Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi

Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Psikolojik rahatsızlıkların pek çoğunun temeli çocukluk yıllarına dayanmaktadır. Bu yıllarda ortaya çıkan sorunların fark edilmemesi, kabullenilmemesi, çocuk ve ergenin ihmali gibi gerekçelerle sorunlar yetişkinlik dönemine değin taşınmaktadır. Bu durumun önüne geçmek ve yetişkinlik dönemine sağlıklı bir şekilde geçiş yapabilmek için çocuk ve ergen psikiyatrisi bölümünden randevu alıp psikolojik sorunları çözüme kavuşturmak mümkündür.

Özellikle çocukluk, sendromlarla bölünmüş olan ve son derece sancılı bir dönemdir. Bu dönemde çocukların yaşadıkları psikolojik rahatsızlıklar şımarıklık, ilgi görme ihtiyacı veya sendroma bağlı olarak algılanıp önemsenmemektedir. Bu nedenle de herhangi bir tedavi süreci ve destek durumunun gerekliliği çoğunlukla göz ardı edilmektedir.

Psikiyatrik anlamda çocuğun gözlenmesi, psikolojisi bozuk çocuğun belirtileri hakkında bilinç kazanılması psikolojik sorunların çözümlenmesinde önemli bir etkiye sahip olmaktadır.

Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Hangi Rahatsızlıklara Bakar?

Çocuk ve ergen psikiyatristi, temel olarak çocukların ve ergenlik dönemindeki bireylerin yaşamış oldukları tüm zihinsel ve duygusal psikolojik rahatsızlıklar ile ilgilenmektedir. Çocuk-ergen psikiyatristlerine en sık başvurulan rahatsızlıklar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Hiperaktivite rahatsızlıkları (DEHB),
 • Depresyon ve kaygı bozuklukları,
 • Otizm,
 • Tourette sendromu ve tik bozuklukları,
 • Psikosomatik rahatsızlıklar
 • Davranış bozuklukları,
 • Sınav kaygısı,
 • Uyku sorunları,
 • OKB,
 • Okul kaygısı,
 • Uyku sorunları,
 • Dissosiatif bozukluk,
 • Okuma ve yazma güçlükleri (disleksi),
 • Psikoz,
 • Zeka geriliği,
 • Okul reddi,
 • Sınav kaygısı.

Özellikle bu rahatsızlıklarda psikiyatrik desteğin alınması kritik bir önem taşımaktadır. Yetişkinlik döneminde bir problemin ortaya çıkmaması adına çocuk ve ergende görülen belirtileri dikkate alarak bir psikiyatriste başvurmak faydalı olmaktadır.

Çocuk ve ergen psikolojisi hakkında merak ettikleriniz için Çocuk Psikolojisi Sık Sorulanlar yazımıza göz atabilirsiniz.

Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Tedavi Yolları

Ergen ve çocuk psikiyatrisinde kullanılan farklı pek çok tedavi yöntemine rastlanmaktadır. Temelde bu tedaviler ilaçla ya da terapötik olmak üzere iki şekilde gruplandırılmaktadır. Çocuk psikiyatrisinde; bilişsel davranışçı terapi, bireysel terapi, EMDR, aile terapisi, ilaçla tedavi ve psikometrik test tedavisi gibi yöntemlerden faydalanılmaktadır.

Farklı psikolojik rahatsızlıklara bağlı olarak uygulanacak olan tedavi yöntemleri de değişkenlik gösterebilmektedir. Bu noktada önemli olan hastanın doğru bir şekilde muayene edilmiş olması ve tetkikler doğrultusunda tedavi yönteminin belirlenmesidir.

Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Görev ve Sorumlulukları

Çocuk ve ergen psikiyatrisinin farklı pek çok görev ve sorumluluğu bulunmaktadır. Psikiyatristten beklenenler şu şekildedir:

 • Çocukla bağ kurmak ve çocuğun problemlerini keşfetmek,
 • Doğru iletişimle çocuk veya ergendeki problemlerin ana kaynağını saptamak,
 • Hastanın şikayet geçmişi ve önceki tedavilerini inceleyerek tedaviyi yönlendirmek,
 • Muayene ve tetkiklere dayanarak tanı koymak,
 • Ebeveynlere bilgilendirmelerde bulunmak ve çocuk-ergen için sağlıklı bir ortam oluşturulması yönünde bilgi vermek,
 • Gerekli durumlarda hastaya ilaç tedavisi uygulamak ve sürece göre dozaj, kullanım sıklığı değişiklikleri yapmak,
 • İleri seviye bozukluklarda hastanın hastaneye yatışını vermek ve rehabilitasyon sürecini onaylamak,
 • Tanı konduktan sonra hastanın medikal ve terapötik tedavi süreçlerini takip etmek.

Sık Sorulan Sorular

Ergen psikiyatrisi kaç yaşa kadar bakar?

Ergen psikiyatrisi, 12-18 yaş aralığındaki çocuklarla ilgilenmektedir. Çocuk ve ergen psikiyatrisinin bir arada değerlendirildiği kurumlarda alt yaş sınırı kalkmakla birlikte 0-18 yaş aralığındaki çocuk ve ergenlerin bölümden randevu alması mümkündür.

Ergen ve çocuk psikiyatrisine nasıl randevu alınır?

Çocuk psikiyatrisine randevu almak için öncelikle kurumu aramak veya online kanallar aracılığıyla randevu sistemine girmek gerekmektedir. Daha sonra uygun tarih ve saat aralıkları belirlenerek randevu oluşturmak mümkün olmaktadır.

Çocuk psikiyatrisi ilaç tedavisi uygular mı?

Gerekli görülen durumlarda çocuk ve ergen psikiyatrisinin de ilaç tedavisi uyguladığı görülebilmektedir. Terapötik yollarla da desteklenen tedavi süreci sayesinde hastanın iyileşmesi sağlanmaktadır.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Filofobi (Aşık Olma Korkusu) Nedir?

Filofobi (Aşık Olma Korkusu) Nedir?

Filofobi, aşık olma korkusu veya duygusallık korkusu olarak da bilinen bir sorundur. Derin ve anlamlı hisler beslemekten ve duygusal ilişkiler kurmaktan kaçınan kişilerin yaşadığı bir

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) Nedir?

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) Nedir?

Pelvik inflamatuar hastalık, kadın üreme organlarının iltihaplanması anlamına gelmektedir. Pelvik enfeksiyonu, genellikle cinsel yolla bulaşan hastalıklar veya diğer bakteriyel enfeksiyonlar nedeniyle meydana gelmektedir. Bu enfeksiyonlar,

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣