Tiroidektomi Ameliyatı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Tiroidektomi ameliyatı

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Tiroidektomi Nedir?

Tiroidektomi, bazı yapısal (guatr) ya da işlevsel bozuklukların tedavisi için tiroid bezinin cerrahi olarak çıkartılması işlemidir. Halk arasında daha çok guatr ameliyatı olarak bilinen tiroidektomi ameliyatında, genel anestezi altında tiroid bezinin bir kısmı ya da tamamı çıkarılır. Peki tiroidektomi nedir? Tiroidektomi ameliyatı nedir ve nasıl yapılır? Tiroidektomi komplikasyonları ve endikasyonları nelerdir? İşte detaylar…

[trgebanner]

Tiroidektomi Endikasyonları

Tiroid kanseri ya da şüphesi, büyük nodüller ve hipertiroidi gibi belirtiler total tiroidektomi endikasyonları arasında yer alıyor.

Tiroidektomi Komplikasyonları

Ses sinirleri %5 oranında geçici, %1 oranında ise kalıcı olarak zedelenebilir. Aynı zamanda ses kısıklığı da oluşabilir ancak ses tamamen kaybolmaz. Parathormon düşüklüğü %10-%15 oranında geçici, %3-%5 oranında kalıcı olarak yaşanabilir. Kandaki kalsiyum seviyesi de düşeceği için, dışarıdan vitamin D, kalsiyum ve sentetik parathormon alınabilir. Nadiren de olsa, iki taraflı ses siniri zedelenmesi sonucu solunum sıkıntısı meydana gelebilir. Ameliyattan sonraki ilk 24 saat, ameliyat boşluğunda kanama meydana gelebilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalındığında ise, hematom boşaltılması oldukça önemli olup hızlı müdahale yapılması gerekir. Bu yüzden tiroidektomi ameliyatı olan hastaların en az 24 saat hastanede kalmaları şarttır. Ayrıca damar mühürleme cihazları ve bipolar koter kanama kontrolü için mutlaka yapılması gereken işlemlerdir.

Ameliyat Tipleri

Total Tiroidektomi

Total tiroidektomi, bütün tiroid bezinin (sağ ve sol loblar, istmus ve piramidal lob) tamamının çıkarılmasıdır. Aynı zamanda bu işlem, tiroid kanseri ve tüm tiroid bezini kapsayan multinodüler guatr gibi hastalıklarda tercih edilir.

Totale Yakın Tiroidektomi

Tiroid yataklarında bilerek 1-2 gram kadar doku bırakılması işlemine totale yakın tiroidektomi denir. Bu operasyon ile ses siniri tiroid dokusuyla çok fazla iç içeyse sinire herhangi bir zarar vermemesi amaçlanmıştır.

Subtotal Tiroidektomi

Tiroid yataklarında yine bilerek 1-2 gramdan daha fazla doku bırakılması işlemine subtotal tiroidektomi denir. Günümüzde çok fazla kabul edilmeyen bir tekniktir. Ayrıca tiroid kanserlerinde asla uygulanmaması gereken bir işlemdir.

Total Lobektomi

Total lobektomi, kanser şüpheli tek nodül olduğu zaman, nodülün yer aldığı lobun tamamının çıkarılmasıdır. Ayrıca bu işlem ile bir taraf tiroid lobunun tamamı çıkarılır ve diğer loba dokunulmaz.

Tiroidektomi Ameliyatı

Bu ameliyat için ilk olarak lenf nodu diseksiyonuna ve boyunda tiroid bezinin büyüklüğüne bakılır ve sonrasında yapılıp yapılmayacağına karar verilir. Ardından da cilt kesisi ile bu ameliyat yapılır. Cilt kesisi ise, cilt altından ve kendinden emilebilen ve dışarıdan görülmeyen ince sütür materyaller ile dikilir. Tiroid cerrahisi temiz ameliyat grubunda yer alır ve operasyondan sonra kesi yeri enfeksiyonu riski oldukça azdır. Operasyon sonrası genellikle antibiyotik kullanılmasına gerek olmaz.

Tiroidektomi Ameliyatı Sonrası

Ameliyat sonrasında genel olarak hastayı rahatsız eden bir ağrı oluşmaz. Erken dönemde meydana gelen boğazda takılma hissi veya hafif bir ağrı, 24 saat sonra ortadan kaybolur. Ameliyattan sonraki 6-8 saat içerisinde, hasta ağızdan beslenebilir ve rahat bir şekilde yürüyebilir. Öte yandan hastaların, ameliyat sonrasındaki ilk 24 saat içinde taburcu olmaları mümkün.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Tiroid bezi ameliyatı ne kadar sürer?

Tiroid bezi ameliyatı yaklaşık 1-1,5 saat sürer.

Tiroid bezi ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmeli?

Ameliyattan sonra tiroid hormonu düzeyi normale döndüğü zaman, iştah ve sindirim de düzeldiği için kilo alınmaya başlanabilir. Bu nedenle oldukça dikkat edilmelidir.

Tiroid cerrahisi kim tarafından yapılmalı?

Tiroid cerrahisi genel cerrahlar tarafından yapılmalıdır.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣