Kontrastlı MR neden çekilir

Kontrastlı MR Neden Çekilir?

Pek çok sağlık sorununun değerlendirilmesi için uygulanan görüntüleme tekniğine emar denir. Çekilen bu görüntülerin daha net ve daha ayrıntılı olması adına kontrastlı madde kullanılır. Kontrastlı madde kullanarak çekilen emar sayesinde hem iç organlar hem de yumuşak dokular detaylı bir biçimde görüntülenir. Peki kontrastlı MR nedir? Kontrastlı MR neden çekilir? Konu hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için Avicenna Hastaneler Grubu olarak ele aldığımız bu makaleyi okuyabilirsiniz.

Kontrastlı MR Nedir?

Hastanın sağlık problemini değerlendirmek amacıyla ayrıntılı görünüme ihtiyaç duyulduğunda tercih edilen emar türüne kontrastlı MR denir. MR taramalarında enjekte edilen kontrast madde, bt anjiyo işlemlerinde enjekte edilen kontrast maddeden farklı olarak gadolinyum içerir. Kimyasal madde olmasına rağmen diğer uygulamadan daha güvenlidir. Vücuda enjekte edilen kontrast madde, emar çekimlerinin kalitesini arttırır ve iyileştirir.

Bu yöntem sayesinde vücudun nasıl çalıştığı, herhangi bir hastalık ya da anormallik olup olmadığı daha net şekilde görülür. Daha kesin sonuçlar vermesi adına tercih edilen kontrastlı MR işleminde, kişinin eli ya da kolundaki damarına bir kateter yerleştirilir ve bu madde enjekte edilir. Damardan enjekte edilen bu madde, bol su içilerek idrar yoluyla vücuttan dışarı atılır.

Kontrastlı MR Neden Çekilir?

Kontrastlı MR neden çekilir sorusu pek çok kullanıcı tarafından merak edilip araştırılıyor. Kontrastlı emar, vücudun iç yapılarının görüntülerinin veya resimlerinin netliğini arttırmak için sıklıkla tercih edilir. Emar taramasının tanısal doğruluğunu arttırmaya yardımcı olan kontrastlı MR, kan damarlarının, iltihabın, tümörlerin ve bazı organlar için kan akışının görünürlüğünü daha net belirlediği için çekilir.

Kontrastlı MR Zararları

  • MR görüntülemede kullanılan kontrast madde, bt anjiyografi de kullanılandan daha güvenli olsa da, yine de bazı yan etkilere sahiptir. Mide bulantısı, baş ağrısı, kısa süreli baş dönmesi ve enjeksiyon esnasında soğukluk gibi belirtiler görülebilir. Ayrıca kaşıntılı deri döküntüsü de meydana gelebilir.
  • Şiddetli alerjik reaksiyonlarla karşılaşılabilir. Nefes almada zorluk, dudakların ve ağzın şişmesi gibi durumlar nadiren de olsa ortaya çıkabilir.
  • Ciddi böbrek yetmezliği olan kişilerde kullanılan madde daha da büyük sorunlara yol açabilir.
  • Emziren annelerin 24 – 48 saat sonra bebeklerini emzirmesi gerekmektedir.
  • Metal bir implant, kalp pili, yapay uzuvlar ve eklemler, metal mürekkep içeren dövmeler gibi durumların bulunduğu hastalara MR çekimi önerilmez.

Kontrastlı MR Faydaları

  • Sorunun nerede ve ne olduğuna dair kesin bulgular verilmesini sağlar.
  • Bazı kanserleri ve iyi huylu tümörleri çok iyi derecede değerlendirir.
  • Kan damarlarının işlevini gerçek zamanlı göstermeye yardımcı olur.
  • Omurga, beyin, yumuşak dokular ve kemiklerin iltihaplı ve bulaşıcı hastalıkları gibi problemlerin doğru tespit edilmesini sağlar. Aynı zamanda buna bağlı olarak en uygun tedavi seçeneğini belirler.
  • Pek çok kalp anormalliğinin görüntülenmesini sağlar.

Kontrastlı ve Kontrastsız MR Farkı

Kontrastlı ve kontrastsız MR işlemlerinin her ikisinde de manyetik ve radyo dalgaları kullanılarak vücudun içerisindeki organlar görüntülenir. Kontrastlı emarda hastanın damarına bir kontrast madde enjekte edilir veya bu ilaç ağızdan verilebilir. Bu madde sayesinde vücudun belli dokuları vurgulanır ve daha ayrıntılı görüntüler elde edilir. Belirli hastalık türleri ile ilgili daha detaylı bilgi elde etmek için genellikle kontrastlı MR tercih edilir. Kontrast madde kullanılarak uygulanan emar işleminde, yüksek çözünürlüklü taramalar ortaya çıktığı için ek MR prosedürüne ihtiyaç olmaz. Ancak kontrastsız MR de problemi netleştirmek için ek emar prosedürlerine ihtiyaç duyulur.

Tümörlü hastaların tedavisinin en doğru şekilde ilerleyip ilerlemediği kontrastlı MR çekimi ile kolaylıkla öğrenilebilir. Ancak kontrastsız MR işleminde tümör durumlarının değerlendirilmesi istenilen seviyede olmaz. Kontrastlı MR görüntüleri, kontrastsız MR görüntülerine göre daha ayrıntılıdır. Yüksek netlikte görüntüler elde edildiği için doktorlar tarafından kontrastlı MR daha çok tercih edilir. Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgiye ulaşmak için dilerseniz “Kontrastlı ve Kontrastsız MR Farkı” adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Kontrast madde enjekte edildiğinde bir şey hissedilir mi?

Herhangi bir ağrı ya da acı hissedilmez. Ancak enjeksiyon sırasında kolda bir soğukluk hissi oluşabilir. Nadiren hafif mide bulantısı, baş ağrısı veya kusma gibi belirtiler görülebilir.

Kontrast madde enjeksiyonu ne kadar sürer?

Enjeksiyon verilmesi 10 – 30 saniye kadar sürer.

Kontrastlı MR işlemi ne kadar sürer?

Görüntülenen vücut bölgesine ve kullanılan maddeye bağlı olarak 30 – 90 dakika arasında bu süre değişmektedir.

İlaçlı MR neden çekilir?

İlaçlı MR, dokuların hem daha net hem de daha ayrıntılı görüntülenmesi gerektiğinde tercih edilir.

 

Avicenna Hastanesi Radyoloji Bölümü Uzman Doktorları

Radyoloji bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:

Leave a Reply

Your email address will not be published.