Doğum Öncesi Yapılması Gerekenler

Doğum Öncesi Yapılması Gerekenler- hamile kadının karnı

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Anne ve baba adaylarının doğum zamanı geldiğinde herhangi bir aksilik yaşanmaması ve doğumun kolay geçmesi için yapmaları tavsiye edilen bazı hazırlıklar vardır.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda “Doğum Öncesi Yapılması Gerekenler” hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Doğum Öncesi Süreç

Doğum öncesi sürecin en sağlıklı şekilde atlatılabilmesi için anne ve baba adaylarının doğru şekilde bilgilendirilmesi önemlidir. Bu noktada süreç hakkında bilgi sahibi olan anne ve baba adayları, doğum sürecini daha rahat atlatmaktadır. Bu süreç, doğumun normal yada sezaryen olmasına göre bazı farklılıkları barındırabilir. Bu sebeple anne adayı doğumun nasıl gerçekleşmesinin daha sağlıklı olduğu ile alakalı doktoru ile görüşmeli ve bir karara varmalıdır. Diğer yandan bazı durumlarda normal doğumlar son anda sezaryen doğuma dönmektedir.

Doğum Öncesi Yapılması Gerekenler Listesi

1) Doğru Psikoloji İçerisinde Olmak:

Doğum yaklaştıkça anne adaylarının stresi artmaktadır. Özellikle bebek yada anne sağlığı ile ilgili bir takım olumsuz durumlar mevcut ise anne psikolojisi daha çok zorlanabilir. Bu durumda bilinmesi gerekir ki, psikoloji hem bebeğe hem doğum sürecine yansır. Dolayısıyla bebeği ile iyi bir bağ kurmak isteyen anneler, korkularını ve stresini bir tarafa bırakmalı ve güzel düşünceler içerisinde olmalıdır. Bu sebeple anne adayları mutlaka doğum öncesi, psikolojiyi sağlıklı ve güçlü tutmak adına kendini rahatlatacak aktiviteler yapmalıdır.

2) Doğum Öncesi Egzersiz:

Doğum öncesi yapılan hamilelere uygun egzersizler sürece yardımcı olmaktadır. Egzersizler sayesinde vücut güçlenir ve ruhsal anlamda da anne adayı rahatlar. Özellikle doğuma 1 ay kala bol bol yürüyüş yapmak, normal doğum sırasında doğumu kolaylaştırmaktadır.

3) Nefes Egzersizleri:

Doğru nefesin vücudumuzda şifalandıramayacağı birşey yoktur. Bu sebeple anne adayları doğum öncesi sıklıkla diyafram nefes egzersizleri yapmalıdır. Düzenli yapılan nefes egzersizleri ara sıra gelen sancılarla kolay baş etmeyi sağlar. Aynı zamanda normal doğum sırasında kasları daha rahat kontrol etmeyi sağlayarak doğumu kolaylaştırmaktadır.

4) Düzenli Doktor Kontrolü:

Doğum öncesi doktor kontrollerine düzenli gitmek önemlidir. Hem annenin hem bebeğin durumu kontrol edilerek doğumun ne zaman ve ne şekilde yapılacağına karar verilmektedir.

5) Bebek Eşyaları:

Doğum öncesi bebek eşyalarını ve odasını tamamlamak anne ve baba adaylarını daha hazır ve kendine güvenen bir hale getirmektedir. Bu noktada bilinmelidir ki, bu bebek ürünleri oldukça iyi sterilize edilmelidir. Bebekler ilk doğduklarında bağışıklıkları oldukça düşük olmaktadır. Bu sebeple alınan tüm eşyaların gerekli hijyen kurallarına uyularak yıkanması gerekmektedir.

6) Doğum Çantası:

Doğum öncesi doğum çantasının hazır bir şekilde durması anne ve babayı psikolojik anlamda rahatlatan bir diğer önemli unsurdur. Doğum çantasında hem anne hem bebek için bulunması gereken eşyalar şunlardır:

Bebek için:

 • Battaniye

 • Puset

 • Uyku Tulumu

 • Çorap

 • Eldiven

 • Şapka

 • Havlu

 • Yeni Doğan Bezi

 • Bebek Islak Mendili

Anne için:

 • Kimlik

 • Hamilelik Dosyası

 • Pijama veya gecelik (Emzirmek için göğüs kısmı rahatlıkla açılabilen türde olanlar tavsiye edilmektedir.)

 • Çorap

 • Terlik

 • Havlu

 • İç Çamaşırı

 • Kişisel Bakım Ürünleri (Deodorant, diş fırçası, diş macunu, şampuan, mendil, makyaj malzemeleri vs.)

 • Yedek Kıyafet( Hastane çıkışı giymek için yedek kıyafet alınmalıdır.)

 

Sıkça Sorulan Sorular:

Doğum ücretleri ne kadar?

Ücretler hastaneden hastaneye değişmektedir. Avicenna Hastanesi doğum ücretleri hakkında bilgi almak için, hastanemizin whatsapp hattına mesaj atabilir veya hastanemizi arayabilirsiniz.

Doğum ne zaman olur?

Genellikle 38 ve 40. haftalarda olmaktadır. 37. hafta öncesi yaşanan doğumlar erken doğum olarak adlandırılmaktadır. Erken doğumda bebek bir süre küvöz içerisinde kalmaktadır.

Doğum ne kadar sürer?

Normal doğumlar genellikle 3-15 saat arası sürmektedir. Sezaryen doğum ise 1-2 saat sürmektedir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣