Kapalı MR Anestezili Yapılır mı?

kapalı emar anestezili yapılır mı aneztezili kapalı emar

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Kapalı mr anestezili yapılır mı? sorusu, kapalı emar çekimi nedeniyle endişe duyan kişiler tarafından merak edilen durumlardan biridir. Dilerseniz kapalı emar anestezili yapılır mı ? sorusu ve emar çekimi hakkında daha fazla detay için makalemizi inceleyebilirsiniz.

Kapalı MR Nedir?

 

Manyetik rezonans görüntüleme, son teknolojiden faydalanarak iç organlarda görüntüleme sağlayan ileri teknoloji bir testtir. Emar makinesi, iki ucu açık bir tüpe benzetilebilir. Radyo dalgaları kullanarak vücuttan kesitler alınan emar operasyonunda, görüntüler bilgisayar ortamına aktarılarak birleştirilir ve üç boyutlu görüntüleme sağlanır. Manyetik rezonans görüntüleme sayesinde vücudun iç organları hakkında oldukça ayrıntılı görüntüler alınabilir.

Bu görüntüler sayesinde şüphelenilen durumların kesin tespiti yapılabilir veya hastalığınızın tedaviye olumlu tepki verip vermediği görüntülenebilir. Kapalı emar uygulaması sayesinde; yumuşak dokular, kemikler, sinirler ve kan damarlarında oldukça detaylı görüntüleme sağlanabiliyor. Güçlü mıknatıslar içeren emar cihazı, vücudun tümünü veya bir kısmını incelemek için kullanılabilmektedir. MRI taraması ile görüntüleme yapılabilen kısımlar arasında;

  • beyin ve omurilik
  • kemikler ve eklemlerde görüntüleme
  • göğüslerde görüntüleme
  • kalp ve kan damarları
  • karaciğer, rahim veya prostat bezi gibi iç organlar
  • yumuşak doku görüntülemesi

Bahsedilen bölümleri incelemek için emar uygulamasından faydalanabilir. Kapalı emar uygulaması sayesinde hastalıkların erken tanısı konulabilir ve tedavi takibi hızlı bir şekilde sağlanabiliyor.

Kapalı Emar Nasıl Çekilir?

Doktorunuzla yapacağınız ön muayene sonrasında, gerekli görülmesi durumunda emar taraması yapılabilmektedir. Emar görüntülemesi için randevu aldığınız gün, rahat kıyafetler tercih etmeniz ve metal takılarınızı evde bırakmanız önerilir.

Kapalı Emar Hazırlığı;

  • Kapalı emar uygulaması öncesinde, kapalı alanda kalmaktan rahatsız oluyorsanız bunu doktorunuza bildirmelisiniz. Klostrofobiniz olması durumunda doktorunuz tarafından test öncesi size sakinleştirici verebilir yada anestezili mr uygulaması yapılabilir. Dilerseniz Klostrofobi Nedeniyle Emar Korkusu yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz.
  • Operasyon günü üzerinizde metal aksesuar veya metal içerek kıyafetler bulunmamalıdır. Metal aksesuar bulunmadığı durumlarda kendi kıyafetlerinizle operasyona girebilirsiniz veya giymeniz için hastane önlüğü verilebilir.
  • Hazırlıkların tamamlanması ile beraber kapalı emar taraması yapılması için emar masasına yapmanız yeterlidir.
  • Operasyon ağrısız ve hızlı bir tarama olduğu için birşey farketmeden tamamlanacaktır.

Kapalı Emar Nedir? Nasıl Çekilir? içeriğimizde, emar operasyonunun aşamaları hakkında daha fazla detaya ulaşabilirsiniz. Kapalı emar taramasının ardından, emar sonuçları çıkana kadar dinlenme odasında bekleyebilirsiniz. Emar sonuçlarınız, radyoloji doktorları tarafından raporlandıktan sonra emar taraması isteyen doktorunuza iletilecektir. Mr sonuçlarının incelenmesinin ardından doktorunuzla hastalığın durumu hakkında görüşme sağlayabilirsiniz. Kapalı Emar Anestezili Yapılır mı? sorunuzun cevabı için bir sonraki başlığımızı inceleyebilirsiniz.

Kapalı MR Anestezili Yapılır mı?

Kapalı emar operasyonu, etrafı kapalı emar makinesi içerisine gerçekleştirilmektedir. Emar makinesinin etrafının kapalı olması, kapalı alan korkusu bulunan kişiler için rahatsız edici olabilmektedir. Bu durum nedeniyle, klostrofobisi bulunan kişilerde anestezili kapalı emar uygulaması yapılabilir. Anestezili emar yerine açık emar da seçenek olarak sunulabilir. Ancak açık emar her bölgede kullanıma uygun olmamakla birlikte, daha az ayrıntılı görüntüler sunmaktadır. Bu nedenle kapalı mr anestezili yapılır mı? sorusunun cevabı evet olmaktadır. Anestezi uygulaması el bileğinden bağlanan IV kanülden enjekte edilerek yapılabilmektedir. Hafif bir sedasyon eşliğinde yapılan uygulama sayesinde hiçbir şey hissetmeden emar operasyonunu tamamlayabilirsiniz.

 

Sonuç

Kapalı emar operasyonu, tanı yöntemleri arasında tüm dünyada kullanılan popüler uygulamalardan biridir. Muayene esnasında rastlanılan bulguların ve sebebi bilinmeyen semptomların tam teşhisi oldukça önemlidir. Doğru teşhisin sağlanması uygun tedavi yönteminin seçilmesinde hayati öneme sahiptir. Erken tanı sayesinde hayati risk oluşturabilecek hastalıkların hızlı tedavisi yapılabilir. Bu nedenle doktorunuzla yapacağınız muayenede emar görüntülemesi istenebilir. Dilerseniz, Avicenna Hastanesi’nde emar deneyimi için aşağıda yer alan Radyoloji uzmanı doktorlarımıza randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Kapalı emar uygulaması kaç dakika sürmektedir?

Kapalı mr görüntülemesi, operasyonun yapıldığı bölgeye göre değişiklik gösterebilir. Hipofiz mr, diz mr gibi uygulama bölgelerinde kapalı emar operasyonu 25-30 dakika kadar sürecektir. Ancak uygulama daha geniş kapsamlı veya tüm vücutta yapılıyorsa uygulama süresi 60 dakikaya kadar uzayabilir.

Kapalı emar korkusu nasıl yenilir?

Kapalı emar, kapalı alanda kalmaktan hoşlanmayanlar için rahatsız edici olabilir. Uygulama öncesinde doktorunuza durumu bildirerek sakinleştirici veya anestezi uygulaması için talepte bulunabilirsiniz. Operasyonun uygun olması durumunda açık emar taramasına tercih edilebilir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣