Kolonoskopi

Kolonoskopi Regl Sırasında Yapılır Mı?

Bağırsak inceleme işlemi sırasında başvurulan cerrahi uygulamaların başında kolonoskopi işlemi gelir. Kolonoskopi işlemi ile rektum ve bağırsak bölgesindeki hastalıkların tanı ve tedavisi kolaylıkla gerçekleştirilir. Fakat bazı durumlarda işlemin yapılıp yapılmayacağı merak konusudur. Kolonoskopi regl sırasında yapılır mı sorusu da bu durumların başında gelir.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda reglken kolonoskopi yapılıp yapılmayacağı konusuna değindik. Bu yazıda kolonoskopi işleminin hangi durumlarda nasıl uygulanabileceği hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bu bilgiler dahilinde işlem tarihinizi belirleyebilir kolonoskopi işlemi için kendinize en uygun randevu tarihini seçebilirsiniz.

 

Avicenna Endoskopi ve Kolonoskopi Merkezi

 

Regl Döneminde

Kolonoskopi İşlemi

Kolonoskopi işlemi fiberoptik bir kameraya sahip olan tüp odaklı kolonoskopi cihazı yardımı ile gerçekleştirilir. Bu tüpün makat bölgesinden başlayarak bağırsaklara doğru ilerletilmesi kolonoskopi işleminin temelini oluşturur. Bu noktada işlemin odak bölgesi makat olarak ele alındığından kolonoskopi regl sırasında da gerçekleştirilen bir işlem olarak karşımıza çıkar.

Regl döneminizin randevunuz ile çakışması işlemin ertelenmesine yol açmaz. Bu noktada dikkat edilmesi gereken detaylar işlemi nasıl daha rahat hale getirebileceğinizdir. Bu noktada karşımıza çıkan temel unsur ped yerine tampon kullanımı önerisidir. Pedler iç çamaşırına sabit bir şekilde kullandığı için tampon kullanımı işlem sırasında hem hastaya hem de doktora kolaylık sağlar. Bunun yanında doktorunuz kanamanın kısmi olarak kesilmesi için ilaç önerebilir. Fakat bu ilaçlar hormonlar üzerinde olumsuz etkiye yol açtığı için tampon kullanımı kısa vadede daha etkin ve sağlıklı bir çözüm olarak karşımıza çıkar.

Kolonoskopi Regl Kanamasını Engeller Mi?

İşlemi yaptırmaya karar veren hastaların akıllarındaki bir diğer soru ise kolonoskopi regl kanamasına etki eder mi sorusudur. İşlem randevunuz regl dönemi ile çakışabilir. Bu noktada randevunuzu ertelemeye gerek yoktur. Regl dönemi ve kolonoskopi işlemi birbirinden tamamen bağımsız iki unsudur. Regl döneminde olan kadın hastalar gönül rahatlığıyla işlemini yaptırabilir.

Kolonoskopi işleminin regl kanaması üzerinde artış ya da sekilmeye yol açacak bir etkisi bulunmaz Bunun yanında işlem tıbbi noktada da periyoda etki etmez. Fakat her ihtimal dahilinde hastanın hem fiziksel hem de psikolojik olarak rahat olması esas olduğundan hasta isteğine göre kolonoskopi randevusu ileri bir tarihi ertelenebilir.

Bununla birlikte regl dönemi düzenli olan ve periyotlarını belli bir plan dahilinde kontrol eden hastalar işlem randevularını bu plana göre alabilir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Kolonoskopi regl döneminde yapılır mı?

Evet, bu dönemde işlemin yapılmasında bir sakınca yoktur.

Kolonoskopi işleminin regl kanamasına etkisi var mıdır?

Hayır, işlem regl kanamasına etki etmez.

Reglken kolonoskopi işlemi ertelenmeli mi?

Bu noktada tercih tamamen hastaya bağlıdır. Randevunun ertelenmesine gerek yoktur. Fakat hasta daha rahat hissedecekse kolonoskopi randevusunu erteleyebilir.

 

Avicenna Hastanesi Genel Cerrahi Doktorları

Genel Cerrahi bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.