Panik atak bozukluğu yaşayan tedirgin kadın

Panik Atak Belirtileri Nelerdir? Neden Olur?

Panik atak, aniden ortaya çıkan ve rutin olarak korku veya panik hissiyatının altında kalmayla sonuçlanan bir anksiyete bozukluğudur.

Hemen hemen her insan endişeye ve paniğe kapılabilir. Bu hisler, genellikle gerginken, tehlikeli bir durumun içindeyken veya stres altındayken oluşur.

Fakat panik atak hastaları, anksiyete, stres, endişe ve panik duygularını hem çok net nedenler olmadan hem de düzenli olarak yaşarlar.

Panik Atak Nedir?

Panik bozukluk, panik atak hastalığına bağlı bir ruhsal problemdir. Kontrol dışı şekilde ve hiç beklenmedik anlarda ortaya çıkan panik belirtileri, kişinin gündelik yaşamında ciddi problemler yaşamasına neden olur. Ölmekten korkma ya da zarar görme endişesiyle geçen bir hayat, yavaş yavaş panik bozukluk oluşturur.

Çocuklukta Panik Atak

Panik bozukluk, ergenlikte ve çocukluk döneminde çok daha fazla görülmektedir. Panik atakla mücadele etmek, ergenlik dönemindeki gençler ve çocuklar için zorlayıcı olabilir.

Panik atağa bağlı olarak gelişim ve öğrenim süreci zarara uğrayabilir. Eğer çocuğunuzda bu belirtileri seziyorsanız, mutlaka doktora götürmelisiniz.

Doktor, çocuğun sağlık durumu ve hastalık geçmişi hakkında sorular soracaktır. Aynı zamanda fizik muayene de yaparak, panik atak semptomlarının ortaya çıkmasında herhangi bir fiziksel neden olup olmadığına bakacaktır.

Çocuklar, diğer anksiyete bozukluğu türleri açısından da taramaya alınmalılardır.

Panik Atak Belirtileri ve Sebepleri

Panik Atak Belirtileri

Panik bozukluk yaşayan bir insan, endişenin yanında, farklı farklı fiziksel ve zihinsel belirtiler de göstermektedir. Bu belirtiler ortada hiçbir neden yokken ortaya çıkabileceği gibi, basit bir nedenden kaynaklı olarak da görülebilir. Aniden başlayan bu belirtiler, panik kriz geçiren hastanın daha da korkmasına ve strese girmesine neden olur. Peki panik atak belirtileri nelerdir?

Panik atağın belirtileri şunlardır:

 • Sıcaklık hissi
 • Baş dönmesi
 • Baygınlık gelmesi
 • Boğuluyormuş gibi hissetme
 • Ölüm korkusu
 • Dehşet hissiyatı
 • Titreme
 • Göğüs bölgesinde ağrı
 • Kalp atışlarının hızlanması
 • Kulaklarda çınlama sesi
 • Ağız kuruması
 • Midenin bulanması
 • Nefesin daralması
 • Parmak uçlarının uyuşması
 • Üşüme
 • Terleme
 • Uyuşukluk hissetme
 • Vücuttan kopuk hissetme
 • Aniden gelen tuvalet ihtiyacı

Panik atak geçiren bir kişide, yukarıda yer alan belirtilerden az dört tanesi birlikte görülür. Bu belirtilerden daha azının birlikte görülmesi durumunda, kısıtlı panik atak durumundan söz edilebilir. Bir panik kriz, ortalama 5 ile 20 dakika arasında sürer. Fakat bazı hastalarda atakların 1 saat gibi uzun süreler görülebildiği bilinmektedir.

Bazı insanlar haftada birkaç kez panik kriz geçirirken, bazı hastalar ayda bir kez kriz geçirmektedir. Geçirilen atakların sayısı, hastalığın hangi şiddette yaşandığına bağlıdır.

Bu hastalık her ne kadar korkutucu bir hastalık olsa da, tehlikeli hastalıklar sınıfında görülmez. Çünkü ortaya çıkan semptomlar, hastaya doğrudan zarar vermemektedir. Fakat, belirtiler dolaylı yollardan hastanın genel sağlığına zarar verebilir.

Gece Panik Atağı

Uykudan uyandıran yoğun bir kaygı ile başlayan gece panik atakları, yoğun sıkıntı ve korkuyla başlar. Panik atak başlangıcı birdenbire olur ve genellikle 10 dakika içerisinde en üst seviyeye çıkar. Ortalama yarım saat içerisinde kendi kendisine biter ve yok olur. Gece panik atak belirtileri genel olarak normal belirtilerle aynıdır.

Panik Atak Neden Olur?

Hemen hemen her ruhsal hastalıkta olduğu şekilde, panik atağın da tam net sebebi bilinememektedir. Fakat bu durumun, yas, travmatik olay ya da strese bağlı olarak geliştiği düşünülmektedir. Panik bozukluk, beyinde nörotransmitter dengesizliğe ya da benzeri durumlara bağlı olarak da oluşabilmektedir.

Tanı Yöntemleri

Panik atak tanısı bir psikolog ya da psikiyatri uzmanı tarafından koyulabilir. Hastanın, hastalık geçmişi dikkate alınır ve fiziksel muayeneden geçirilir. Panik atağı direkt teşhis eden herhangi bir test yoktur. Doktorlar, görülen semptomların panik ataktan mı kaynaklandığını yoksa, farklı bir hastalıktan mı kaynaklandığını belirlemek için bazı testler isteyebilirler.

Teşhis için nefes darlığı, uyuşma, baş dönmesi ve terleme en kritik belirtilerdir. Panik atağın tanısının kesinleşmesi ve farklı hastalık şüphelerinin ortadan kaldırılması için EKG testi istenebilmektedir. Bu sayede, yaşanan çarpıntıların nedeninin herhangi bir kalp hastalığı olmadığı kesinleştirilir. Hormonal dengesizlik yaşanıp yaşanmadığını anlamak için, bazı kan testlerine de başvurulabilir.

Panik Atak Tedavisi

Panik bozukluk, tamamen tedavi edilebilir bir hastalıktır. Hastalığın ortaya çıkmasıyla birlikte, hiç vakit kaybetmeden tedavi sürecinin başlatılması gerekir.

Tedaviye başlanmayan vakalarda, panik bozukluk yükselişe geçebilir ve hastalıkla başa çıkmak çok daha zor hale gelebilir. Aynı zamanda hasta, zamanla daha önce panik kriz geçirdiği yerlere bir daha gitmek istememeye başlayabilir ve agorafobi gibi fobiler oluşturabilir.

Panik bozukluğun tedavisinde, kriz sayısının düşürülmesi temel hedeftir. Panik bozukluk tedavisi, ilaçlarla ve psikolojik terapi ile yapılmaktadır.

Psikolojik tedavi sürecinde, direkt olarak bir terapiste giderek, bilişsel davranışçı terapi tekniklerinden de yarar sağlanabilir. Terapistler, panik atak krizi esnasında uygulanabilecek olan nefes alma tekniklerini hastaya öğretebilirler.

Doktorun uygun görmesi durumunda ilaç kullanımı başlatılabilir. Antidepresan gibi ilaçlar, tedavi sürecinde kullanılabilmektedir. Antidepresanların etkileri iki haftaya kadar kendisini göstermeye başlar. En net şekilde etkisini ise 8. haftadan itibaren gösterir. Bazı hastalar, ilacın kendisine bir etki göstermediğini iddia etmektedir. Doktor izin vermedikçe ilaçları kullanmaya devam etmek çok önemlidir.

Hem psikolojik tedavi, hem bilişsel davranışçı terapi hem de ilaç kullanımının bir fayda göstermediği hastaların, psikiyatriste ya da klinik psikoloğa yönlendirilmesi gerekmektedir.

Kriz Esnasında Yapılabilecekler

 • Geçirdiğiniz atak ile savaşmak yerine onu kabullenin
 • Bulunduğunuz yerde kalın, ayağa kalkmak ya da bir yere gitmeye çalışmayın
 • Sizin için mutlu, huzurlu ve sakin olan şeylere odaklanmaya çalışın
 • Yaşadığınız krizin birazdan geçeceğinizi kendinize hatırlatın
 • Yaşadığınız krizin hayatınızı tehdit etmediğini hatırlayın
 • Yavaş ve derin nefesler almaya çalışın

tavsiyeleri uygulayarak, panik atak krizi anını kontrol altına alabilirsiniz. Panik ve endişe verici bir durum olmasına rağmen kontrol altına alınarak semptomları hafifletilebilen panik atak rahatsızlığı için uzman psikologlardan yardım almayı ihmal etmemelisiniz. Uzmana görünmeden yapılabilecekler hakkında Panik Atak Bozukluğu: Durdurmanın 12 Yolu yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Panik atak neden olur?

Panik atak oluşumu stres, kaygı bozukluğu gibi sebeplerden olmakla beraber altında bir sebep olmadan da oluşabilir. Doktor muayenesi sonucunda panik atağın altındaki sebepler anlaşılarak buna uygun tedavi uygulanmaktadır.

Panik atak ilaçsız tedavi edilebilir mi?

Panik atak genellikle ilaçla tedavi edilmekle birlikte, altındaki sebeplerin tedavisi durumunda ilaçsız düzelmesi de mümkün olabilir.

 

Avicenna Hastanesi Psikoloji Bölümü Uzman Doktorlarımız

Psikoloji Bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.