Çocuk Psikolojisi Sık Sorulanlar

Çocuk Psikolojisi Sık Sorulanlar

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Çocuk psikolojisi, son derece hassas ve dış etkilere açıktır. Gelişimin en önemli evresi olan ve alıcı olmaya elverişli olunan çocukluk evresinde psikolojik sağlık çok önemlidir. Çocuk psikolojisi sık sorulanlar da bu nedenle araştırılmaktadır.

Çocuk psikolojisine dair pek çok araştırma ve çalışma gerçekleştirilmektedir. Görülen depresyon, anksiyete, DEHB gibi psikolojik rahatsızlıkların önüne geçmek için çocuk psikolojisine dair tüm detaylara hakim olmak önem taşımaktadır. İşte çocuk psikolojisine dair en merak edilenler!

Kardeş kıskançlığı yaşayan çocuklarıma nasıl davranmalıyım?

Kardeşler, aynı ev içerisinde anne-baba ilgisini paylaşmak zorunda kalmaları, yaş farklarından doğan bakım farklılıkları gibi gerekçelerle kardeşlerini kıskanabilmektedir. Sevgiyi paylaşma noktasında bir rekabet içerisine giren kardeşlerin bu duyguyu hissetmesi ise son derece doğaldır. Bu durum genellikle büyük veya ortanca kardeşlerin küçük kardeşlere ve onlara gösterilen ilgiye karşı kıskançlık beslemesi ile ortaya çıkmaktadır. 
Kardeşler arası kıskançlıkta ebeveynlerin tutumu oldukça önemlidir. Çocukların bakım gereklerine göre doğru planlama yapmak, eşit vakit ayırmak, farklı aktiviteler yapmak ve çocukları bir arada oynamaya teşvik etmek sergilenebilecek davranışlardır. 

Çocuklarda idrar kaçırma nedir? Nedenleri nelerdir?

Çocuklarda idrar kaçırma probleminin oluşmasında farklı pek çok neden bulunmaktadır. İdrar kaçırma, çocuğun boşaltım sistemini doğru kontrol edememesi sonucu gerçekleşir. Sosyal ve psikolojik sorunlar, yaşam şekli ve beslenme alışkanlıkları, böbrek sorunları ve daha pek çok neden bu durumun ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. Sürekli tekrarlayan ve önüne geçilemez hâle gelen idrar kaçırma problemlerinde bir uzmana danışmak faydalı olmaktadır. 

Çocuğum uykuya dalmakta güçlük çekiyor, neler yapılmalıdır?

Çocuklar zaman zaman uykuya dalmakta güçlük çekebilirler. Bu durumda çocuğu uyumaya zorlamak yerine onu fiziken yoracak aktivitelere yönlendirmek faydalı olabilmektedir. Gün içerisinde çocuğu yoracak fiziksel aktiviteler yaptırmak çocuğun daha rahat uykuya dalmasını sağlayabilmektedir. Uyku öncesi ebeveynleri tarafından kitap okunan çocukların da çok daha rahat uyuduğu görülebilmektedir. 

Çocuklar öfkelendiğinde neler yapılmalıdır?

Çocuk psikolojisi sık sorulanlar arasında çocukların öfkelendiğinde neler yapması gerektiği de yer almaktadır. Çocuklar, öfke anında küfretme, vurma, bağırma gibi saldırgan tavırlar sergileme eğilimi gösterebilmektedir. Çevresine karşı öfkesini yansıtan çocuklar, sakince konuşarak, dinleyerek sakinleştirilebilir. Çocukların açıklama yapmak üzerine teşvik edilmesi, dinlenildiklerini bilmeleri önemlidir. Patolojik olarak seyreden, dizginlenemeyen ve devam eden ani öfke patlamaları yaşayan çocuklar için ise muhakkak bir uzmandan yardım alınmalıdır. 

Çocuğa nasıl hayır denmelidir?

Çocuklar, mülk ve hak kavramlarını bilmeden doğmaktadır. Zaman zaman istekleri doğrultusunda bu tip kuralları çiğneyecek şekilde davranmaları olağandır. Yapmaması gereken bir şeyi yaptığında çocuğa söylenecek olan kelimelerin doğru seçilmesi gerekmektedir. Hayır demek yerine davranışının neden yanlış olduğunu sakince anlatmak çocuk üzerinde daha etkili olabilmektedir. Aynı zamanda çocuğun dikkatini başka yönlere vererek de dikkatini dağıtmak mümkündür. 

Ergen Psikolojisi

Çocuk psikolojisinin en merak edilen dönemlerinden birisi de ergenlik psikolojisidir. Ergen psikolojisi, özellikle ebeveynler için son derece zorlayıcı bir dönem olmaktadır. Bu dönemin sağlıklı bir şekilde geçirilmesi hem ebeveyn açısından hem de ergen açısından önem taşımaktadır.

Ergenler neden mutsuz olur?

Ergenlik döneminde; hormonal dengesizlikler, fiziksel değişimler ve özellikle de sosyal fobi, anksiyete, depresyon gibi sık görülen rahatsızlıklar mutsuzluğa sebep olmaktadır. 

Söz dinlemeyen ergen çocuğa nasıl davranılmalı?

Ergenlik, asiliğin yakından gözlemlendiği bir dönemdir. Bu dönemde zıtlaşmamak, anlayışlı ve sakin bir şekilde iletişim kurmak gerekmektedir. Aksi davranışlar ergenin inadını kırmak yerine daha da artırmaktadır. Bu nedenle doğru iletişim diline ve bir uzman desteğine başvurarak ergeni ikna etmek mümkündür. 

Sinirli ergenlere nasıl davranılmalı?

Sinirli bir şekilde veya zıtlaşarak konuşmak yerine sakin iletişim kurmanız, problemlerini dinlemeniz ve kişisel sınırlarına saygı duyduğunuzu hissettirmeniz ergenin rahatlamasını sağlayacaktır.

İlgili Yayınlar

2 Yaş Çocuk Psikolojisi Sık Sorulanlar

4 Yaş Çocuk Psikolojisi Sık Sorulanlar

6 Yaş Çocuk Psikolojisi Sık Sorulanlar

10 Yaş çocuk Psikolojisi Sık Sorulanlar

Ergenlik Öncesi Psikolojisi Sık Sorulanlar

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Yağ Bezesi

Yağ Bezesi Nedir? Yağ Bezesi Nasıl Geçer?

Yağ bezesi, tıbbi adıyla lipom, cilt altında yavaş büyüyen iyi huylu bir tümördür. Genellikle yağ dokusundan oluşarak yumuşak, esnek bir dokuya sahiptir. Çeşitli nedenlerden dolayı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣