kardiyak mr nerede çekilir inceleme yapan radyolog

Kardiyak MR Nerede Çekilir?

Kardiyak MR Nerede Çekilir? yazımızda, doğru ve güvenilir kardiyak emar çekimi yaptırmak için tercih edilmesi gerekenlerden bahsedeceğiz. Detaylı bilgi için makalemizi incelemeye başlayabilirsiniz.

Kardiyak MR Nedir?

Kardiyak mr, manyetik rezonans görüntüleme sistemi sayesinde kalp ve kalp damarlarındaki hastalıkların görüntülendiği testtir. Doğuştan veya sonradan gelişen kardiyak sorunların, kalp anatomisi ve diğer problemlerin üç boyutlu görüntülemesi sunulmaktadır. Kalp hastalıkları, hayati risk oluşturacak sorunlara neden olduğu için erken teşhisi ve doğru tedavi oldukça önemlidir.

Doktorlar, kalp hastalıklarını tespit etmek için kardiyak mrg uygulamasını tercih etmektedirler. Radyasyon içermeyen uygulama, oldukça güvenilir olmakla beraber doğruluk oranı yüksek sonuçlar vermektedir. Ancak kardiyak emar çekiminin yapıldığı merkez de oldukça önemlidir. Uygulamanın yapılacağı emar cihazının son teknoloji olması sayesinde kaliteli ve ayrıntılı görüntüler alınabilir. Bu nedenle Kardiyak MR Nerede Çekilir? içeriğimizden detaylara ulaşabilirsiniz.

Kardiyak Emar Neden Çekilir?

Kardiyak emar operasyonu, kalp ve kalp hastalıklarının tespitinde kullanılan taramalardan biridir. Kalp taraması yapılarak, doğuştan ve sonradan gelişen kalp hastalıkların tespit edilebilir. Kardiyak emar taraması sayesinde tespit edilebilecek hastalıklar arasında;

 • kalp odacıklarının anatomisinin kontrolü
 • kalbin işlevininn kontrolü
 • kalp kapakçıklarının kontrolü
 • büyük kan damarlardaki kan akışının kontrolü
 • enfeksiyonların kontrolü
 • kalp tümörlerinin kontrolü
 • koroner arter hastalığı tespiti
 • perikardiyal hastalıklar
 • kalp bölümlerinin aşırı büyümesi
 • kardiyovasküler bozuklukların kontrolü
 • doğuştan kalp hastalığı olan hastalarda cerrahi değişikliklerin değerlendirilmesi

yukarıda bahsedilen hatalıkların tanı ve teşhisinde kalp emarından faydalanılabilmekte. Kalp emarı sayesinde erken teşhis sağlayabilir ve hastalığın tedavisine en uygun yöntem tercih edilebilir.

Kardiyak MR Nerede Çekilir?

Kalp emar taraması, hızlı ve acısız operasyonlardan biridir. Kardiyovasküler hastalıkların erken teşhisinin sağlanabilmesi ve tedavi takibi adına sıklıkla tercih edilmektedir. Ancak uygulamanın güvenilirliği ve doğruluk oranının yüksekliği için operasyonun yapılacağı merkez de oldukça önemlidir. Kardiyak emar nerede çekilir? sorusunun cevabı, çok yönlü olabilmektedir. Hem devlet hem de özel sağlık kurumlarında emar uygulaması yapılabilir. Devlet hastanesinde emar uygulamaları, sıraya alınarak yapıldığı için daha emar çekimi için beklemek gerekebilir. Ancak özel sağlık kurumlarında operasyon öncesi bekleme süresi dakikalarla sınırlıdır. Aynı zamanda kullanılan cihazların son teknoloji olması da görüntülerin kalitesinde etkili olmaktadır.

Kardiyak Emar Nerede Çekilir?

Avicenna Sağlık Grubu’nda kullanılan emar makinesi 1.5 T Siemens emar cihazı olmaktadır. Yeni nesil cihaz hızlı ve sessiz emar çekimine olanak vermektedir. Taramanın hızlı ve sessiz olması kapalı emar operasyonundan endişe duyan kişiler açısından da avantaj sağlamaktadır. Avicenna Ataşehir Hastanesi’nde Emar Deneyimi yazımızdan daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

 

Sonuç

Kardiyak MR Nerede Çekilir? yazımızda, güvenilir ve hızlı kardiyak emar için olması gerekenlerden bahsetti. Avicenna Hastanesi’nde emar deneyimi için öncelikle doktorunuzla ön muayene olmanız gerekmektedir. Emar operasyonu için muayene esnasında bazı bulgulara rastlanması veya hastalık semptomlarını olması gerekmektedir. Mevcut bir hastalığınız bulunuyorsa, hastalığın ilerleme durumu veya ilacın tedaviye nasıl cevap verdiğini görebilmek adına takipte bulunulabilir. Dilerseniz, aşağıda yer alan Avicenna Sağlık Grubu Radyoloji doktorlarımızdan randevu alarak, tarama öncesi muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Kardiyak mr kaç dakika sürer?

Emar operasyonlarının süresi, çekimin yapıldığı bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Emar çekimi kalp emarında olduğu gibi bölgesel olduğu durumlarda 25 – 30 dakika kadar sürmektedir. Kardiyak mr kaç dakika sürer? yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz.

Kalp emarı kim tarafından çekilir?

kalp emarı çekimi, uzman radyologlar ve ekibi tarafından gerçekleştirilmektedir. radyoloji teknisyenlerinin yaptığı tarama sonuçları radyologlar tarafından incelenir. Emar sonuçları analiz edildikten sonra uygulamayı isteyen doktorunuza iletilmektedir.

 

Avicenna Hastaneleri Radyoloji Bölümü Doktorlarımız

Radyoloji bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.