Diz İçi Eklem Enjeksiyonu Yan Etkileri Nelerdir?

eklem içi enjeksiyonu yan etkileri görülen hasta

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Eklem içi eklem enjeksiyonu yan etkileri, genellikle lokal bölge reaksiyonlarını kapsamaktadır. Enjekte edilen spesifik ilaçlar veya maddelerle bağlı, uygulama sonrası başka yan etkiler de ortaya çıkabilir. Dilerseniz diz içi eklem enjeksiyonu zararları yazımızdan daha fazla detaya ulaşabilirsiniz.

 

Avicenna Fizik Tedavi Merkezi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Diz İçi Eklem Enjeksiyonu Nedir ?

Eklem içi sıvı enjeksiyonu uygulamaları, doğrudan eklem kapsülüne yapılan bir tedavi yöntemidir. Deneyimli uzman doktorlar tarafından uygulanan diz sıvısı enjeksiyonu, birkaç dakika içerisinde tamamlanabilen pratik bir tedavidir. Herhangi bir hazırlık gerektirmeyen diz içi eklem enjeksiyonu sayesinde siz bölgesindeki sıvı eksikliği giderilebilir ve yaşanan ağrı sorunu ortadan kaldırılabilir.

Ortopedi ve fizik tedavi uzmanları ile yapılan muayeneler sonrasında, diz bölgesindeki ağrının sebebi kesinleştirilebilir. Diz bölgesindeki ağrının sebebi tespit edildikten sonra doktorunuzun uygun görmesi ile birlikte diz içi eklem enjeksiyonu yapılabiliyor. Uygulanan eklem tedavisi türünün birden fazla çeşidi bulunmaktadır. Diz içi eklem enjeksiyonu çeşitleri hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın detaylarına göz atabilirsiniz.

Diz İçi Eklem Enjeksiyonu Yan Etkileri Nelerdir?

Dizde sıvı kaybı mevcut olması durumunda, yaşanan ağrılar ve hareket kısıtlaması ile yaşam kalitesinde düşüş görebilmekte. Diz sıvısının yerine konulması için diz içi eklem enjeksiyonu uygulamasından faydalanılır. Ancak her işlemde olduğu gibi diz içi eklem enjeksiyonu yan etkileri de bulunmaktadır. Diz içi enjeksiyon çeşitleri farklı olduğu için kullanılan çeşide göre farklı yan etkiler meydana gelebilir.

Siz içi enjeksiyonu yan etkiler arasında;

Kortikosteroid Enjeksiyonları

Eklem içi kortikosteroid enjeksiyonlarının kısa vadeli komplikasyonlar oldukça nadir görülmektedir. Ancak uygulama sonrası bölgede minimal reaksiyonlarla karşılaşılabilir.

Hyaluronik Asit

Eklem içi hyaluronik asit enjeksiyonlarının yan etkileri arasında kas ağrısı ve sertliği olmaktadır. Bazen uygulama sonrası hareket etmede zorluk, eklem ağrısı ve eklemde şişlik veya kızarıklık da karşılaşılan durumlar arasındadır. Diğer daha az ciddi yan etkiler arasında kanama, kabarma, ciltte renk değişikliği, zamanlar, kaşıntı, uyuşma, karıncalanma ve hassasiyet sayılabilir.

Lokal Anestezikle

Araştırmaya göre enjeksiyon bölgesi reaksiyonlarına ek olarak kullanılan lokal anestezik enjeksiyonlar, kıkırdağa zarar verme potansiyeline sahiptir ve dikkatli kullanılmalıdır.

Botoks

Eklem içi botox enjeksiyonlarının çok az yan etkisi vardır. Enjeksiyon bölgesi reaksiyonları en yaygın yan etkidir. İşlem yapılan bölgede kızarıklık ve morarma olabilir. Botoks uygulaması sonrası alerjik reaksiyonlar nadir de olsa mümkündür ve anafilaksi içerebilir.

Trombosit Zengin Plazma (PRP)

Eklem içi PRP enjeksiyonlarının yan etkileri yok denecek kadar az ve hafiftir. Uygulama sonrası geçici eklem ağrısı ve sertliği, enjeksiyon bölgesinde ağrı, morarma, kaşıntı ve eklemde karıncalanma hisleri görülebilir. Yan etkiler genellikle 48 saat içinde kendiliğinden düzelme göstermektedir.

 

SONUÇ

Diz içi enjeksiyonları, bölgesel ağrının azaltılması ve hareket kısıtlamasını ortadan kaldırmaya yöneliktir. Her operasyonda olduğu gibi eklem enjeksiyonunda da belirli oranda bir risk bulunmaktadır. Kişiden kişiye farklılık gösterebilen eklem enjeksiyonu sonrası yan etkileri herkeste görülmediği gibi bazen ortaya çıkabilir. Ancak uygulamayı yaptırmadan önce dikkat etmeniz gereken uygulamanın yan etkilerinden çok sağlayacağı fayda olmaktadır. Diz içi eklem enjeksiyonu yan etkileri, deneyimli uzmanlar tarafından yapılan işlemlerde minimum  seviyeye inmektedir. Bu nedenle pratik görünen bu operasyonu her zaman deneyimli doktorlara hastane ortamında yaptırmanız önerilmektedir. Dilerseniz, Avicenna Sağlık Grubu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanlarımız ile görüşerek randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Diz içi enjeksiyonu acılı bir işlem midir?

Uygulama yapılırken, diz sıvısı iğnesi batırıldığı bölgede hafif bir yanma ve ağrı hissedilebilir. Doktorunuz, uygulama öncesinde anestezi ile bölgeyi uyuşturarak en az acı ile işlemin tamamlanmasını sağlayabilir.

Dizde sıvı kaybı tedavisi mümkün mü?

Diz kapağında sıvı kaybı durumunda eksik olan hyaluronik asit, diz içi enjeksiyon ilaçları ve iğnesi ile tedavi edilebilir.

 

Avicenna Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü Doktorlarımız

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Kimyasal Gebelik

Kimyasal Gebelik

Kimyasal gebelik halk arasında sessiz düşük olarak ta bilinmektedir. Bu gebelik, döllenmiş yumurtanın rahme yerleşmeden önce, genellikle implantasyon sırasında ortaya

Dijital Gülüş Tasarımı

Dijital Gülüş Tasarımı

Dijital gülüş tasarımı halk arasında bilinen ismi ile hollywood gülüş tasarımı, çeşitli nedenlerden dolayı estetiği bozan diş ve diş etindeki

Kron Köprü Tedavisi

Kron Köprü Tedavisi

Kron köprü tedavisi, kron köprü protezi olarak da bilinmektedir. Kron, tek diş kaplamaları için kullanılan bir terimdir. Çeşitli nedenlerden dolayı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣