Yüksek Hemoglobin Belirtileri ve Tedavisi

Hemoglobin High (Yüksek Hemoglobin) Nedir? - hemoglobin hücreleri

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Kanda bulunan kırmızı kan hücrelerinin içinde yer alan proteinlerdir. Demir iyonu ile beraber 4 protein içeriği barındırır. Hemoglobin sayısındaki artış genellikle vücudumuz oksijen taşıma kapasitesini arttırma ihtiyacı duyduğunda ortaya çıkmaktadır.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda, Yüksek Hemoglobin hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Hemoglobin (HGB) Nedir?

HGB, kanda bulunan alyuvarların içerisinde yer alan bir protein çeşididir. Yapısında demir iyonu ve dört farklı protein türünü barındırmaktadır. Hemoglobinler akciğerler ile alınan oksijeni kan içine taşımakta ve diğer dokulara ulaştırmaktadır. Bunun yanı sıra, dokulardaki karbondioksiti de atılmak üzere akciğere  taşımaktadır.

Yüksek Hemoglobin Nedir?

Vücut aldığından daha fazla oksijene ihtiyaç duyduğunda hemoglobin seviyeleri yükselmektedir. Dolayısıyla bu kırmızı kan hücrelerinde, normalden fazla proteine sahip olunması anlamına gelmektedir. Bu durum rutin kan testleri ile fark edilmektedir.

Neden Yükselir?

Sigara içmek ve yüksek bir yerde yaşamak gibi durumlar hemoglobin(HGB) artışına neden olmaktadır. Yüksek HGB durumu aynı zamanda aşağıda yer alan hastalıklar sebebiyle de ortaya çıkmaktadır.

  • Konjenital kalp hastalığı (Yetişkinlerde)

  • Dehidrasyon

  • Kalp Yetmezliği

  • Amfizem

  • Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı ( KOAH )

  • Polisitemi Vera (Kan hastalığı)

  • Böbrek Kanseri

  • Karaciğer Kanseri

  • Eritropoietin (Kırmızı kan hücresi üretimini uyaran bir böbrek hormonu)

Yüksek Hemoglobin (HGB High) Tehlikesi

Bu durum ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Bu sorunlar ise şunlardır:

Tedavisi

Bu tedavi HGB artışına neden olan asıl duruma bağlı olarak değişmektedir. Bu sebeple öncelikle artış neden kaynaklanıyor, bunun teşhis edilmesi gerekmektedir.

Polisitemi vera yani; kan hücrelerinin başta eritroid seri olmak üzere, değişken oranda kontrolsüz çoğalmasına sebep olan hastalık varsa, Terapötik Flebotomi ile tedavi edilmektedir. Bu noktada tedavi yönteminde hastadan ciddi miktarda kan alınmaktadır. İşlem hastanın HGB seviyesi normale dönene dek birkaç kez yapılabilmektedir. Yüksek hemoglobin, ilaçlarla veya şeker ve yağ oranı düşük, bol meyve, sebze, protein içeren beslenme programlarıyla da tedavi edilmektedir.

 

 

Sıkça Sorulan Sorular 

HGB ne demek?

Yapısında demir iyonu ve 4 farklı protein bulunduran kompleks bir proteindir. Oksijen ve karbonhidratın taşınmasında rol oynar.

Hemoglobin nerede bulunur?

Kırmızı kan hücreleri (alyuvar) içerisinde yer almaktadır.

HGB neden yükselir?

Sigara içmek, yüksek bir yerde yaşamak veya kalp yetmezliği gibi durumlar hemoglobin artışına neden olmaktadır. Yüksek HGB durumu aynı zamanda bazı sağlık sorunları sebebi ile de artış göstermektedir.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Migren Botoksu Nedir?

Migren Botoksu Nedir?

Migren, şiddetli, sık aralıklarla tekrarlayan bir baş ağrısı türüdür. Migren baş ağrısının en sık görülen türlerinden biri olmaktadır. Aynı zamanda kişinin yaşam kalitesini düşüren, günlük

Çatlak Tedavisi: Cilt Çatlağı Nedir?

Çatlak Tedavisi: Cilt Çatlağı Nedir?

Çatlak tedavisi, ciltteki çatlak izlerini gidermede kullanılan yöntemler bütünüdür. Hamilelik, aşırı kilo alımı ve verimi gibi faktörlere bağlı olarak cilt çatlağı meydana gelmektedir. Bu çatlaklar

Liken Planus Nedir?

Liken Planus Nedir?

Liken planus, ağızda, dil, koltuk altı, bacak ve kafa derisi gibi birçok bölgede meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle kaşıntılı kırmızı ve mor renklerde gözlemlenmektedir.

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel, yüz ve boyun bölgesi olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde uygulanan cilt gençleştirme yöntemlerinden biridir. Cilt sıkılaştırma ve germe amacıyla uygulanan bu işlem, lifting etkisi

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣