Kapalı MR: Nedir? Kapalı Emar Nasıl Çekilir?

kapali mr uygulaması yapılan hasta ve radyolog

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Kapalı mr, vücudun tümünde veya bir kısmında detaylı görüntüleri elde etmek için kullanılan testtir. Radyo dalgaları ve bilgisayar yardımı ile tarama yapan kapalı emar hakkında merak edilen tüm soruların cevaplarına makalemizden ulaşabilirsiniz.

Kapalı MR Nedir?

Kapalı manyetik rezonans görüntülemesi, vücudumuzun iç organlarının ayrıntılı resimlerini çekmek için radyo dalgaları kullanılan görüntüleme uygulamasıdır. Göğüs, karın, beyin, akciğer, diz, kalp ve pelvis gibi birçok bölgede hastalıkları teşhis etmeye veya izlemeye yardımcı olmak için kullanılabilir.

Kapalı mri görüntülemesindeki manyetik alan zararlı değildir. Ancak bazen metal parçalar tıbbi cihazların arızalanmasına neden olabilir. Çoğu ortopedik implant risk oluşturmayabilir, ancak vücudunuzda herhangi bir cihaz veya metal varsa bu durumu her zaman radyoloğunuza bildirmelisiniz. Operasyondan önce yeme ve içme ile ilgili yönergeler tesisler arasında değişiklik gösterir. Aksi söylenmedikçe, ilaçlarınızı normal düzeninde alabilir ve operasyon saatine kadar yemek yiyebilirsiniz.

Kapalı mrg uygulaması olacağınız gün değerli takılarınızı evde bırakın ve bol, rahat giysiler tercih edin. Operasyon öncesi önlük giymeniz istenebileceği için tüm takı ve kıyafetlerinizi çıkarmanız gerekecektir. Kapalı emar uygulamasıyla alakalı korkunuz varsa, operasyon başlamadan önce endişelerinizi doktorunuzla paylaşmalısınız. Gerekli durumlarda operasyon anestezili mrg olarak uygulanabilir. Kapalı emar uygulaması vücudun tümünde uygulanabilen bir yöntemdir. Vücudun MR görüntülemesi aşağıdakileri değerlendirmek için yapılabilir;

Kapalı MR Kullanım Alanları Nelerdir?

 • Göğüs ve karın MR: kalp, karaciğer , safra yolları , böbrekler , dalak , bağırsak, pankreas ve adrenal bezleri dahil görüntüleme
 • Pelvik MR: mesane ve pelvik organlar, kadınlarda rahim ve yumurtalıklar gibi üreme organları ve erkeklerde prostat bezi görüntülemesi
 • Akciğer MR
 • Beyin MR
 • Hipofiz MR
 • Kardiyak MR
 • Diz MR
 • Servikal MR
 • Fonksiyonel MR
 • Kan damarları görüntülemesi
 • Lenf düğümleri görüntülemesi

Doktorlar, aşağıdaki durumlar için tedaviyi teşhis etmeye veya izlemeye yardımcı olmak için de kapalı mrg uygulamasından faydalanabilir. Emar kullanım alanları ile teşhis edilebilecek hastalıklar arasında;

 • Crohn hastalığı teşhisi
 • safra kanalları görüntülemesi
 • bağırsak hastalıklarının tespiti
 • göğüs, karın ve pelvis tümörleri
 • siroz gibi karaciğer hastalıkları
 • pankreas anormalliklerinin teşhisi
 • doğuştan kalp hastalığı gibi kalp sorunlarının tespiti
 • kan damarlarının malformasyonları ve damarların iltihabı

bahsedilen durumlarda tedavinin faydası veya tümörlerin evresinin tespitinde emar uygulamasından faydalanabilir.

Kapalı MR Nasıl Çekilir?

Kapalı emar uygulaması, öncesinde fazla hazırlık gerektirmeyen bir prosedüre sahiptir. Uygulama öncesinde yapılan muayenelerde dikkat edilmesi gerekenler tarafınıza bildirilecektir. Ancak kapalı mr çekimini daha önce yaptırmadıysanız, aşamaları bilmek sizi rahatlatacaktır.

Kapalı Emar Öncesi;

 • Kapalı emar öncesinde doktorunuz belirtmedikçe aynı şekilde beslenmeye ve ilaçlarınızı almaya devam edebilirsiniz. Uygulama öncesi farklı ilaç kullanmayınız.
 • Emar operasyonu yapılacağı gün metal aksesuarlar takmamanızı ayrıca fermuarlı, çıtçıtlı badi tarzı kıyafetler giymemeniz gerekmektedir.
 • Kapalı mr çekimi başlamadan önce vücudunuzdaki tüm implant metal ürünler hakkında bilgi vermelisiniz. Metal vida, ameliyat zımbası, implantlar görüntülerin bulanık çıkmasına neden olmaktadır.
 • Operasyon öncesi tüm alerjik durumlardan doktorunuza bahsetmelisiniz. Aynı zamanda kapalı alan korkunuz bulunuyorsa doktorunuzu bunu belirterek uygulama öncesi sakinleştirme talep edebilirsiniz.
 • Kontrastlı kapalı mr uygulaması yapılacaksa, öncesinde radyoloji teknisyenleri kan damarlarınızdan IV kanül girişi yapacaklardır. Bu kanülden operasyon öncesi kontrastlı boya maddesi enjekte edilecektir.

Kapalı MRG Çekimi Sırasında;

 • Görüntüleme işlemi için emar makinesinin olduğu görüntüleme odasına yönlendirileceksiniz.
 • Kapalı mr çekimi için kapalı mr makinesi içerisindeki masaya uzanmanız gerekmektedir.
 • Kapalı emar işlemi başladığında odada sadece siz kalacaksınız. Oda içerisindeki bir bölmeden yönetilen emar çekimi, radyoloji uzmanı tarafından uzaktan kontrol edilecektir.
 • Emar tarama işlemi esnasında yüksek sese maruz kalabilirsiniz. Bu sesler tarayıcı içerisindeki bobinlerdeki açılıp kapanan elektrik akımı nedeniyle oluşmaktadır. Radyoloji teknisyenleri operasyon öncesi yüksek sese karşı kulak tıpaları vereceklerdir. Bu sayede sesten rahatsız olmanız engellenecektir.
 • Kapalı emar çekimi esnasında hareketsiz kalmalısınız. Hareket etmeniz durumunda görüntülerde netlik sağlanamaz ve emar çekimi tekrarlanmak zorunda kalabilir.
 • Kapalı emar çekim süresi taranan alanın boyutuna göre değişiklik göstermektedir. Uygulama yapacak alanın büyüklüğüne göre ortalama 15 dakika ila 60 dakika arasında sürmektedir.
 • Uygulama esnasında hiçbir acı ve ağrı hissetmeyeceksiniz.

Kapalı Emar Sonrası;

Kapalı mr uygulamasının tamamlanması ardından, emar sonuçları çıkana kadar dinlenme odasında bekleyebilirsiniz. Kapalı mr sonuçlarınız, radyoloji doktorları tarafından analiz edilerek ilgili doktora iletilecektir. Kapalı emar sonuçlarının incelenmesinin ardından doktorunuzla test sonuçları hakkında görüşme sağlayabilirsiniz.

Açık MR ve Kapalı MR Arasındaki Fark Nedir?

Açık kapalı emar farkı sadece mr makinesinin hareket alanıyla ilgilidir. Kapalı emar uygulamasında uygulama iki ucu açık tüpe benzeyen bir makinada yapılmaktadır. Açık emar makinesi ise etrafı açık sadece üstü kapalı bir cihazla yapılmaktadır. Mr kapalı alan korkusu olanlar için stresli bir durum olabildiğinden farklı makine türleri tercih edilebilir. Açık ve kapalı emar uygulamaları, prosedür olarak aynı içeriğe sahiptir. Ancak kapalı emar uygulaması, açık emar uygulamasına göre daha fazla alanda çekim imkanı sunmaktadır.

Vücudun daha fazla bölmesinde kullanılabilen kapalı mr uygulaması, aynı şekilde daha kaliteli görüntülemeye olanak vermektedir. Daha net ve yüksek çözünürlüklü görüntüler, operasyonun doğruluk oranının yükselmesini sağlamaktadır. Bu nedenle çekilecek bölgeye göre ve daha kaliteli görüntüler elde edilmesi için kapalı mr tercih edilmektedir. Ancak kapalı alan fobisi olan kişilerde, görüntüleme yapılacak bölgeye göre açık emar uygulaması da tercih edilebilmektedir.

Kapalı MR Riskleri Nelerdir?

Mr görüntüleme işleminde, her uygulamada bulunan bazı komplikasyonlar bulunmaktadır. Bu komplikasyonlar arasında;

 • kapalı alanda durma korkusu nedeniyle oluşan panik durumu
 • fazla kilo nedeniyle operasyona katılamama (kapalı mr kilo sınırı 120 -130 kg)
 • anestezi uygulanması durumunda baş dönmesi ve mide bulantısı
 • kontrast madde uygulaması sonrası alerjik reaksiyon oluşma riski

bahsedilen durumların varlığı nadir karşılaşılan durumlardır. Kapalı mr riskleri, radyasyon alımı olmaması nedeniyle oldukça düşüktür. Genel olarak bakıldığında emar görüntülemesi, en az riske sahip olan uygulama güvenli denilebilecek tanı testleri arasındadır.

Kapalı Emar Avantajları Nedir?

Emar uygulaması, görüntüleme testleri arasında güvenilir ve hızlı olan testlerden biridir. Uygulamanın erken tanı başta olmak üzere birçok avantajı bulunmaktadır. Bunlar arasında;

 • Kapalı emar uygulaması, bt anjiyo ve röntgen operasyonundan farklı olarak radyasyon içermemektedir. X-ışını kullanılmayan uygulama, radyo dalgalarından faydalanmaktadır. Bu sayede operasyonda radyasyon alımı olmamaktadır.
 • Hamileler açısından güvenli görüntüleme testlerinden biridir. Emar uygulaması çocuklarda ve bebeklerde yapılabildiği gibi hamilelerde de mr güvenlidir.
 • Kapalı emar yüksek çözünürlüklü ve kaliteli görüntüler elde etmeyi sağlar.
 • Ağrısız ve acısız bir operasyondur.
 • Erken tanı ve tedavi takibi açısından büyük fayda sağlamaktadır.

Kapalı emar uygulaması, radyasyon oranının olmaması ve yüksek doğruluk oranı sayesinde güvenilir testlerden biridir. Diğer uygulamalarda olabilecek risklerin emar uygulamasında olmaması, özellikle hamilelik döneminde görüntüleme için tercih edilmektedir.

 

Sonuç

Mrg taraması, vücuttaki bölümlerin görüntülemesinde kullanılan ağrısız ve acısız bir tanı testidir. Hızlı uygulama ve erken tanıya olanak sağlayan emar uygulaması sayesinde, bulguların doğru teşhisi yapılabilmektedir. Vücutta sebebi bilinmeyen ağrılar veya semptomların kesin teşhisi için doktorunuz emar uygulaması isteyebilir. Kapalı emar uygulaması hakkında detaylı bilgi için Avicenna Sağlık Grubu Radyoloji doktorlarına randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Kapalı mr ve açık emar arasındaki fark nedir?

Kapalı emar ve açık emar uygulaması arasında sadece hareket alanı farklılığı bulunmaktadır. Kapalı mr makinesi tüpe benzeyen bir cihaz olurken, açık emar uygulamasında makinanın etrafı açıktır. Kapalı alan korkusu olanlar için genellikle açık emar tercih edilmektedir.

Kapalı emar kaç dakika sürer?

Kapalı mr uygulaması operasyonun yapılacağı bölgeye göre değişiklik gösterir. Tüm vücut mr görüntülemesi 60 dakika kadar sürebilirken, belirli bir alanda mr çekimi 15 – 20 dakikada tamamlanmaktadır.

Kapalı emar makinesi neden gürültülüdür?

Emar cihazı içerisinde bulunan bobinler, manyetik alan oluşumu esnasında gürültü çıkarmaktadır. Bu sesler uygulama esnasında rahatsız edici olabilmektedir. Zararsız olan bu seslere karşı plastik kulak tıpası kullanılabilir.

Kapalı MR fiyatları 2022 fiyatı nedir?

Kapalı mr fiyatları, uygulamayı yaptıracağınız sağlık kuruluşuna göre değişiklik göstermektedir. Ancak mrg uygulaması, diğer görüntüleme testlerine göre daha uygun fiyatlara sahiptir. Dilerseniz, Avicenna Ataşehir Hastanesi 0216 574 10 00 numaralı çağrı merkezini arayarak, kapalı mr fiyatları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣