Vajinal Enfeksiyon İçin Genital Lazer Tedavisi

vajinal akıntı sorunu yaşayan kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Vajinal enfeksiyonlar kadınlarda çok sık görülen enfeksiyonlar arasındadır. Vajen florasının çeşitli sebeplerle bozulmasından kaynaklı olarak görülebilirler. Tedavisi zor olan bu enfeksiyonların genital lazer yöntemi ile tedavisi son dönemlerde ağrısız ve zahmetsiz olması sebebiyle oldukça yaygın şekilde uygulanmaktadır. Bu yazımızda vajinit ve genital lazer yöntemi ile tedavisi hakkında geniş bilgi edinebilirsiniz.

Sağlıklı Vajina Florası

Vajen florası; salgıları, enzimleri ve içerdiği mikroorganizmalara göre farklı özellikleri olan bir ortamdır. Normalde aerobik olan vajen florasında yaklaşık otuz değişik tipte mikroorganizma, farklı oranlarda ve belli bir denge içinde yaşamaktadır. Fakat bu organizmalar dışında vajinit etkenlerinden olan gonore yapan bakteri, herpes virüsü ve HPV (Human Papilloma Virus) bvajen flora üyesi değildir. Vajinal salgılar, floranın önemli bir bölümünü oluşturur. Sağlıklı vajinal salgı; bartholin ve skene bezlerinden, vulvadaki sebase bezlerden, uterus ve serviks mukozasından, vajen epitelinden, dökülen servikal-vajinal hücrelerden ve çeşitli faydalı mikroorganizmalar ile onların metabolik artıklarından meydana gelmiştir.

Vajinitin Sebepleri Nelerdir?

Vajen Florası Neden Bozulur?

 • Tek eşli olmamak önemli bir risk faktörüdür.
 • Rahim içi araç kullanımı (spiral gibi),
 • Sigara kullanımı,
 • Vajina içine kozmetik ürünlerin kullanımı (örneğin; sabun, vajinal deodorant-parfüm),
 • Antiseptikler ile vajinal temizlik ,
 • Vajinal duş,
 • Naylon iç çamaşırı giymek,
 • İç çamaşırlarında kullanılan iyi durulanmayan deterjanlar,
 • Fazla antibiyotik kullanımı,
 • Menopoz, doğum ve ergenlik dönemi gibi hormonal değişikliğe sebep olan durumlar vajina florası bozulabilir.

Kronik Vajinal Enfeksiyon

Sürekli tekrarlayan ve tedavi edilemeyen vajinal enfeksiyonlar kronikleşebilirler.

Vajinit Nedir?

Vajinit; vajina florasının fonksiyonunda bozulma ile seyreden hastalıktır. Artmış vajinal salgı ve bu akıntının yarattığı irritasyon sonucunda kaşıntı genelde ilk şikayettir. Akıntı kıvamında değişiklik, akıntının kokusunda değişiklik, bölgesel huzursuzluk, yanma, cinsel ilişkide ağrı ve idrar yaparken oluşan ağrı diğer yakınmalardır. Tekrarlayan ve düzgünce tedavi edilemeyen vajinit (özellikle bakteriyel ise) diğer kadınsal organlara yayılır ve kısırlık dahil birçok probleme neden olur.

Vajinit Nedenleri

 • Baktriyel Vajinit

Gardnella vaginalis vajiniti: Normal vajinal floranın değişmesi nedeniyle hidrojen peroksit üreten laktobasiller ölür. Bu nedenle anaerobik bakterilerin artarak floraya hakim olurlar. Genelde bu tür vajinit, balık kokulu bir akıntıya neden olur. Akıntı beyaz, gri veya sarımsı renktedir. Kaşıntı ve irritasyon oluşur. Fakat cinsel ilişki sırasında ağrı olmaz.

Neisseria Gonorrhoeae Vajiniti: İnsandan insana genellikle cinsel temasla geçer. Gebelikte bebeğe de geçebilmektedir. Çok sık bulaşan cinsel hastalıklar arasındadır.

Chlamydia Trachomatis Vajiniti: Trichomonas vaginalis etkeni ile gelişen balık kokulu, yeşilimsi sarı, bol akıntılı, dış genital organlarda inflamasyona sebep olan bir enfeksiyondur. İdrara çıkmada ve cinsel ilişki sırasında ağrıya sebep olur.

 • Mantarın Sebep Olduğu Vajinit

Normalde ağız, boğaz, barsak ve vajina flora üyesi olan candida albicans, vajen florası bozulduğu zaman vajinite sebep olmaktadır. Dahası, candida albicans en sık görülen vajinit etkenidir. Vajinadaki normal bakteriler, mantarın üremesine engel olur. Bu nedenle antibiyotik kullanımı mantar enfeksiyonuna sebep olan çok önemli bir etkendir. Hamile, obez, diyabetli ve immun disfonksiyonu olan hastalarda kandida enfeksiyonu daha sık olmaktadır. Kandida vajiniti genelde beyaz, sulu peynir görünümlü bir akıntıya neden olur. Bu durum çok sık tekrarlarsa seksüel ve psikolojik sorunlara yol açabilir. Vajinal candida albicans varlığında bozulan vajen florasına bağırsak florasının bozukluğu da eşlik etmektedir. Bu hastalığın iyileşebilmesi için beslenmenin düzenlenmesi, candidanın besini olan şekerin beslenmeden çıkartılması gerekmektedir.

 • Herpetik Vajinit

Herpes simpleks ailesine bağlı gelişen, tipik herpetik lezyonların eşlik ettiği vajinittir. Genelde bir hafta sonra belirti vermeye başlar. Şiddetli ağrı, lenf nodlarında büyüme ve ateş görülür. 3 haftalık bir iyileşme süresi vardır.

Vajinal Lazer Nedir?

Genital lazer sayesinde vajina daraltma, genital siğillerin tedavisi, doğum ve kiloya bağlı cilt çatlaklarının giderilmesi, ciltteki pigment farklılıklarının giderilmesi, genital bölgedekikararmanın yok edilmesi ve servikal erozyonların ablasyon tedavisi gerçekleştirilebilmektedir. Son teknoloji bir uygulama olmasının yanı sıra birçok genital problemin cerrahi olmayan tedavisine kullanılmaktadır. Sonuç olarak bu uygulama, çeşitli cilt ve jinekolojik problemleri hedef alarak tedavi etme kapasitesine sahiptir.

Genita lazer ayrıca şu alanlarda da kullanılabilir;

 • Vajina Daraltma,
 • HPV (Siğil) Tedavisi,
 • Cilt Çatlakları,
 • Genital Bölge Rengi Açma,
 • Rahim ağzı yaralarının tedavisi.

Tekrarlayan Genital Enfeksiyonların Lazerle Tedavisi

Genital lazer uygulaması sayesinde lazer ışınları tüm vajinaya aynı anda uygulandığı zaman vajendeki mukozada termal bir etki oluşturur. Özellikle mantar enfeksiyonu için vajinal floranın lazer ışınına maruz kalması mantarlar üzerinde yok edici bir etki yaratır. Ek olarak; immun modülasyon etkisi meydana geldiği için vajinal enfeksiyonların tekrarlanması riski azalır. Genital lazer uygulaması 1 hafta arayla 3 seans uygulanır. 6-12 ayda bir tekrar edilmesi uygundur. 1 yılın sonunda hastaların yaklaşık olarak %80’inde tam iyileşme sağlanır

Vajinal enfeksiyon lazer tedavisi nasıldır?

Genital lazer, dokularla vajinal dokuların yeniler ve aynı zamanda vajinanın fizyolojik yapısını düzeltir. 

Vajinal enfeksiyon kapmamak için ne yapmalı?

İç çamaşırınızı günlük değiştirmeli, pamuklu iç çamaşırları tercih etmeli, genital bölge için temizleyici kullanmamalısınız. Ayrıca genel tuvalet temizliğinize dikkat etmelisiniz. Tek eşli olmak da vajinit riskini azaltır.

Vajinal lazer ne zaman etkisini gösterir?

2. Seansın ardında 3-4 hafta içinde maksimum etki elde edebilirsiniz.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣