Fizyoterapi Egzersizleri Neden Yapılır?

fizyoterapi egzersizleri yapılan kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Fizyoterapi Egzersizleri Neden Yapılır? sorusu, hareket kısıtlaması nedeniyle fizyoterapi alanların merak ettiği durumlardan biridir. Fizik tedavi egzersizlerinin ne işe yaradığı ve neden alındığı hakkında daha fazla detay için yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

Avicenna Fizik Tedavi Merkezi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Fizyoterapi Nedir?

Fizyoterapi veya fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları, vücuttaki hareket kısıtlaması ve ağrıların iyileştirilmesi adına uygulanan bir yöntemdir. İyileşme sürecinin bir parçası olarak ameliyat öncesi tedavi veya ameliyat sonrası uyum sürecinde planınıza dahil edilebilir.

Fizyoterapi egzersizlerinin, çeşitli hastalıklarla ilgili yaralanmaları ve ağrıları tedavi etmeye ve önlemeye yardımcı olmanın yararlı bir yolu olduğu kanıtlanmıştır. Doktorunuzun fizik tedavi planı önermesiyle birlikte, sorun olan bölgeye özel egzersiz planı oluşturulacaktır. Sağlık raporunun el vermesi durumunda evde fizik tedavi uygulamasından yararlanabilir veya yatarak fizik tedavi uygulaması ile hastane ortamında fizik tedavi almanız mümkündür: Fizik tedavi egzersizleri neden yapılır? sorusu hakkında merak ettiklerinizi, bir sonraki başlığımızda inceleyebilirsiniz.

Fizyoterapi Egzersizleri Neden Yapılır?

Fizyoterapistler, kaslarınızı güçlendirmek ve işlevlerini geliştirmek için bu egzersizleri kullanan eğitimli tıp uzmanlarıdır. Bireyin sağlık sorunlarını değerlendirir ve daha sonra hızlı bir rahatlama için en iyi fizyoterapi egzersizlerinden bir planlama oluşturur. Bu egzersizler, vücudu onarmaya ve tüm vücut fonksiyonunu geri kazanmaya yardımcı olan tekli duruşlardan başlayarak, yüksek seviyeli duruşlara kadar uzanmaktadır.

Tıpkı ilaçlarda olduğu gibi, doktor tarafından reçete edildiği şekilde alırsanız en yüksek faydayı sağlarsınız. Benzer şekilde, fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanları tarafından önerilen egzersizleri özenle takip ederseniz, fizyoterapiden fayda görebilirsiniz. Bu nedenle en iyi sonucu almak için doktorunuzu ve fizyoterapistinizin söylediklerini bire bir uygulamanız önemlidir.

Fizyoterapi ayrıca, bütünsel tedavi için çok önemli olan dengeli bir duygusal zihinsel durumu düzeltmeye yardımcı olur. Hareketlerinizin günden güne iyiye gittiğini görmenizle beraber, psikolojik olarak da güçlü hissedeceksiniz. Kendinize olan güveniniz artacak ve sosyal hayatınıza daha hızlı geri dönüş yapabilecekseniz. Yatarak fizik tedavi, evde fizik tedavi veya ayaktan fizik tedavi uygulamalarında hareketlerinizin takibini sağlayacak uzmanlar etrafınızda olacaktır. Evde bakım hizmetleri alındığında da fizyoterapist veya hemşire eşliğinde egzersizler yapılarak, kendinize zarar vermemeye dikkat etmelisiniz.

Fizyoterapi Egzersizleri Hangi Durumlarda Yapılır?

Fizyoterapistler, hastanın ağrısını azaltmaya ve fiziksel yollarla hareketliliği iyileştirme üzerine eğitim almış sertifikalı eğitmenlerdir. Doğumdan itibaren mevcut olabilecek engeller veya kazalar yoluyla kazanılmış kısıtlamalar, yaşlanma veya yaşamı değiştiren olayların sonucu olabilecek hareket bozukluklarının üstesinden gelmeye yardımcı olmaktadırlar. Fizyoterapistler, hastanın durumuna göre özelleştirilmiş bir tedavi planını değerlendirecek ve ağrı evresine göre bir plan oluşturacaktır.

Tedavi Edilebilecek Sağlık Durumları;

 • Eklem veya kas ağrısı
 • Kireçlenme
 • Boyun ağrısı
 • Sırt ağrısı
 • Sert eklemler
 • Eklem deformiteleri
 • Donmuş omuz
 • Felç/felç
 • Parkinson hastalığı
 • Kranial sinir yaralanmaları
 • Bağ yaralanması
 • Menisküs yaralanması
 • Burkulmalar
 • Ameliyat sonrası sertlik
 • Amputasyonlar
 • Kafa yaralanmaları
 • Omurilik yaralanmaları
 • Kırıklar vb.
 • Duruş problemleri
 • Yürüyüş problemleri
 • Multipl skleroz
 • Denge ve Koordinasyon Sorunları

Bahsedilen durumların etkisiyle oluşan hareket kısıtlaması, hayat kalitenizi büyük oranda etkilemektedir. İstediğiniz gibi hareket edememek ve işlerinin aksaması, zamanla sizde hareket etmek istememeye dahi neden olabilir. Özellikle günlük hareketleri yaparken oluşan ağrılar, hastaların morallerini büyük ölçüde etkilemektedir. Bu durumun nedenlerinin ortadan kaldırılması için ameliyat öncesi fizik tedavi ve rehabilitasyon denenebilir. Bazı durumlarda ameliyata gerek kalmadan iyileşme ve ağrının azalması sağlanabiliyor. Dilerseniz, aşağıda yer alan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanı doktorlarımıza randevu alarak, fizyoterapi hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Evde fizyoterapi hizmeti nasıl alınır?

Bedensel veya zihinsel sağlık durumunuzun, fizik tedavi merkezine gitmeye uygun olmadığı durumlarda evde fizik tedavi hizmeti alınabilir. Bu hizmeti alabilmek için sağlık durumunun sağlık raporu ile belgelenmiş olması gerekmektedir. Gerekli şartların sağlanmasının ardından evde fizyoterapist ile çalışma sağlanabilir.

Fizyoterapi egzersizleri ile iyileşme sağlanabilir mi?

Evet, düzenli ve planlı yapılan fizyoterapi egzersizleri ile düzelme sağlanabilir. Rahatsızlığın evresine göre, fizik tedavilerden istenilen sonuç alınabilir ve iyileşme görülür.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣