Lazerle Kırmızı Yüz Tedavisi

Lazerle kırmızı yüz tedavisi sonrası

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Genel olarak yüzün orta kısmında görülen kırmızı yüz (rosa), bir tür deri hastalığıdır. Görüldüğü bölgede kılcal damarların genişlemesine ve kırmızı ve içi iltihapla dolu sivilcelerin oluşmasına neden olur. Rosacea olarak da adlandırılan kırmızı yüz, bazen egzama ya da alerjik cilt reaksiyonu ile karıştırılır. Peki kırmızı yüz nedir? Kırmızı yüz tedavisi nasıl olmalıdır? Lazerle kırmızı yüz tedavisi nasıldır? Daha detaylı bilgi için Avicenna Hastaneler Grubu olarak ele aldığımız bu makaleyi okuyabilirsiniz.

Detmatoloji İşlemler Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Kırmızı Yüz Nedir?

Rosa veya rosacea olarak da bilinen kırmızı yüz, kılcal damarların genişlemesine bağlı olarak meydana gelir. Çoğunlukla yüzün ortasında çıkan bu sorun, beyaz tenli kişilerde daha çok görülür. Beyaz tenlilerin cildi güneş ışınlarından daha çok etkilendiği için, güneşin zararlı ışınları kılcal damarları daha da çok genişletir ve bunun neticesinde yüzün belli bölgelerinde kızarıklıklar ortaya çıkar. Kırmızı yüz probleminin dört farklı çeşidi bulunur:

 • Eritema telenjiektazik rozasea: Ciltte renk değişikliği, kızarma ve görünür kan damarları gibi belirtilere sahiptir.
 • Papülopüstüler rozasea: Akneye benzeyen kızarma, şişme ve dalgalanmalar gibi belirtileri vardır.
 • Phymatous rosacea: Belirtiler kalınlanmış ve engebeli bir cildi içerir.
 • Oküler rozasea: Belirtiler arasında gözde kızarıklık ve tahriş, göz kapaklarının şişmesi gibi semptomlar yer alır.

Kırmızı Yüz Neden Olur?

 • Olumsuz hayat şartları
 • Stres
 • Hormonal ilaç kullanımı
 • Aşırı sıcak ortamlarda uzun süre kalma
 • Fazla kafein
 • Sigara ve alkol kullanımı
 • Süt ürünleri ve baharatlı yiyecekler tüketmek
 • Çok fazla güneş ışınlarına maruz kalmak

Lazerle Kırmızı Yüz Tedavisi

Kırmızı leke tedavisi için farklı tedavi yöntemleri vardır. Eğer yüzde yer alan kırmızı lekelerin boyutu ve yayıldığı alan fazla değilse, medikal ilaçlar – kremler kullanarak tedavi yapılmaktadır. Eğer problemin boyutu büyük ise, lazer yöntemi ile tedavi uygulanır. Lazer tedavisinde görülen sonuçlar daha başarılı ve daha belirgindir. Kırmızı yüz lazer tedavisi yapılmadan önce fiziki muayene ile ilk olarak kişinin durumu değerlendirilir. Yüzdeki yayılmanın ve kırmızı lekelerin boyutunun ne derecede olduğuna bakılır. Ardından kişinin alerjik bir durumunun ve herhangi bir sağlık sorununun olup olmadığına bakılır. Lazerle kırmızı yüz tedavisi için herhangi bir engel yoksa, kişiye kırmızı yüz tedavisi uygulanır. Uygun lazer dalga boyu ayarlandıktan sonra kılcal damarlara lazer ışınları gönderilir ve bu ışınlar sayesinde daha önce deforme olan kılcal damarlar onarılır. Genişleyen kılcal damarlar eski haline geri gelir ve bu şekilde sorun çözüme kavuşur.

İşlemin ardından yüzde morarma ve kızarma gibi durumların olması gayet normaldir ve bu sorunlar geçicidir. Yüzün durumuna göre kırmızı yüz lazer tedavisi, 4 – 5 seans sürebilir. Her seans arasında minimum bir aylık süre olması gerekir. İşlemi yapan uzman doktor, yüzün durumuna göre seans sayısına karar verir. Kısa süren bu işlem, konforlu ve ağrısızdır. Yüzde kırmızı leke tedavisi 1 saatten az sürer. Uygulama esnasında lazer ışınlarının oluşturduğu acı hissi azaltmak için soğuk hava da lazere eşlik eder. Eğer kişinin cildi çok hassas ise, yüz bölgesine uyuşturucu bir krem sürülür.

Lazerle Kırmızı Yüz Tedavisi Avantajları

 • Genişleyen kılcal damarlar yeniden eski haline döner.
 • Eğer ciltte aktif olarak akne varsa tedavi edilmiş olur.
 • Ciltte fazla yağlanma varsa, bu sorun çözülerek cildin yağ dengesi sağlanır.
 • Lazer işlemi kolajen üretimi artırır ve bu durum daha sağlıklı ve daha genç bir görüntü elde edilmesini sağlar.
 • Cildin sıkılaşması sağlanır.

Lazerle Kırmızı Yüz Tedavisi Sonrası

Kırmızı cilt tedavisi sonrasında günlük yaşantınıza rahatlıkla dönüş yapabilirsiniz. Tedavinin olumlu etkilerini iyileşme dönemine dikkat ederek görebilirsiniz. Tedaviden sonra yüzde oluşan kızarıklık ve morarma normaldir ve kısa sürede geçecektir. Aynı zamanda tedavinin sonrasında lazer uygulanan bölgenin altında yumru gibi bir şişkinlik hissedilir. Bu durum da geçicidir. Cildinizde kedi çiziği gibi bir görüntü oluşabilir ve bu durum saatler içerisinde geçer. Tedavide tam olarak 2 – 4 hafta içerisinde iyileşme görülür.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Yüzdeki kırmızı lekeler lazer tedavisi için yaş sınırı nedir?

Genel olarak 18 yaşından büyük olan kişilere uygulanmaktadır.

Hassas cilde sahip olanlar kırmızı yüz tedavisini yaptırmalı mıdır?

Doktorunuz cildinizin durumunu inceledikten sonra buna karar verecektir.

Uygulama sonrasında herhangi bir iz kalır mı?

İşlemden sonra kızarıklık, morluk ve kedi tırnağı çiziği gibi lekelenmeler meydana gelebilir. Ancak cildiniz sakinleştiğinde bunlar kendiliğinden geçecektir. Ve uygulama sonrasında cildinizde herhangi bir iz kalmaz.

Lazer ile kırmızı yüz tedavisi kaç seans yapılmalıdır?

Seans sayısı yüzünüzün durumuna göre belirlenir. Ancak ortalama 3 seans tedavi almak gerekebilir.

Kırmızı yüz tedavisi sonrasında oluşabilecek komplikasyonlar nelerdir?

Ciltte morarma, kızarıklık ve hafif kabuklanmalar gibi sorunlar görülebilir. Eğer cildinizde karıncalanma, batma ya da aşırı bir şişlik olursa, en kısa sürede doktorunuzla görüşmelisiniz.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣