Kemik Grefti Nedir?

Kemik Grefti Nedir? - implant ve çene bağlantısını gösteren resim

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Kemik grefti, kemik tozu tedavisi olarak da bilinmektedir. Çene kemiğinin kaybolduğu veya ek desteğe ihtiyaç duyulduğu bir bölümünde, kemik miktarını artırmak amacıyla diş doktorları tarafından yapılan bir işlemdir.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda “Kemik Grefti” hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Kemik Grefti, Kemik Tozu Tedavisi Nedir?

Çoğunlukla dental alanda kullanılan kemik grefti, çene kemiğinin kaybolduğu veya desteğe ihtiyaç duyduğu durumlarda, çenenin bir bölümüne uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntem ile kemik miktarı artar. Kemik miktarını arttırmak için vücudun herhangi bir yerinden kemik alınır ve bu kemik cerrahi olarak çeneye kaynaştırılır.

Kemik Grefti Ne Zaman Gerekir

Bu işlem diş implantları gibi daha ileri prosedür işlemler gerektiği durumlarda kullanılır. İmplant tedavilerinde, implantlar sağlam çene kemiği yapısına vidalanmakta ve ardından üzerine protez diş yerleştirilmektedir. Bu işlemin yapılabilmesi için çene kemiğinin sağlam olması gerekir. Diğer taraftan kemik kaybı yakındaki diş etlerinin ve dişlerin sağlığını etkiliyorsa da bu işlem yapılmaktadır. Özellikle implant işleminin uygulanacağı bölgedeki diş uzun zaman önce kaybedildiyse, bu bölgedeki çene kemiğinde büyük oranda zayıflamalar olur. Bu sebeple kemik greftine başvurulmaktadır.

Diş Kemik Grefti Çeşitleri

Otogreftler: Kişinin kendi kalçası veya çenesinden alınan kemikler ile oluşturulan bir çeşittir.

Alloplastlar: Kalsiyum fosfat, kalsiyum sodyum fosfosilikat gibi sentetik malzemelerle oluşturulan kemik grefti çeşididir.

Allogreftler: Kadavradan alınan kemikler ile oluşturulan bir çeşittir.

Ksenograftlar: Domuz, inek, veya mercan gibi başka bir türden kemiği içeren kemik greftidir.

Diş Kemik Grefti Prosedürleri

Anestezi ardından işlem yapılacak bölgenin temizlenmesi ile işleme başlanır. Ardından kemik greftinin yerleştirileceği yerden ayrılması için diş etinde ufak bir kesi yapılır. Greft iki kemik arasına yerleştirilir. Son olarak ise membran, özel vidalar veya çözünebilir yapışkan bir malzeme ile greft sabitlenir. Başta yapılan kesinin kapatılması ile işlem tamamlanır.

Bu yapılan işlem 3 ana tipte gerçekleştirilmektedir. Bunlar:

Blok Kemik Grefti

Kemik, tipik olarak çene kemiğinin arkasından, yirmilik dişlerinizin bulunduğu bölgenin yakınından alınmaktadır. Bu işlem çenenin ön tarafına doğru kemik kayıplarının olduğu durumlarda yapılmaktadır.

Sinüs Kaldırma

Üst azı dişlerinin yanında  kemik kaybı meydana geldiğinde, sinüslerin aşağı hareket etmesine izin verilir. Buna bağlı olarak, sinüslerin uygun pozisyona geri taşınması ve üst çene stabilitesinin yeniden sağlanması için bu tip kullanılmaktadır.

Soket grefti

Diş çekildikten sonra meydana gelebilen kemik kayıplarını önlemek için kullanılan tipidir. Bu işlem diş çekilme esnasında yapılmaktadır.

Kemik Grefti İşlemi Sonrası

 • Bu işlem lokal anestezi altında gerçekleşmektedir. Bazı durumlarda gerekli görülürse sedasyon uygulaması da yapılmaktadır.

 • Kemik grefti işlemi minimal boyutta ufak bir alana yapılacaksa ardından implant tedavisi de yapılabilmektedir.

 • İşlem sonrasında işlemin yapıldığı bölgede hafif şişlikler oluşmaktadır. Bu şişlikler diş doktorunun önerdiği ilaçlar ile yatıştırılmaktadır.

 • İşlem yapılan bölge iyileşme süresince temiz tutulmalı, gerekli ağız içi bakımları aksatılmamalıdır. İşlem sonrası ağız içi temizliğe önem vermeyen hastalarda enfeksiyon ve çeşitli diş problemleri oluşmaktadır.

 • Kemik grefti yapıldıktan sonra ilk birkaç gün yumuşak yiyecekler yenmeli ve çok sıcak içeceklerden uzak durulmalıdır.

 • Kesi yerinde kan birikmesini önlemek amacıyla ilk 3 gün baş biraz yüksekte tutularak uyunmalıdır.

 • İşlem sonrasında 3 ay içerisinde kemik grefti yapılan bölge istenen kemik yoğunluğuna ulaşır. Ayrıca bu süreç içerisinde doktorun talep ettiği kontrollere düzenli olarak gidilmesi gerekmektedir.

Kemik Grefti Yan Etkileri

Hafif yan etkiler:

 • Ağrı ve şişlik

 • Küçük kanamalar

 • Çiğneme ve konuşma güçlüğü

Ciddi yan etkiler:

 • Enfeksiyon

 • Anestezi komplikasyonları

 • Kemik grefti reddi

 • Kan pıhtıları

 • Sinir hasarı

Bu Durumda Mutlaka Doktora Başvurun!

İşlemden birkaç gün sonra ağrılar hafiflemek yerine kötüleşiyorsa, diş etleri çevresinde kızarıklık, işlem yapılan bölgede artan şişlik, kalıcı karıncalanma veya uyuşmalar oluyorsa mutlaka diş doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

 

Sıkça Sorulan Sorular 

Kemik tozu nedir?

Çene kemiğinin kaybolduğu veya desteğe ihtiyaç duyduğu durumlarda, çenenin bir bölümüne uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntem ile istenilen bölgede kemik miktarı artar.

Kalça kemiğinden kemik grefti alınması?

Otogreftler olarak bilinen bir işlemdir. Kalça kemiğinden alınan kemikler ile bu işlem gerçekleştirilmektedir.

Kemik tozuyla implant? 

İmplantlar sağlam çene kemiği yapısına vidalanmakta ve ardından üzerine protez diş yerleştirilmektedir. Bu işlemin yapılabilmesi için çene kemiğinin sağlam olması gerekir. Çene kemiğinin sağlam olmadığı durumlarda kemik tozu tedavisi yapılarak kemik güçlendirilmektedir.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Migren Botoksu Nedir?

Migren Botoksu Nedir?

Migren, şiddetli, sık aralıklarla tekrarlayan bir baş ağrısı türüdür. Migren baş ağrısının en sık görülen türlerinden biri olmaktadır. Aynı zamanda kişinin yaşam kalitesini düşüren, günlük

Çatlak Tedavisi: Cilt Çatlağı Nedir?

Çatlak Tedavisi: Cilt Çatlağı Nedir?

Çatlak tedavisi, ciltteki çatlak izlerini gidermede kullanılan yöntemler bütünüdür. Hamilelik, aşırı kilo alımı ve verimi gibi faktörlere bağlı olarak cilt çatlağı meydana gelmektedir. Bu çatlaklar

Liken Planus Nedir?

Liken Planus Nedir?

Liken planus, ağızda, dil, koltuk altı, bacak ve kafa derisi gibi birçok bölgede meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle kaşıntılı kırmızı ve mor renklerde gözlemlenmektedir.

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel, yüz ve boyun bölgesi olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde uygulanan cilt gençleştirme yöntemlerinden biridir. Cilt sıkılaştırma ve germe amacıyla uygulanan bu işlem, lifting etkisi

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣