Psikiyatri Doktoru Ne İş Yapar?

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Psikoloji; fiziksel ve ruhsal sağlığın korunması adına önem taşımaktadır. Ancak zaman içerisinde Ruh ve sinir hastalıkları için psikiyatri doktorları ziyaret edilmektedir.

Psikiyatri doktorları, almış oldukları eğitimler sonucunda psikolojik ve sinirsel rahatsızlıkların tanısını koyma, hastaya uygun tedavi yöntemlerini uygulama gibi görevlere sahiplerdir.

Özellikle psikolojik rahatsızlıklarda ilaç tedavisi bir hayli önemli olabilmektedir. Psikiyatristler, hastalığın tanısını koyduktan sonra doğru ilaç tedavisi ile hastanın iyileşme sürecinde son derece önemli bir etki uyandırmaktadır.

Bu meslek grubunun genel itibariyle görev tanımı psikiyatrik problemleri olan hastaların teşhisini koymak, tedavi sürecini başlatmak ve ilgili bölümlere yönlendirmeler yaparak tedavi sürecinin tam desteklenmesini sağlamaktır.

Psikiyatri Doktorlarının Görevleri

Ruhsal, duygusal ve davranışsal bozuklukların psikolojik ve sinirsel kökenleri ile ilgilenen tıp birimine psikiyatri adı verilmektedir. Özellikle mental sağlığın korunması açısından psikiyatri bölümünden ve psikiyatri doktorlarından sıklıkla faydalanılmaktadır. Psikiyatri doktorlarının pek çok görev ve sorumluluğu bulunmaktadır. Bu görevler şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Doğru test ve kontrol yöntemleri ile hastaya ilgili tanıyı koymak,
  • Tanıya uygun ilaç reçete etmek ve tedavi sürecini takip etmek,
  • İlaç yan etkilerini, hastanın tedavi sürecindeki şikayetlerinin azalıp azalmadığını kontrol etmek,
  • Atak ve kriz müdahalesinde bulunmak,
  • Hasta dosyalarını, kayıtlarını vaktinde tutmak ve gizlemek,
  • Hasta gizliliğine önem göstermek,
  • Gerekli durumlarda psikolog ile iş birliği içerisinde çalışmak,
  • Hasta ve hasta yakınlarını tanı ve tedavi yöntemleri hakkında bilgilendirmek, gerektiğinde aile, çift veya grup terapilerine yönlendirmek,
  • Hastanın tedavi sürecinde yenilenme ve değişikliklerde bulunma,
  • Hastanede ve klinikte tedavi gören hastaların takibini sağlamak.

Psikiyatri Doktoru Nasıl Olunur?

Psikiyatri doktoru olabilmek için üniversitelerin Tıp bölümlerinde 6 yıllık lisans eğitimini almak gerekir. Daha sonrasında ise 4 yıllık Psikiyatri bölümü uzmanlık eğitimi alarak bu mesleğe sahip olunabilmektedir. Psikiyatri doktorluğu, 10 yıllık uzun bir eğitim süreci gerektiren bir meslektir.

Psikiyatri doktoru olarak doğrudan çalışmaya başlamak isteyenlerin eğitimlerini tamamlanmadan önce staj süreçlerini de tamamlaması beklenmektedir.

Psikologlar Doktor Olabilir Mi?

Psikologlar, hakkında en merak edilen noktalardan biri de doktor olma imkanlarının bulunup bulunmadığıdır. 4 yıllık lisans eğitimi alarak psikolog olmuş birisi doktor olarak anılmamaktadır. Pratikte doktor olmayan bu meslek dalı, uzman ünvanı almak ve bilim doktoru olarak anılmak için doktora eğitimini alabilir. Ancak bu eğitimi almayan yahut Tıp bölümünde okumayan kimselere doktor ünvanı verilmemektedir.

Doktor olmak isteyen bir psikoloğun ya 6 yıllık Tıp üstüne 4 yıllık psikiyatri uzmanlık eğitimi alması, ya da alanında doktora yaparak bilim doktoru olarak ilerlemesi gerekmektedir.

Psikiyatri Doktorları Her Yaşa Bakar Mı?

Çocuk, ergen ve yetişkin psikiyatrisi olmak üzere başlıca 3 farklı psikiyatri alanı bulunmaktadır. Psikiyatristler, üzerine eğitim alıp uzmanlaştıkları bu yaş aralıklarına hizmet verebilmektedir. Her dönem, yaş aralığı için uyumlu psikiyatri hizmetleri bulunmaktadır.

Bu hizmetlerden faydalanarak sağlıklı bir psikolojiye kavuşmak mümkündür. Avicenna Ataşehir Hastanesi Psikiyatri bölümünde de farklı yaş aralıklarına uyumlu psikiyatrik destek imkanı sunulmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Psikiyatri hangi durumlarda yatış verir?

Saldırgan davranışları, kendine ve çevresine zarar verme riski olan hastalar için yatış ihtimali en yüksek seviyededir. Saplantı rahatsızlıkları, şizofreni, ağır depresyon ve intihar vakaları psikiyatrik bölümlerde yatış verilen başlıca rahatsızlıklardır.

Psikiyatri ilaç verir mi?

Psikiyatristler, farklı rahatsızlıklar için ilaç reçete etme yetkisine sahiptir. Psikiyatri bölümünde tanısı konulan rahatsızlıklar için en uygun ilaç tedavisi psikiyatrist onayında ve gözetiminde uygulanmaktadır.

Psikiyatri ilk görüşmede ne sorar?

İlk kez psikiyatri bölümüne gidecek olanlar, psikiyatrinin ilk görüşmede neler sorduğunu merak etmektedir. Psikiyatrist, ilk görüşme sırasında hastayı tanımayı hedefler. Hasta dosyasını, gözlemlerini ve hastanın şikayetlerini ele alarak hastaya bir tanı koymaya çalışır. Özellikle hastadan sıradan bir gününün tarifini yapması ister ve belirtileri gözeterek kesin bir teşhiste bulunur.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣