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olur. Hatta Helikobakter pilori’yi kontrol altında tutmaya da yardımcı olur. Bu diyet içerisinde, sebze, meyve, fındık ve kepekli tahıllar gibi ürünler yer alır. Üstelik bu gıdalarda metaplazinin risk faktörleri için fayda sağlayabilecek işlenmiş gıdalardan daha fazla sağlıklı besin öğeleri vardır. Bu hastalığı olan kişiler spesifik gıdalar tüketmemelidir. Reflü gibi gastrointestinal rahatsızlıkları olan kişilerin ise, yağlı veya baharatlı ya da kızarmış yiyeceklerden uzak durmaları gerekir. Bunun yanı sıra tuzlu yiyecekler de zararlıdır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

İntestinal metaplazi ne demek?

Mide kanseri gelişimindeki önemli mekanizmalardan biridir ve mide içerisindeki yayılım sıklığına ve intestinal metaplazi tipine bağlıdır.

Helikobakter pilori pozitif ne demek?

Bir kişinin kanında Helikobakter pilori karşı oluşan antikorlar olduğu anlaşıldığında, bu kişinin bakteri ile enfekte olduğu ya da bir enfeksiyon geçirdiği ortaya çıkar.

İntestinal metaplazi kanser yapar mı?

Metaplazi, bir hücre tipinin yerini, başka bir hücre tipinin aldığı geri dönüşlü bir değişime denir. Bu hücre sürecinde, olumsuz çevre koşullarına daha çok dayanabilecek başka bir hücre tipi geçer. Metaplastik değişikliği başlatan etkiler devam ettiği sürece, kanserleşmeye de bir yatkınlık oluşturmaya başlanır. Bu yüzden metaplazi, kanser öncüsü olarak da görülür.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣