Diş Tomografisi: 3D Diş Tomografisi

Diş Tomografisi:3D Diş Tomografisi İşlemi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Diş tomografisi diğer adıyla dental tomografi x ışınları kullanılarak dişlerin iç yapısı ve çevresi hakkında daha detaylı bilgi alınmasını sağlar. Dental diş tomografisi diş içerisindeki kemik ve yumuşak dokuların daha net görünmesini sağlar. 3D tomografi ile hastalar daha az radyasyona maruz kalır. Bu cihaz baş-boyun bölgesi için hazırlanmış özel bir teknolojidir.

Diş tomografisi (Dental Tomografi) Nedir?

diş tomografisi, diş ve çevre dokuların detaylı bir şekilde görüntülerini elde etmek için kullanılan tıbbi görüntüleme tekniğidir. Bu görüntüleme oral cerrahların, diş hekimlerinin ve implantologlar gibi uzmanların kullandığı bir sistemdir. dental tomografisi genellikle diş hekimlerimizin teşhis koymak veya tedavi planlamak amacıyla önerdiği incelemedir. radyasyon seviyeleri düşüktür, kişi çok az radyasyona maruz kalarak dişlerin ve çevresinin 3 boyutlu bir şekilde görüntülenmesi sağlanır.

Yaygın Olarak Diş Tomografisi Kullanılan Durumlar

  • Diş implantları yerleştirilmeden önce, çene kemiklerinin miktarı, kalitesi ve anatomik yapısını değerlendirmek için kullanılır.
  • Diş çekimleri öncesinde dişin ve çevre yapıların durumu, dişin konumu hakkında bilgi sağlamak amacıyla kullanılır.
  • Diş eti hastalıklarının yaygınlığını değerlendirmek için kullanılır.
  • Diş taşı ve çürüme riski olan dişler, kanal veya köprü tedavisine ihtiyacı olan dişler gibi birçok durumda diş tomografisi kullanılır.
  • Maksillofasiyal cerrahi öncesi çene kemiklerini detaylı incelemek için kullanılır.
  • Çene kemiğine gömülmüş veya yerinden oynamış dişlerin görüntülenmesi için kullanılır.

Diş Tomografisi Neden Önemli Ve Gereklidir

Dental tomografi, diş hekimliği alanında önemli radyoloji tekniğidir. Dental tomografinin önemli ve gerekli olduğu konularından biri de ağız içerisinde bulunan metal obje veya diş çekimi gibi sebeplerden dolayı radyografi çekimi yapılamayan durumlarda da yararlı olabilmesidir. Ayrıca bu tomografi ağız içi ve dişlerdeki hastalıkların tespiti veya ağız içerisinde bulunan tümör tespiti gibi durumlarda da oldukça önemlidir. Bu teknoloji sayesinde erken teşhis ve tedavi sağlanabilir.

Diş Tomografisinin Avantajları Nelerdir?

Diş tomografinin avantajları, daha kaliteli görüntü daha yüksek doğruluk ve 3 boyutlu detaylı görüntü imkanı sağlar bu nedenle kemik ve yumuşak dokuların daha net ve kaliteli görüntüsü elde edilir, kolayca tarama yapılır. Hastanın ağız içi dişlerin ve çevresinin kapsamlı görüntüsü elde edilir. Diş tomografisinin diğer bir avantajı ise daha düşük radyasyon kullanılmasıdır, tomografi bitiminde vücutta radyasyon kalmaz. Hızlı ve acısız bir işlemdir.

Diş Tomografi(Dental Tomografi) Çekimi Nasıl yapılır?

Diş tomografisi çekimi, radyoloji görüntüleme yöntemlerinden biridir x ışınları kullanılarak çekilir. bu işlem hekimler tarafından diş hekimliği kliniğinde gerçekleşir. Öncelikle hasta radyoloji çekimi yapılan alana yönlendirilir sonrasında dental tomografi cihazı hastanın ağız içine yerleştirilir, bu cihaz kafes şeklindeki bir yapıdan oluşur. dental tomografi cihazı, çekim yapılacak alanı 3 boyutlu olarak tarar ve görüntüsünü alır, bu işlem birkaç saniye sürer hızlı ve ağrısızdır. İşlem bitiminde diş tomografi görüntüleri diş hekimine iletilir, görüntüler diş hekimi tarafından incelenir ve değerlendirilir. Diş hekimi yapmış olduğu değerlendirme sonucunda tedavi sürecini belirler ve hastayı bu konuda bilgilendirme sağlar.

Diş Tomografisi Fiyatları 2023

Diş ve çene tomografisi için uygulanan politika merkezler arası değişmektedir ve hastanın durumuna da bağlıdır, hastanın ağız ve dış yapısının incelenmesi, hangi tekniklerin kullanılacağı, merkezin konumu ve kalitesi olmak üzere doktor deneyimi de fiyatlandırma sisteminde farklılık yaratan kriterler arasındadır. kesin ve doğru fiyat bilgilendirmesini merkezimize ulaşarak elde edebilirsiniz.

Dental BT öncesi hazırlık gerekiyor mu?

Hastanın tomografi öncesinde üzerindeki gözlük, kolye, küpe, yüzük, toka ve benzeri metal eşyaları çekimi olumsuz etkileyeceği için üzerinden arındırması gerekiyor.

Diş Tomografisi ne kadar sürer?

Hızlı ve ağrısız yapılan dental tomografi işlemleri ağız taraması yapılarak maksimum 40 saniye sürmektedir.

Diş tomografisi sonuçları ne kadar sürede belli olur?

Tomografi sonuçları genellikle 24 saat içerisinde çıkar, alanında uzmanlaşmış bir radyolog tarafından detaylı şekilde incelenerek hastaya gerekli bilgi verilir.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Diş Eti Estetiği

Diş Eti Estetiği(Pembe Estetik)

Diş eti estetiği diğer adıyla pembe estetik, diş etlerinin görünümünü, şeklini ve boyutunu iyileştirmeyi amaçlayan cerrahi ve ya cerrahi olmayan bir işlemdir. Estetik bir gülüş

Dış Gebelik Tanısı İçin Ultrason İşlemi

Dış Gebelik Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Dış gebelik yada diğer adıyla ektopik gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim içine yerleşmesi gerekirken genellikle fallop tüplerinde( yumurtalıkları ve rahmi birbirine bağlayan bir yapı), nadiren de

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Saç lazeri genellikle saç dökülmesi tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Lazer ışığı kullanılarak saç dökülmesini azaltmaya veya saç büyümesini sağlamak amacıyla kullanılan bir tedavi yöntemidir. Lazerle

Lazerle Vajina Daraltma

Lazerle Vajina Daraltma Kalıcı Mı?

Lazerle Vajina daraltma işlemi diğer adıyla vajina yenileme işlemi olarak da bilinmektedir. Bu işlem Vajinanın çeşitli nedenlerden dolayı genişlemesi sonucunda uygulanan bir işlemdir. Vajinanın eski

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣