İlaçlı MR: Nedir & Nasıl Yapılır?

İlaçlı MR çekimi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Normal MR çekiminin kontrast madde ile yapılmasına ilaçlı MR denir. Kontrast madde kullanımı dışında normal emardan bir farkı yoktur. Ancak çekim esnasında kontrast madde kullanıldığı için süreç daha farklı ilerler. Peki ilaçlı MR nedir? İlaçlı MR nasıl çekilir? İlaçlı emar neden çekilir? gibi sorular ve daha fazlasının yanıtına ulaşmak için Avicenna International Hastanesi olarak ele aldığımız bu makaleyi inceleyebilirsiniz.

İlaçlı MR Nedir?

İlaçlı emar, çekim yapılan bölgenin daha iyi görüntülenmesi adına kontrast madde adındaki bir ilacın kullanılması durumudur. Normal emardan farklı olarak ilaçlı emarda kullanılan bu madde sayesinde, vücudun içerisindeki yumuşak dokular daha detaylı bir şekilde görüntülenir. Doktorlar tarafından ihtiyaç duyulduğu takdirde bu yöntem tercih edilir.

Çekim ve hazırlık aşamaları, normal emar çekiminden biraz daha uzun sürebilir. Dokuların detaylı olarak görüntülenmesinin gerektiği özel durumlarda istenen ilaçlı emar, çoğunlukla dokularda ortaya çıkan anomalilerin anlaşılması adına çekilir. Damardan enjekte edilen kontrast maddenin vücuttan atılması için işlem sonrasında kişilerin bol bol su tüketilmesi gerekmektedir.

İlaçlı MR Nasıl Çekilir?

İlaçlı MR öncesi hastaya kontrast madde enjekte edilir ve bu madde dolaşım sistemi sayesinde hedef dokulara yayılır. Bu sayede dokuların daha net görüntüsüne ulaşılmış olunur. MR ilaçlı çekim işleminde hasta emar cihazının içerisine yatırılır. Çekim süresi boyunca kişilerin hareketsiz kalması gerekmektedir. Eğer hasta hareketsiz kalmayı başarırsa, çekim bir seferde tamamlanır. Damardan ilaçlı emar çekilmesinin ardından bu maddenin vücuttan atılması şarttır. Bol su tüketerek idrar yoluyla kontrast madde vücuttan atılabilir.

İlaçlı MR İçin Dikkat Edilecek Hususlar

Oldukça güvenli bir görüntüleme tekniği olmasına rağmen, yine de bazı problemlere neden olabilir. Hassas ve alerjik bünyeye sahip olanlarda kontrast madde duyarlılığı ortaya çıkabilir. Bu durumun önüne geçmek için, herhangi bir şeye alerjiniz olup olmadığını doktorunuza işlemden önce bildirmeniz gerekmektedir. Ayrıca bu maddenin vücuttan atılması için belirli bir zaman geçmesi şarttır. İlacın damardan enjekte edilmesi ve tüm hazırlık işlemlerinin yapılması, normal MR çekimine göre daha uzun sürer.

İlaçlı MR Neden Tercih Edilir?

Bazı dokuların detaylı olarak değerlendirilmesi için bu yönteme başvurulur. Kontrast madde kullanılarak uygulanan bu işlem, kan dolaşımı ile birlikte damarlara ve dokulara nüfuz eder. Bu ilaç sayesinde görüntüleme sırasında dokuların varlığı, konumu, boyutları ve damarlı yapıların analizi daha net ve kesin bir şekilde görüntülenir. Milimetrik hesaplamalar gerektiren bazı zamanlarda, ilaçlı emar detaylı tetkikler ile gündeme gelir.

İlaçlı MR Öncesi

Daha net görüntülere ulaşmak adına kullanılan kontrast madde, alerjik reaksiyon yaratabilir. Bu nedenle işlemden önce herhangi bir şeye alerjiniz varsa mutlaka bunu doktora bildirmelisiniz. Bazı durumlarda daha hafif bir kontrast madde enjekte edilmektedir. Bunun dışında böbrek yetmezliği gibi bir ciddi sağlık sorununuz varsa, bu durumu da önceden bildirmeniz gerekmektedir. Kontrast madde böbrek sorunları olan kişilerde ciddi hasarlarda neden olabilir. Hamilelerin ya da hamile olma ihtimali olanların aynı şekilde ilaçlı MR çektirmesi önerilmez. Kronik rahatsızlığınız varsa da bunu önceden söylemelisiniz.

Emziren bir anneyseniz, işlemden sonra 24 – 48 saat kadar bebeğinizi emzirmemeniz gerekir. Eğer doktorunuz farklı bir talimat vermediyse, normal beslenme düzenine devam edebilirsiniz. Kapalı alan korkunuz varsa, doktorunuz işlemden önce hafif bir sakinleştirici verebilir. İşleme girmeden önce metal eşyalarınız çıkarmanız gerekmektedir. Bol ve rahat giysiler giyerek hastaneye gitmelisiniz. Eğer kalp pili, yapay kalp kapakları, koklear implant, metalik implant ya da protez gibi durumlarınız varsa, MR çektirmeniz önerilmez.

İlaçlı MR Sonrası

İşlemden sonra günlük normal eylemlerinize geri dönebilirsiniz. Ayrıyeten beslenme düzeninize de normal şekilde devam edebilirsiniz. Birkaç kişi ilaçlı emar dolayısıyla bulantı ve lokal ağrı gibi yan etkiler yaşayabilir. Bu maddenin kullanımı kurdeşen, kaşıntılı gözler ve başka reaksiyonlara da neden olabilir. Bu ve bunun gibi alerjik reaksiyonlar da mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

 

Sıkça Sorulan Sorular

İlaçlı emar nerede çekilir?

İlaçlı MR çektirenler genellikle hastanelerin görüntüleme merkezlerinde bu işlemi gerçekleştirmiş olurlar.

İlaçlı MR ne kadar sürer?

İlaçlı beyin MR ne kadar sürer sorusuna verilecek cevap, ortalama 15 – 45 dakika arasıdır.

İlaçlı MR yan etkileri nelerdir?

İlaçlı beyin MR yan etkileri arasında verilen ilaç sonrasında baş dönmesi, bulantı, baş ağrısı, tat ve koku duyularında değişiklik, kaşınma yer alıyor. Aynı zamanda kontrast madde bazı kişilerde alerjik reaksiyon da gösterebilir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Filofobi (Aşık Olma Korkusu) Nedir?

Filofobi (Aşık Olma Korkusu) Nedir?

Filofobi, aşık olma korkusu veya duygusallık korkusu olarak da bilinen bir sorundur. Derin ve anlamlı hisler beslemekten ve duygusal ilişkiler kurmaktan kaçınan kişilerin yaşadığı bir

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) Nedir?

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) Nedir?

Pelvik inflamatuar hastalık, kadın üreme organlarının iltihaplanması anlamına gelmektedir. Pelvik enfeksiyonu, genellikle cinsel yolla bulaşan hastalıklar veya diğer bakteriyel enfeksiyonlar nedeniyle meydana gelmektedir. Bu enfeksiyonlar,

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣