Ergen Psikolojisi Nedir? Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ergen Psikolojisi Nedir?

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Ergen psikolojisi, genellikle duygusal iniş çıkışların fazla olduğu, depresyona ve isyana daha meyilli olunan bir dönemdir. Bu dönemde, olası bir psikolojik rahatsızlığın oluşmaması için ergeni anlamaya, dinlemeye ve hassasiyetini bilerek özel alanına saygı göstermeye dikkat edilmelidir.

Ergenlik, 13-21 yaş aralığında gerçekleşen bir dönemdir. Çocukların hormonal, fizyolojik ve psikolojik olarak asıl geliştikleri dönem olarak değerlendirebileceğimiz ergenlik, uzmanlar tarafından “araf” olarak da adlandırılmaktadır. Yetişkinlik ve çocukluk arasındaki bağlantıyı kuran ve nasıl bir yetişkin olacağımızı belirleyen temel dönemdir. 

Hormonların pik yaptığı bir dönem olan ergenlik, psikolojisi gereği de bambaşka bir kapıyı aralamaktadır. Çocukluktan çıkışın ve yetişkinliğe atılan adımların sağlam olmasının temeli ergenliğin doğru bir psikoloji ile sonlandırılmasıdır. 

Ergenlik, psikolojik olarak en çok zorlanılan dönemdir denebilir. Bu dönemde hem tüm duygular hem de fiziksel tüm değişimler meydana gelir. Cinsellik, fiziki farklılıklar, hormonal dengesizlikler gibi pek çok etken ergen psikolojisinin değişkenliğine neden olmaktadır. 

Ergenlikte Ortaya Çıkan Psikolojik Rahatsızlıklar

Ergenlikte ortaya çıkan pek çok rahatsızlık bulunmaktadır. Bu rahatsızlıkları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Depresyon
 • Duygu durum bozukluğu
 • Panik atak
 • DEHB
 • Karşıt gelme bozukluğu
 • Yeme bozuklukları (anoreksiya nervoza, bulimia nervoza)
 • Şiddet ve saldırganlık dürtüsü
 • OKB
 • Anksiyete

Ergenliği Travmasız Atlatma Yolları

Ergenlik sürecini travmasız ve psikolojik bir rahatsızlık yaşamadan atlatmak için ergenin çevresindeki kişilerin de desteği gerekmektedir. Travmaya en açık olunan dönemlerden biri ergenliktir. Yetişkinliğe geçişin ve kişiliğin oturduğu bu dönemde dış etkenlere, çevremizdeki enerji ve tepkilere açık oluruz. Ana alıcı olduğumuz ergenlik döneminde travmayı oluşturan temel etken ise çevresel faktörlerdir.

Ergenin psikolojisinin olumsuz etkilenmemesi adına şu davranışların kesinlikle sergilenmemesi gerekmektedir:

 • Başarısızlıklarını eleştirmek,
 • Fiziksel özelliklerinden bahsetmek ve alay etmek,
 • Konuşmasını kesmek, onu dinlememek,
 • Savunduğu fikirleri ciddiye almamak,
 • Sürekli nasihat vermek,
 • Özgürlük alanını aşırı kısıtlamak,
 • Herhangi bir şeye katılım için yahut kendisini açması için onu zorlamak.

Bu davranışları yapmak ergenin üzerinde travmatik etkiler bırakarak ya aşırı saldırganlaşmasına ya da tamamen içine kapanmasına sebep olabilmektedir. Bu durum ise ileriki yaşantısını etkileyecek kadar travmatik ve kalıcı etkiler bırakmaktadır. Bu nedenlere bağlı olarak ergen psikolojisini gözeterek hareket etmek gerekmektedir. 

Ergen Psikolojisinin Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Ergenliğin kendisinin getirmiş olduğu bir gerginlik ve umursamazlık/aşırı umursama durumu vardır. Bu süreçlerin yanı sıra anne babalar için uyarıcı olabilecek etkenler şu şekildedir:

 • Alkol kullanımı,
 • Ani kilo alıp verme,
 • Şiddete meyillilik,
 • Tamamen arkadaş grubunu ve çevresini değiştirme
 • Saldırgan söylemler

Bu tip davranış farklılıkları ile karşılaşıyorsanız siz de bir psikolog veya psikiyatr yardımı için özel hastanelere başvurabilirsiniz. Böylece olası travmanın büyümesini engelleyerek ergenin mental sağlığını koruma imkanı edinmeniz mümkün olacaktır. 

Sık Sorulan Sorular

 • Ergenler neden mutsuz olur?

Vücuttaki ani değişimlerin korkutuculuğu, gelecek kaygısı ve belirsizliğin getirdiği endişenin ergenleri mutsuz ettiği görülebilmektedir. Bu mutsuzluğun önüne geçmek için ise hastanelerin psikiyatri, psikoterapi bölümlerini ziyaret etmek, yardım almak gerekmektedir.

 • Ergen psikolojisi bozulduğunda ne yapılmalı? 

Hastaneden randevu alarak psikolog ve psikiyatristler ile ergeni bir araya getirmeniz yeterli olmaktadır. Tedavi planına uyumlu hareket ederek ergenin psikolojik sağlığını iyileştirmek mümkündür.

 • Ergen birine nasıl davranmalı?

Ergen birisine destekleyici, sakin ve onu anladığınızı belirten bir şekilde yaklaşmanız, aradaki iletişimin olumlu bir hâl almasını sağlayacaktır.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣