Hidrojel Diz Tedavisi

eklem içi enjeksiyonu yan etkileri görülen hasta

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Hidrojel tedavisi çoğunlukla orta yaş ve üzerinde rastlanan diz eklemlerinin kireçlenmesinden dolayı oluşan problemlerin kalıcı olarak giderilmesini sağlayan ameliyatsız modern bir işlemdir.

Hidrojel(sıvı diz protezi) Nedir?

doku hasarlarına bağlı olarak oluşan ağrıların ortadan kaldırılmasında kullanılan ve dokuların iyileşmesini kolaylaştıran etken bir maddedir. bu madde sudan ve poliakrilamid(PAAG) adı verilen vücut tarafından emilimi olmayan bir dolgu malzemesidir.

Diz Kireçlenmesinde Hidrojel Tedavisi(sıvı diz protezi)

Hidrojel iğne ile diz eklemlerinin arasındaki boşluğa enjekte edilir. enjekte edilen bu sıvı uzun yıllar boyunca eklem içerisinde kalır ve dolgu görevi gördüğü için eklemlerinin birbirlerine sürtünmesini engeller. bu sayede var olan ağrı giderilir ve eklem işlevlerinin iyileşmesi sağlanır. cerrahi işlem gerektirmeden yapılan basit  ve kalıcı yeni nesil tedavi yöntemidir.

Hidrojel Uygulamasının Diğer Enjekte Tedavilerinden Farkı Nedir?

Yeni nesil enjekte içerisinde su ve poliakrilamid bu madde vücut tarafından eritilemez parçalanamaz ve emilemez bu sayede vücutta daha uzun süre kalır, kayganlaştırma ve koruma sağlar.

Diğer enjekte tedavilerinden farklarından biri de eklem içerisindeki sinovyal dokuyla bütünleşerek ağrının rahatlamasına yol açar.

Hidrojel Enjeksiyonunun Yan Etkileri Nelerdir?

Çoğu tıbbi işlemde olduğu gibi hidrojel enjeksiyon tedavisinde de birtakım yan etkiler görülebilmektedir. Olası yan etkiler şunlardır:

Nadiren de olsa hidrojel enjekte sonrası enfeksiyon oluşma riski bulunmaktadır.

Bazı hastalarda hidrojel diz tedavisi sonrası birkaç hafta boyunca dizde şişlik ve ağrı görülebilir.

Bazı hastalar tedavi sonrasında dizde hareket kısıtlılığı ve tutukluluk yaşayabilir.

Bacakta karıncalanma, uyuşma, soğukluk, sıcaklık hissi görülebilir.

Çok nadir de olsa, bazı hastalarda alerjik reaksiyonlar görülebiliyor.

Diz İçi Eklem Enjeksiyonu Yan Etkileri hakkında daha fazla bilgi almanız için buraya tıklayabilirsiniz.

Hidrojel Enjeksiyonu Sonrası Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Enjeksiyon sonrası iltihaplanmayı riskini azaltmak için yorucu hareketlerden kaçınılmalı ve diz birkaç gün dinlendirilmelidir.

Hidrojel diz tedavisi(sıvı diz protezi) sonrasında hasta normal hayatına geri dönebilir lakin iyileşme sürecinde olduğu için birkaç gün ağrı olabiliyor. birtakım ağrı kesici ilaçlar(sprey, merhem)gibi yardımcı uygulamalarla süreç rahat bir şekilde atlatılabilir.

Dize uygulanan enjekte ne kadar sürede etki eder.

Diz içi enjeksiyonun ağrı giderme etkisi enjeksiyondan sonraki dört hafta civarında etkisini göstermektedir.

Hidrojel enjeksiyonu hangi tedavilerde kullanılır?

hidrojel enjeksiyonu, diz kalça protezlerinden sonra protez çevresinde oluşan enfeksiyonları tedavi eder,aynı zamanda dokuların iyileşmesini de destekler.

Dizde sıvı kaybı belirtileri nelerdir?

dizdeki sıvı kaybı belirtileri dizde şişlik, ağrı, takılma, gerilme hissi ve özellikle diz ekleminde hareket ederken zorluk ve kasılmalara dikkat etmek gerekir. bunlar başlıca belirtilerdir.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣