Ameliyatla Kilo Verme: Kalıcı Bir Çözüm Mü?

Ameliyatla Kilo Verme: Kalıcı Bir Çözüm Mü?- tartı ve meyveler

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Düzensiz beslenme alışkanlıkları ve metabolizma ile ilgili bazı sorunlar sonucunda fazla kilo sorunu ile karşılaşılmaktadır. Genel olarak bu durum obezite olarak ifade edilir. Obezite genel anlamda, vücuttaki yağlı dokunun genel sağlığı bozacak şekilde artmasıdır. Bu durumla karşı karşıya kalan insanların başvurduğu yöntemler sonrasında kalıcı sonuçlar elde edilmesi bazı gerekliliklere bağlıdır.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda “Ameliyatla Kilo Verme: Kalıcı Bir Çözüm Mü?” hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

 

Obezite Ameliyatı Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Obezite Nedir?

Obezite ciddi bir sağlık sorunudur. Yanlış beslenme alışkanlıkları, genetik bozukluklar,  hormonal etkenler, hareketsiz yaşam ve beraberinde fazla gıda tüketimi obeziteye yol açmaktadır. Ayrıca obezite; vücuttaki yağ dokusunun aşırı artması sonucu sağlık problemlerinin yaşamasına neden olan komplike bir rahatsızlıktır. Kalp hastalıkları diyabet, kas iskelet sistemi hastalıkları, cinsel fonksiyon bozuklukları ve uyku apnesi gibi önemli hastalıklara neden olur.

Obezite Nasıl Hesaplanır?

Bu hesaplama türünde, boy ve kilo değeri üzerinden yapılan Vücut Kitle İndeksi (VKİ) – Body Mass Index (BMI) hesaplaması kullanılmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü tarafından obezite çeşitleri şu şekilde sınıflandırılmıştır.

30 üzeri = Obez

40 üzeri = Morbid Obez

50 üzeri = Süper Obez

Obezite (Bariatrik) Tedavisi

Fazla, aşırı kilo problemi yaşayan bir birey, yapılan hesaplamalar sonucunda obezite sınıfında kabul edildiği takdirde, obezite sınıfına göre çeşitli ameliyatlar ile zayıflama tedavisine başvurabilir. Kişiye özel tedavi yöntemleriyle obez hasta en uygun şekilde tedavi edilmektedir. Tedavi yöntemi seçilirken hastanın cinsiyeti, yaşı, yapılan tahlil ve tetkiklerin sonucu, obeziteye bağlı herhangi bir rahatsızlığının olup olmadığı göz önünde bulundurulmaktadır.

Obezite (Bariatrik) cerrahisi, Morbid obeziteyi düzeltmek için yapılan cerrahi müdahalelerin tamamıdır. Hastalar diyet, fiziksel egzersiz, ilaçlar ve davranış modifikasyonu ile beklediği kiloyu vermediği zamanlarda bariatrik cerrahisine başvurulmaktadır.

Diğer taraftan bariatrik cerrahi, ileri düzeyde obezite hastalığı ile yaşamlarını sürdürme mücadelesi veren hastalarda;

 • Sürdürülebilir kilo kaybının oluşması, 
 • Yaşam kalitesinin iyileşmesi, 
 • Komplikasyon oranının azaltılması gibi etkiler sunmaktadır.

Obezite (Bariatrik) cerrahisinde karşılaştığımız yöntemler ise şunlardır:

 • Midenin kapasite ve hacmini azaltan, erken doymaya sebep vererek kalori alım miktarını düşüren kısıtlayıcı yöntemler. (LAGB / VBG / LSG-Tüp Mide  / Mide Balonu) 
 • Besin akışını azaltıp emici alanı bypass eden ve böylece kalori miktarını azaltan emilimi bozan yöntemler. (Biliopankreatik diversiyon (BPD) /Jejunoileal Bypass)
 • Hem yiyecek alımını kısıtlayan hem de emilimi azaltan kombine yöntemlerdir. ( Roux en-Y Gastrik Bypass /RYGB – Duodenal Switch /DS )

Obezite Ameliyatları Kalıcı Çözüm mü?

Obezite ameliyatlarından son hastaların %20’si tekrar kilo alabilmektedir. Bu sebeple obezite (bariatrik) cerrahisi ne yazık ki kalıcı çözümler sunamaz. Obezite ameliyatları hastaların kilo vermesine yardımcı olacak şekilde hastanın vücudunda yapılan düzenlemeleri kapsar. Yapılan ameliyatlar sonrasında hasta beslenme alışkanlıklarına dikkat etmez, hareket etme sıklığını artırmaz ise yapılan ameliyatların kilo verme üzerinde kalıcı bir etkisi olmaz.

Ameliyatların Kalıcı Olması İçin Ne Yapılmalı?

 • Ameliyat sonrası verilen beslenme programına uyulmalıdır.
 • Bol su tüketilmelidir.
 • Şeker içeren besinlerden uzak durulmalıdır.
 • Yüksek kalori içeren atıştırmalıklar tüketilmemelidir.
 • Besinler yutulmadan önce daha fazla çiğnenmelidir.
 • Beyaz ekmek yerine lif oranı yüksek çavdar, karabuğday gibi ekmekler tercih edilmelidir.
 • Gazlı içeceklerden uzak durulmalıdır.
 • Daha hareketli bir yaşam tarzı benimsenmelidir.
 • Günde en az 10 dakika hafif-orta egzersizlere vakit ayrılmalıdır.

Tüm bunlara ek olarak kişi eğer ki düzenli ki beslenme alışkanlığını hayatına kazandıramaz ise tekrar kilo alması muhtemeldir.

 

Sıkça Sorulan Sorular 

Tüp mide ameliyatı?

Vücut kitle endeksi 40 ve üzeri olan hastalarda uygulanan bir obezite tedavi yöntemidir. Bu uygulamada midenin %85’lik bir hacmi çıkarılır ve mide tüpleştirilir. Bu sayede midenin alabileceği gıda hacmi kısıtlanmaktadır.

Mide küçültme ameliyatı?

Tüp mide ameliyatı olarak da bilinmektedir. Bu ameliyatta midenin %85’lik bir hacmi çıkartılmaktadır.

Mide ameliyatı fiyatları?

Obezite ile mücadelede uygulanan çeşitli ameliyat türleri mevcuttur. Tüp mide ameliyatı, mide balonu, gastrik bypass bunlarda en önde gelen yöntemlerdendir. Fiyat için obezite merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣