Kolonoskopi Faydaları Nelerdir?

kolonoskopi kıyafeti

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Rektum ve bağırsak incelemesi için kullanılan kolonoskopi işlemi birçok rahatsızlığının tanısı ve polipleri bağırsaktan ayırma işlemi noktasında da karşımız çıkar. Kolonoskopi faydaları ile hastalıkların erken teşhisi temel maddeyi oluşturur. Bunun yanında risk grubunda olan hastaların ve genetik olarak bazı rahatsızlıklara sahip olan bireylerin düzenli olarak kolonoskopi yaptırması gerekir.

Peki, kolonoskopi işlemi ne işe yarar? Kolonoskopi ile tespit edilen hastalıklar hangileridir? Avicenna Hastanesi olarak kalem aldığımız bu yazıda kolonoskopi faydaları ile ilgili tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

 

Avicenna Endoskopi ve Kolonoskopi Merkezi

 

Kolonoskopi Ne İşe Yarar?

Bağırsak sistemine ait hastalıkların tanısında sıklıkla karşımız çıkan kolonoskopi yöntemi, yalnızca tanı noktasında değil tedavi sürecinde de etkin rol oynar. Bu belirtiler noktasında başvurulan durumlar ve tedavi işlemleri şu şekildedir:

 • Kolon kanseri erken teşhisinde kolonoskopi faydaları ön planı çıkar,
 • Rektum kanseri teşhisinde kolonoskopi işlemine karşımıza çıkar,
 • Bağırsaklar yer alan poliplerin kolonoskopi sırasında çıkarılması olası olumsuzlukların önüne geçer,
 • Bağırsaktan parça alma işlemi gerçekleşir,
 • Kronik ve kabızlık problemlerinin çözümünde rol oynar,
 • Makatta kanama durumu son bulur,
 • Sebepsiz kansızlık ve vücutta demir eksikliği sorunları çözüme kavuşur,
 • Sistem hastalıkları ilerlemeden tespiti sağlanır ve tedavi süreci başlar,

Kolonoskopi faydaları adına erken teşhis oldukça önemli bir yere sahiptir. Erken teşhis avantajı ile kanser taramasında karşılaşılan olumsuz durumlar son bulur. Bu sayede tedavi daha erken başla ve hastalık ilerlemeden son bulur.

Kolonoskopi Hangi Durumlarda Yapılır?

Hastaların sahip olduğu bazı belirtiler kolonoskopi işlemini gerekli kılar. Bu belirtilerin büyük bir çoğunluğu uzun süreli ve geçmeyen faktörler olarak karışımıza çıkar. Bunların yanında muayene sonrasında tahlillerin kesin bir cevap vermemesi ve fizik muayene ile hastalığın tespit edilememesi durumunda d kolonoskopi işlemine başvurulabilir. Kolonoskopi işlemi sistem rahatsızlıkları tespiti noktasında kesin bir sonuç ortaya koyar. Bununla beraber hastalarda kolonoskopi işlemini gerektiren belirtiler şu şekildedir:

 • Sürekli karın ağrısı
 • Makatta kanama
 • Kronik ishal ve kabızlık durumları
 • Şişkinlik hissiyatı
 • Sık tuvalete çıkma ihtiyacı

Bu belirtilerin uzun süre geçmemesi durumunda hastaların hekime başvurarak kolonoskopi faydaları merkezinde tedavi olması gerekir

Kolonoskopi İle Tespit Edilen Hastalıklar

Genetik faktörler ışığında ailesinde kolon ve rektum kanseri bulunan ve 50 yaş üstündeki her bireyin düzenli olarak kolonoskopi işlemi yaptırması gerekir. İşlem sayesinde erken tanısı koyulan rahatsızlıklar ve kolonoskopi faydaları şu şekildedir:

Söz konusu rahatsızlıkların tedavi sürecine başlamak için kolonoskopi işlemi ile kesin bir sonuca varılması gereklidir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Kolonoskopi kanser teşhisinde rol oynar mı?

Kolon ve rektum kanserlerinin erken teşhisinde kolonoskopi işlemi karşımıza çıkar.

Kolonoskopi polip nasıl çıkarılır?

İşlem sırasında karşılaşılan polip ve lezyonlar bağırsaktın çıkarılır.

Kolonoskopi faydaları nelerdir?

Kanser taraması, bağırsak ve rektum incelemesinde karşılaşılan hastalıkların tanı ve tedavisi noktasında kolonoskopi işlemi önemli bir rol oynar.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣