Evde fizyoterapi seansına nasıl hazırlanılır evde fizik tedavi uygulanan kadın

Evde Fizyoterapi Seansına Nasıl Hazırlanılır?

Evde Fizyoterapi Seansına Nasıl Hazırlanılır? sorusu, ilk defa evde fizik tedavi alacakları endişelendirebilir. Evde fizyoterapi uygulaması öncesinde yapılması gerekenler ve daha fazlası hakkında detaylara, içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Evde Fizik Tedavi Nedir?

Evde fizyoterapi uygulamaları, hastane ortamında veya ayaktan fizik tedavi olamayacak kişilerin yararlanabileceği auygulamalıdır. Hastanın motor hareketlerindeki sorunlar nedeniyle ulaşım ve hareket sorunları yaşaması evde fizik tedavi uygulamalarının tercih edilmesini sağlıyor. Yatarak fizik tedavi yapılabileceği gibi hastane ortamında kalmadan evde fizik tedavi de uygulanabilir.

Ancak bu yöntemden faydalanabilmek için kişinin sağlık raporu ile var olan sağlık durumunu belgelemesi gerekiyor. Sahip olduğu engel oranına göre fizyoterapistler ile evde çalışma sağlayabilirler. Evde fizik tedavi almak için bir hemşire veya fizyoterapistle beraber hareket edilebilir. Bu sayede güvenli şekilde, hızlı iyileşme göstermeniz mümkündür. Uygulamadan ilk defa faydalanacak olanlar evde fizyoterapi seansına nasıl hazırlanılır? diye merak ediyor. olabilir. seansınız öncesi yapılması gerekenlere aşağıdan göz atabilirsiniz.

Evde Fizyoterapi Seansına Nasıl Hazırlanılır?

Evde fizyoterapi seansları, ister tek seferlik bir yaralanma isterse kronik bir hastalık olsun, hastanın daha hızlı iyileşmesine yardımcı olmak için uygulanmaktadır. Evde fizyoterapi seansına nasıl hazırlanılır? başlığımızda, evde tedavinizden en iyi şekilde nasıl yararlanacağınızın ipuçlarını paylaşacağız. Bunlar arasında;

  • Evinizde iyi havalandırılmış, iyi aydınlatılmış ve dağınık olmayan bir oda seçmeniz önerilir.
  • Geniş ve iyi bir yer seçin, çünkü fizyoterapist seansınız için yanında bazı küçük egzersiz ekipmanları getirebilir.
  • Seans öncesi rahat giysiler giyin.
  • Fizyoterapistiniz ile eklem stabilitenizi ve hareketinizi değerlendireceği için rahat hareket etmelisiniz. Hareketinizi engelleyen giysiler giymediğinizden emin olun.
  • Ağrı alanlarınızın tam olarak nerede bulunuyorsa, terapistinize söylemeniz önemlidir. Seansa başlamadan önce hangi düzeyde işleve ulaşmak istediğiniz konusunda fizyoterapistiniz ile konuşmalısınız.
  • Ağrının nasıl başladığı gibi bilgileri fizyoterapistiniz ile paylaşınız. Bahsedilen ağrıyla ne kadar süredir uğraştığınızı bildirmeniz faydalı olacaktır.
  • Fizyoterapistinizin gösterdiği egzersizlere dikkat etmelisiniz. Herhangi bir konuda emin değilseniz sorular sorun ve tekrar göstermesini rica edin. Ayrıca istenen sonuçları görmek için egzersiz programınıza uymakta gayretli olunuz.

Yukarıda bahsedilen uygulamaların yapılmasıyla evde fizik tedavi uygulamanız zamanla daha iyiye gidecektir. Fizyoterapist tarafından güvenli şekilde devam ettirilerek, fizik tedavi seansları ile gün geçtikçe hareket kısıtlamanız kalkacaktır. Hareketleri daha rahat yapmaya başlamanız ve günlük hayatınızda konfora kavuşmanızı sağlayacaktır.

Sonuç

Evde fizyoterapi seansına nasıl hazırlanılır? yazımızda, evde fizik tedavi uygulaması alacak kişiler, öncesinde nasıl hazırlanacağını keşfedebilirler. Yazı içeriğimizdeki önerilerimizi uygulayarak, fizik tedavi uygulamalarından maksimum verimi alabilirsiniz. Egzersiz öncesi talimatlarınız fizyoterapistiniz ile tarafından da size bildirilecektir. Uygulama öncesi rahat ve stressiz olmanız, egzersiz programının daha rahat geçmesine yardımcı olur. Dilerseniz, Avicenna International Hospital Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon doktorlarımızdan randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Evde kendi kendine fizik tedavi güvenli mi?

Herkese özel planlanan fizik tedavi programları, dikkatli yapılmadığı takdirde sorunlara neden olabilir. Kaslarda ve sinirlerde oluşabilecek sinirlere karşı dikkatli olmak adına evde fizyoterapist eşliğinde fizik tedavi işlemi daha güvenlidir.

Evde fizyoterapist ücretleri nedir?

Evde fizik tedavi sgk tarafından karşılanmadığı için uygulama ücretleri tedavi olacak kişinin sorumluluğundadır. Yaşadığınız ile göre değişiklik göstermekle beraber, evde fizyoterapist ücretleri 150 – 400 ₺ arasında farklılık göstermektedir.

Engellilere evde fizik tedavi hizmeti sunuluyor mu?

Doğuştan veya sonradan gelişen hareket sınırlamalarında, fizik tedavi hizmeti alınabiliyor. Engellilere fizik tedavi hizmeti için sağlık raporu gerekmektedir.

Evde fizik tedavi sgk karşılıyor mu?

Maalesef, hayır. Sgk kurumu, doğuştan engeliniz bulunsa dahi evde fizik tedavi ve rehabilitasyon ücretini karşılamıyor. Bu nedenle sgk anlaşmalı evde fizik tedavi hizmeti bulunmamaktadır.

 

Avicenna Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü Doktorlarımız

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.