Ataşehir Avicenna Hastanesi Endoskopi Merkezi

Kolonoskopi ve Endoskopi İşlemleri

Sağlıklı bir yaşama adım atmak için rutin kontrolleri önem vermek önemli bir detaydır. Günümüzde süregelen rahatsızlıkların birçoğu kontrollerin aksatılması sonucu ortaya çıkar. Kolonoskopi ve endoskopi işlemleri sindirim ve boşaltım sistemi organlarında ortaya çıkan olası hastalıkların tespiti için karşımıza çıkan uygulamalardır.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda kolonoskopi ve endoskopi merkezlerinin sahip olması gereken özelliklerden bu işlemlerin uygulanış biçimine kadar tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

 

Avicenna Endoskopi ve Kolonoskopi Merkezi

 

Kolonoskopi ve Endoskopi İşlemi Nasıl Yapılır?

Sistem rahatsızlıklarının tespiti noktasında başvuruna kolonoskopi ve endoskopi işlemleri bu işlemlere özel cihazlar yardımıyla uygulanır. Kolonoskopi işlemi ve endoskopi işlemi uygulamaları şu şekildedir:

Kolonoskopi İşlemi

Özel bir tüp cihazı yardımıyla makattan girilerek bağırsaklara incelenmesi ve işlemin kayıt altına alınması uygulaması kolonoskopi adıyla karşımıza çıkar. Bu işlem ile bağırsak ve rektum hastalıkları tanısı gerçekleşir ve tedavi süreci başlar.

Kolonoskopi işleminin eksiksiz bir şekilde tamamlanması için kolonoskopi cihazı temizliği önemli bir detaydır. Hastaların işlemi sağlıklı ve hijyenik bir ortamda geçirmesi dikkat edilmesi gereken detaylar arasındadır.

Endoskopi İşlemi

Gastrointestinal sistem hastalıkları tespiti noktasında karşımıza çıkan endoskopi işlemi aynı zamanda bir tedavi uygulamasıdır. İşlemin başarılı bir şekilde işlemesi için alanında uzman doktorlara başvurulmalı ve endoskopi cihazı temizliği detaylarına dikkat edilmelidir. Tün bu unsurlar sonucun endoskopi işlemi başarıyla uygulanır ve olası hastalıkların tanış koyularak tedavi sürecine ilk adım atılır.

Kolonoskopi Kıyafeti ve Endoskopi Kıyafeti

Hastaların rahat ve steril bir ortamda bulunması işlemlerin başarısı açısından önemli bir detaydır. Bunun yanında hastanın işlemlere hem psikolojili hem de fiziksel açıdan hazır olması gereklidir. İşlem sırasında tercih edilen kıyafetlerin endoskopi ve kolonoskopi işlemlerinin sorunsuz işlemesindeki rolü etkindir. Kolonoskopi kıyafeti genel anlamada işlem sırasında giyilen kolonoskopi pantolonu ile karşımıza çıkar. Endoskopi kıyafeti noktasında ise hastaya cerrahi bir önlük giydirilir. İşlem öncesinde hastaların bol ve rahat kıyafetler tercih etmesi işleme hazırlık aşamasında rol oynarken işlem sonrası kıyafetlerin konforlu bir yapıya sahip olması ise rahat bir ortam hazırlar.

Kolonoskopi ve Endoskopi İşlemleri İle Tespit Edilen Hastalıklar

Olası rahatsızlıkların yanında kanser taraması içinde başvurulan kolonoskopi ve endoskopi ile tespit edilen hastalıklar şu şekildedir:

Kolonoskopi Hastalıkları

İşlem ile teşhis edilen ve tedavi süreci başlayan kolonoskopi hastalıkları şu şekildedir:

Söz konusu rahatsızlıkların yanında polip ve lezyon çıkarma işlemi, biyopsi alma gibi işlemler için de kolonoskopi işlemi karşımıza çıkar.

Endoskopi Hastalıları

  • Reflü,
  • Gastrit,
  • Ülser,
  • Mide Kanseri,
  • Disfaji ve Odinofaji
  • Akalazya

Hastalıkların tanı ve teşhisi noktasında endoskopi işlemi etkin bir rol oynar. Bununla birlikte endoskopi işlemi tedavi sürecinde de karşımıza çıkar.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Endoskopi nedir?

“Endoskopi”, Gastrointestinal endoskopi adıyla da bilinen yemek borusu, mide, oniki parmak bağırsağı ve kalın bağırsağın incelendiği tetkik yöntemlerinin genel adıdır.

Kolonoskopi nedir?

Özel bir tüp cihazı yardımıyla makattan girilerek bağırsaklara incelenmesi ve işlemin kayıt altına alınması uygulaması kolonoskopi adıyla karşımıza çıkar.

Endoskopi ve Kolonoskopi işlemlerinin önemi nedir?

İşlemler sayesinde hastalıkların erken tanısı gerçekleşir. Kolonoskopi ve endoskopi işlemleri aynı zamanda tedavi rolü de oynar.

 

Avicenna Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanlarımız

Genel Cerrahi bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.