Ameliyatla Kilo Vermenin Psikolojik Etkileri

Ameliyatla Kilo Vermenin Psikolojik Etkileri- kilolu kadın vücudu

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Aşırı veya fazla kilo sonucunda hastalar öncelikle çeşitli diyetlere, fiziksel egzersizlere ve ilaçlara başvurmaktadır. Kilo verebilmek için başvurulan bu yöntemler işe yaramadığında ise kilo vermeye yardımcı çeşitli ameliyatlara (bariatrik cerrahi) başvurulur. Yapılan ameliyatlar sonrasında kilo verme psikolojisi ile bağlantılı olarak kilo verme sürecini etkileyen bazı durumlar söz konusudur.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda “Ameliyatla Kilo Vermenin Psikolojik Etkileri” hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

 

Obezite Ameliyatı Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Fazla Kilo, Obezite Nedir?

Yanlış beslenme alışkanlıkları, genetik bozukluklar, hormonal etkenler, hareketsiz yaşam ve beraberinde fazla gıda tüketim sebebiyle ortaya çıkan ciddi bir sağlık sorunudur. Obezite sebebiyle vücuttaki yağ dokusu aşırı artar ve sonucunda çeşitli sağlık problemleri ortaya çıkar. Bu sağlık problemleri ise; kalp hastalıkları diyabet, kas iskelet sistemi hastalıkları, cinsel fonksiyon bozuklukları  ve uyku apnesi gibi hastalıklardır.

Kilo Verme Yöntemleri

Obezite sorunu ile karşı karşıya kalınan bir bireyin kilo vermesine yardımcı olmak amacıyla çeşitli tedavi yöntemlerine başvurulmaktadır. Diyet, fiziksel egzersiz, ilaçlar ve davranış modifikasyonu ile beklenilen kilo verilmediği zamanlarda bariatrik cerrahisi devreye girmektedir. Bariatik cerrahi kapsamında sunulan tedavi yöntemleri ise 3 farklı şekilde karşımıza çıkmaktadır. Bunlar:

1.Midenin kapasite ve hacmini azaltan, erken doymaya sebep vererek kalori alım miktarını düşüren kısıtlayıcı yöntemler. 

 • LAGB

 • VBG

 • LSG – Tüp Mide

 • Mide Balonu

2.Besin akışını azaltıp emici alanı bypass eden ve böylece kalori miktarını azaltan emilimi bozan yöntemler. 

 • Biliopankreatik diversiyon – BPD

 • Jejunoileal Bypass

3.Hem yiyecek alımını kısıtlayan hem de emilimi azaltan kombine yöntemlerdir. 

 • Roux en-Y Gastrik Bypass – RYGB

 • Duodenal Switch -DS

Obezite Ameliyatı Sonrası Psikoloji

Öncelikle belirtilmelidir ki obezite (bariatrik) ameliyatları kilo vermek için tek başına yeterli yöntemler değildir. Ameliyat sonrasında kişi düzenli beslenme alışkanlığı elde etmeli ve daha hareketli yaşam tarzına sahip olmalıdır.

Kilo vermek fazla kiloya sahip her insan için oldukça mutluluk verici bir durumdur. Fazla kilolarından kurtulan kişi kendi ile daha barışık bir hale gelmektedir. Kişinin beden imajına olan hayranlığı ve memnuniyeti artmaktadır.

Bariyatrik cerrahi öncesinde kişilerde kaygı bozuklukları, depresyon, uyku bozuklukları, kişilik bozuklukları ve beden imajına ve benlik saygısına bağlı memnuniyetsizlik sorunları ile karşılaşılmaktadır. Bariyatrik cerrahisinin amacı kilo vermeyi kolaylaştırmakla beraber bu sorunları de ortadan kaldırmaya dayanmaktadır. Yapılan çalışmalarda kilo verme psikolojisi ile ilgili ameliyat sonrası kişinin kendine güvenmesi, kendisini yeniden doğmuş gibi hissetmesi ve benlik saygısında artışların olması durumları ile karşılaşılmıştır. Beden imajının iyileşmesi sonucunda kişi kendisini daha olumlu hisseder.

Kişinin kendi durumuna yönelik değerlendirmesine beden imajı denilmektedir. Kişinin kendisinden nefret etmesi ya da kendinden memnun olmamasındaki temel etkenler büyük oranda kilo durumu ile ilişkilidir. Bariatrik ameliyatlar sonucunda kişi büyük oranda bu durumu aşar fakat bazı durumlarda ise bu durumun aşırı saplantılı bir hal alması sebebi ile ameliyat sonrasında da düzelme olmayabilir. Bu sebeple kişinin ameliyatı ile beraber, beslenme alışkanlıklarını ve yaşam tarzını da değiştirilmesi gerekmektedir. Ameliyat sonrasında daha aktif bir yaşam tarzı benimseyen, çeşitli fiziksel aktivitelere (fitness, pilates, tenis, yüzme, basketbol vb.) başvuran hastaların kilo verme ve kendini sevme süreci hızlanmıştır.

Kilo Verme Ameliyatları Sonrasında Bunları Yapın

Kilo verme psikolojisi bu süreçte çok önemlidir. Ameliyat sonrası sürecin psikolojik etkilerini olumlu şekilde yaşamak ve kilo verme sürecini hızlandırmak için hastalara verilebilecek tavsiyeler ise şunlardır:

 • Bariatrik ameliyat sonrası hemen kilo verilmez, bunun için bir süreç gereklidir. Bu sürecin ne kadar kısa ya da ne kadar uzun olacağı size bağlıdır.

 • Ameliyat sonrası kilo verme sürecini hızlandırmak için beslenme alışkanlıklarınıza dikkat etmelisiniz. Yüksek lif içeren gıdalara başvurmalı ve şekerden uzak durmalısınız. Yüksek lifli gıdalar sizin hem az yemenize hem de tok kalmanıza sebep olacaktır.

 • Beslenmenin yanı sıra biraz egzersiz şart. Evinizde dahi yapacağınız 5-10 dakika arası egzersizler ile kilo verme süreciniz hızlanır. Bununla beraber vücudunuz bu kilo verme sürecinde sıkılaşarak daha az sarkar.

 • Kendinizin ne kadar güzel/yakışıklı, güçlü, sağlıklı ve fit olduğunuzu sürekli olarak ayna karşısında kendinize bakarak söyleyin. Bir söz ne kadar sıklıkla tekrarlanırsa beyin onu zamanla kabul edecek ve özümseyecektir. Bu sebeple kendinden memnun olmayan kişilerin bu yöntemi gün içinde sıklıkla tekrarlaması gerekmektedir.

 • Sıvı tüketimini arttırın. Bol su içmeye özen gösterin. Metabolizmayı hızlandırıcı etkisi olan (yeşil çay gibi) içeceklerin içilmesi bu süreçte size yardımcı olacaktır.

Bu yazıyı buraya kadar okuduysanız kendinizi seviyorsunuz demektir. Ayrıca hiç şüphesiz fazla kilolarınızdan en kısa sürede kurtulacaksınız.

 

Sıkça Sorulan Sorular 

Bariatrik cerrahi?

Obezite (Bariatrik) cerrahisi, obeziteyi düzeltmek için yapılan cerrahi müdahalelerin tamamıdır.

Sleeve gastrektomi?

Tüp mide ameliyatı olarak da adlandırılır. Bu tedavi, vücut kitle endeksi 40 ve üzeri olan hastalarda uygulanmaktadır. Bu uygulamada midenin %85’lik bir hacmi çıkarılır ve mide tüpleştirilir. Bu sayede midenin alabileceği gıda hacmi kısıtlanır.

Tüp mide ameliyatı fiyatı?

Deneyimli, uzman doktorlarımızın gerçekleştirdiği tüp mide ameliyatı fiyatı ile ilgili bilgi almak için obezite merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣