Eklem Ağrıları Yaşayanlar Dikkat! Hafife Almayın!

Eklem Ağrıları Yaşayanlar Dikkat! Hafife Almayın! - eklem ağrıları olan insan bu yazıyı okuyor

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Eklem ağrıları genellikle birçok insanın hayatının bir döneminde yaşadığı bir durumdur. Özellikle sporcularda bu durum ile sıklıkla karşılaşılmaktadır. Eklem ağrıları bazen eklemlerin aşırı zorlanması veya basit travmalar sebebi ile olabilir. Bu sebeple hafife alınmaktadır. Diğer taraftan eklem ağrıları her zaman basit sebeplerden ortaya çıkmaz ve bu durum hafife alınmamalıdır.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda “Eklem Ağrıları Yaşayanlar Dikkat! Hafife Almayın!” hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

 

 

Eklem Ağrıları Ciddiyeti

Eklemler vücudumuzda bulunan iki veya daha fazla kemiğin birleştiği noktada yer alan, hareket etmemizi sağlayan kısımlardır. İnsan ömrü uzadıkça insan eklemleri çok daha fazla aşınmaya, çok daha fazla kazaya, çok daha fazla enfeksiyona ve diğer yaralanmalara maruz kalmaktadır. Ne yazık ki bu durum, eklemlerde artrozlara yani kireçlenmelere (aşınmalara) yol açar. Bu aşınmalar, kireçlenmeler, artrozlar ise çeşitli ağrılara ve hareket kısıtlamalarına yol açmaktadır.

Eklemler hareket etmemiz sağlayan en önemli yapıdır. Bu sebeple eklemde meydana gelen sorunlar yaşamın sürdürülebilirliği açısından son derece önemlidir.

Eklem ağrıları çoğunlukla hafife alınır fakat bu durum çok ciddidir. Tedavi edilmediği takdirde çok farklı ciddi sorunlara yol açmaktadır.

Eklem Ağrıları Yaşayanlar Şunlara Dikkat Etmeli

Yaşlılıkta ortaya çıkan eklem ağrıları çeşitli hastalıklara ya da eklemleri sık kullanmaya bağlı olarak ortaya çıkar. Çünkü yaşlı bireylerde eklemin rahat hareket etmesini sağlayan eklem sıvısı miktarında azalma yaşanır. Bu azalma sebebiyle eklemler sürtünme sonucunda kireçlenmekte ve aşınmaktadır. Bunun sonucunda ise şiddetli ağrılar, hareket ederken zorlanma durumları ile karşılaşılmaktadır. Bu sebeple yaşlı bireyler ciddi eklem sorunlarının önüne geçmek için eklem sıvısı miktarını arttıracak besinler tüketmelidir.

Çeşitli kaza ve travmalar sonucunda oluşan eklem ağrıları genellikle soğuk kompres veya dinlenme ile geçmiyorsa hemen doktora muayene olunmalıdır.

Eklem ağrıları çeşitli fiziksel aktivitelerin dikkatsiz yapılmasından kaynaklı olarak ortaya çıkabilir. Özellikle spor yaparken önce ve sonrasında açma germe, ısınma yapmamak, vücuda bir anda kaldıramayacağı kadar yük bindirmek genellikle eklem ağrılarını beraberinde getirir. Bu durum dinlenme ile geçmemesi halinde eklemde ciddi bir deformasyona işaret etmektedir.

Çeşitli ağrı kesiciler ile ancak bir noktaya kadar ağrılar ertelenir fakat eklemdeki o sorun düzeltilmedikçe ağrıların kesilmeden devam edeceği bilinmelidir.  Eklem ağrısı yaşayan bir bireyin en hızlı şekilde Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü doktoruna başvurması gerekmektedir.

Şu Hastalıklardan Dolayı Oluşabilir

Eklem ağrıları özellikle şu hastalıklardan dolayı oluşabilmektedir:

 • Tendirit

 • Bursit

 • Kireçlenme

 • Kemik kanseri

 • Fibromiyalaji

 • İltihaplı eklem romatizması

 • Paget kemik hastalığı

 • Inflamatuar eklem hastalığı

 • Gut hastalığı

 • Septik artrit

 • Lösemi

 • Lupus hastalığı

 • Lyme hastalığı

Eklem ağrılarının tanı ve tedavisi, belirtileri ve nedenleri için Eklem Ağrıları Neden Olur? Nasıl Geçer ? adlı yazımıza mutlaka göz atın.

 

Sıkça Sorulan Sorular 

Eklem ağrıları ne iyi gelir?

Eklem ağrıları son derece ciddiye alınması gereken bir rahatsızlıktır. Herhangi bir eklem ağrı soğuk kompress uygulanması ve maksimum 1 gün dinlenilmesi ile geçmediğinde, derhal Ortopedi ve Travmatoloji doktoruna muayene olmak gerekmektedir.

Sol kalça ağrısı neden olur?

Bu ağrı kalça eklemi ileri derecede kireçlenmiş ya da hasarlanmış olduğu durumlarda ortaya çıkabilir. Bu rahatsızlık kalça protezi ile tedavi edilmektedir.

Dirsek ağrısı?

Dirsek ağrısı, dirsek kireçlenmesine bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu rahatsızlığın tedavisinde kireçlenmenin boyutuna ve sebebine bağlı olarak ısı uygulaması, soğuk kompres, ultrason tedavisi, atel uygulaması, kortizon, PRP tedavisi veya cerrahi tedavilere başvurulmaktadır.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣