Hipofiz MR: Nedir? Hipofiz Bezi Emarı Nasıl Çekilir?

hipofiz mr uygulaması yapılan kadın hasta ve radyolog

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Hipofiz MR, hipofiz bezinin ve beyindeki bölgelerin görüntülemesini sağlayan tanı testidir.MRI teknolojisinin uygulama aşamaları hakkında detaylı bilgi için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Hipofiz Bezi Nedir?

Hipofiz bezi, vücuttaki salgı bezlerinin kontrolünden sorumlu parçacıktır. Fındık tanesi büyüklüğünde olan hipofiz bezi beyinde yer almaktadır. Hipofiz bezi; büyümeyi, kalp atışı hızını ve üremeyi kontrol etmektedir. Hormonlara emir vererek beynin düzenli çalışmasına yardımcı olmaktadır. Bu nedenle hipofiz bezinin düzenli çalışması vücut dengesi açısından oldukça önemlidir.

Hipofiz MR Nedir?

Hipofiz, burnun arkasında yer alan çok küçük bir bezdir. Hormonların düzenlenmesine yarayan hipofiz bezindeki değişiklikler için MRI teknolojisinden faydalanılmaktadır. Kafanın ayrıntılı görüntülerinin alınmasında kullanılan manyetik rezonans görüntüleme, radyo dalgaları kullanılarak yapılan görüntülemedir. Vücudun tümünde veya bir kısmından elde edilen görüntüler bilgisayar ortamına aktarılır. Bilgisayar ortamında bir araya getirilen kesitler sayesine üç boyutlu görüntüler elde edilmektedir.

Vücudun iç kısımlarında, organlardaki hasarların ve hastalıkların evresinin saptanmasında emar uygulamasından sıklıkla faydalanılmaktadır. Sağlıklı ve sağlıksız dokunun birbirinden ayırt edilebildiği görüntüleme sistemi sayesinde hastalıklı bölgeye odaklanabilir. Doktorunuz ön muayenede hipofiz bezi bozukluğuna dair bir bulgu ve semptom gördüğünde, hipofiz mr görüntüleme isteyebilir. Mr sonuçları sayesinde hipofiz bezi tümörü mr görüntüsü elde edilebilir. Emarın avantajlarından biri de uygulamanın  hızlı ve ağrısız olarak gerçekleştirilmesidir. Doktorunuz tarafından gerekli görüldüğünde, ilaçlı hipofiz emarı da çekilebilir. İlaçlı emar operasyonda kontrast madde enjeksiyonu ile organlarda daha net ve kaliteli görüntü elde edilmesi amaçlanmaktadır.

Hipofiz Emar Nasıl Çekilir?

Hipofiz mr çekimi öncesinde hazırlık gerektiren bir işlem değildir. Ancak uygulama yapılmadan önce dikkat edilmesi gerekenlere aşağıdan göz atabilirsiniz.

Hipofiz MR Taraması Öncesi;

 • MRI taraması başlamadan önce klostrofobi yani kapalı alanda kalmaktan rahatsızlık duyuyorsanız, doktorunuza bildirmelisiniz. Operasyon öncesi açık emar uygulaması tercih edilebilir veya sakinleştirici almanız gerekebilir.
 • Doktorunuzun haberi olmadan uygulama öncesi farklı ilaç almayınız. Bildirilmediği sürece operasyon günü aynı şekilde yeme ve içmeye devam edebilirsiniz.
 • Operasyon günü görüntüleme odasına girdiğinizde hastane önlüğü giymeniz istenecektir.
 • Emar görüntüleme yapılacağı gün metal takılar dahil olmak üzere tüm değerli eşyalarınızı evde bırakmanız önerilmektedir. Uygulamaya başlamadan önce implantların, metal vidalar ve metal ameliyat telleri de dahil olmak üzere tüm yabancı cisimler hakkında bilgi vermelisiniz. Özellikle kafa bölgesindeki metal implant veya piercingler ile emar çektirmek tehlikeli olabilir.
 • Emar çekimi başlamadan önce ilaçlı hipofiz emar uygulanacaksa bileğinizden IV kanül takılmaktadır. IV kanülden yapılan kontrastlı madde enjeksiyonu ile daha iyi görüntüler elde edilebilmektedir.

Hipofiz MR Taraması Sırasında;

 • Görüntüleme merkezi içerisinde yer alan emar cihazının içerisinde bir masa bulunmaktadır. Bu masaya uzanmanız gerekecektir.
 • MR taraması sırasında bobinlerden gelecek yüksek sesin engellenmesi için kulak tıpaları kullanabilirsiniz.
 • Vücudunuz tarama cihazının içinde kalacak şekilde uzandıktan sonra operasyon başlayacaktır.
 • Radyologlar söylemediği sürece tarama cihazı içerisinde hareket etmemeniz önemlidir. Değişiklik yapılması durumunda görüntülerde bulanıklık çıkabilir.
 • Hipofiz emarı acısız bir operasyondur.
 • Hipofiz mr çekimi yaklaşık 20 -25 dakika kadar sürecektir. Uygulamanın hazırlık ve dinlenme süreleri dahil edildiğinde 45 dakikaya kadar uzayabilmektedir.

Hipofiz MR Taraması Sonrasında;

Hipofiz mr çektirenler uygulama esnasında hiçbir ağrı hissetmektedir. Uygulamanın anestezili yapılması durumunda yanınızda birinin olması önerilmektedir. Anestezi nedeniyle mide bulantısı ve baş dönmesi yaşanabilmektedir. Ancak bunun dışında emar uygulamasında olası bir komplikasyon bulunmamaktadır.

Hipofiz MR Sonucu Ne Zaman Çıkar?

Hipofiz emarı çekimi sonrasında radyoloji uzmanları, uygulamayı isteyen ilgili doktora raporları iletecektir. Doktorunuz, raporların incelenip analiz edilmesini ardından aynı gün içerisinde emar sonuçlarını sizinle paylaşılacaktır. Hipofiz mr sonuçları hakkında detaylı görüşme yapmak isteyen doktorunuz tekrardan randevu alınması talep edebilir.

Hipofiz MR Riskleri Nelerdir?

Her uygulamada olduğu kadar, hipofiz mr uygulamasında da bazı riskler bulunmaktadır. Doğru uygulama yapıldığında en düşük seviyede komplikasyon riski bulunmaktadır. Bunlar arasında;

 • Hipofiz bezi mr çekimi sırasında kapalı alan korkusu (klostrofobi) nedeniyle panik hali.
 • Yüksek sesten rahatsız olma
 • Emar uygulamasında anestezi uygulaması yapılırsa sonrasında baş dönmesi, mide bulantısı, sersemlik gibi etkiler
 • Çok ufak bir ihtimal olmakla beraber ilaçlı hipofiz emarı sonrası alerjik reaksiyon gelişimi olabilir. Ancak hipofiz mr ilacı, iyotlu kontrast maddeye göre çok daha güvenlidir.
 • Hipofiz mr incelemesi için beklediğiniz sürede bir yan etkiyle karşılaşmanız durumunda doktorunuza bildirmeniz önerilir. Emar yan etkileri olması durumunda anında müdahale sağlanacaktır.

Hipofiz MR Avantajları Nelerdir?

Mr görüntüleme riskleri nedeniyle uygulamayı yaptırmak istemeyebilirsiniz. Ancak uygulamanın avantajları yanında riskleri oldukça minimum seviyede kalmaktadır. Birçok hastalığın tespit ve tedavi kontrolünde kullanılan emar uygulaması aynı zamanda erken teşhis de büyük rol oynamaktadır.

Hipofiz emar avantajları arasında;

 • Hipofiz yetmezliği tespiti
 • Hipofiz bezi bozukluklarının tespiti
 • Beyindeki anormal hücrelerin görüntülenmesi
 • Beyin hareketlerinin izlenmesi

Emar çekimi sayesinde çekim yapılan bölgedeki bozuklukların tespiti sağlanabilmekte. Bu nedenle riskleri yerine avantajlarına odaklanarak, erken teşhisin getireceği faydaları görmek önemlidir.

 

Sonuç

Hipofiz emarı, burnun arkasındaki hipofiz bezindeki anormalliklerin kontrolü ve erken tanı için kullanılmaktadır. Gelişim döneminde görülebilen sorunların tespitinde büyük avantaj sağlayan uygulama ile birçok farklı sekansta görüntü elde edilebilmektedir. Dinamik hipofiz mr sayesinde beyindeki hipofiz bezinin birden fazla görüntüsü elde edilebilir. Görüntüler bilgisayar ortamında birleştirilerek üç boyutlu hale getirilir ve detaylı incelemeye olanak verir. Ancak hipofiz emarı çekimi için öncesinde doktor muayenesinde belirli semptomların tespit edilmesi gerekmektedir. Dilerseniz, Avicenna Hastaneler Grubu Radyoloji uzmanı doktorlarımızdan randevu alarak, emar taraması için ön muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Prolaktin kaç olursa beyin emarı çekilir?

Prolaktin normal seviyesi kadınlarda yaklaşık olarak 15 ile 25 µg/L arasında olmalıdır. Prolaktin seviyesinde düşüklük veya yükseklik görüldüğü durumlarda beyin emarı çekilebilir.

Beyin mr kaç dakika sürer?

Beyin emarı çekim süresi, hazırlık operasyonu dahil olmak üzere 20 25 dakika kadar sürebilir. Operasyonda görüntülerin net çıkmaması durumunda tekrarlanması gerekmektedir.

Hipofiz mr aç mı çekilir?

Hipofiz emarı çekiminde kapalı alan korkusu olan kişiler veya çocuklarda anestezi uygulanabilir. Anestezi uygulanacak olması durumunda operasyon öncesi 6- 8 saat kadar açlık gerekebilir. Anestezili uygulama yapılmayacaksa, tavsiye edilmediği sürece normal beslenmeye devam edebilirsiniz.

Hipofiz emarı fiyatı 2022 nedir?

Hipofiz emarı fiyatı, uygulamayı yaptıracağınız sağlık kuruluşuna göre değişiklik göstermektedir. Ancak mr görüntülemesi, diğer görüntüleme testlerine göre daha uygun fiyatlara sahiptir. Dilerseniz, Avicenna Ataşehir Hastanesi 0216 574 10 00 numaralı çağrı merkezini arayarak, hipofiz emar fiyatları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣