Stres Azaltma | Stres ile Başa Çıkmanın 8 Yöntemi

stres azaltma yolları arayan stresli adam

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Hemen hemen tüm insanlığım aynı fikirde olduğu ortak problem strestir. Herkes hayatının belli bir döneminde aşırı stres sorunuyla karşı karşıya kalmış ya da bir gün kalacaktır. Birçoğumuz ise, gündelik yaşamın içinde yoğun stres altındayız. Hal böyle olunca stres azaltma yöntemleri de önem kazanıyor. Stresle başa çıkmak için uygulanabilecek 8 yöntemi sizler için derledik…

  • Stres Kaynağınızı Bulun

Hemen hemen herkes stres ile karşı karşı kalır. Fakat herkesin stres yaşamasına neden olan etken farklı olabilmektedir. Çok çalışıyor olmak, yalnızlık hissetmek, aşk acısı ya da ekonomik problemler gibi çok sayıda faktör, kişilerde strese neden olabilmektedir. Yola, stres olmanıza neden olan etkiyi bularak çıkın. Sakin ve mutlu anlarınızı stresli anlarınızla kıyaslamayı deneyin. Kaynağı mutlaka bulacaksınızdır.

  • Hareket Edin

Uzmanlar, egzersiz yapmanın, stresi büyük oranda azalttığını ortaya koymaktadır. Sağlık ve fizik durumunuza göre, keyif aldığınız bir spor dalına yoğunlaşmak ya da en basitinden küçük yürüyüşler yapmak sizi mutlu edecektir.

  • Nefes Egzersizlerini Deneyin

Basit nefes egzersizlerini günde 3 kez yapmanın, iyi bir stres azaltma yöntemi olduğu söylenmektedir. Bütün bedeni hissederek alınan derin bir nefesi, yavaş yavaş dışarı vermek, tüm bedeni rahatlatacaktır. Günde 3 kez yapılabilecek bu egzersizi, 3’er dakikalık periyotlar halinde uygulayabilirsiniz.

  • Çevrenizi Sevdiğiniz İnsanlardan Oluşturmaya Çalışın

Çevrenizde sevdiğiniz ve beraberken güvende hissettiğiniz insanların olduğundan emin olun. Sevdiklerinizle çok daha sık vakit geçirmeye çalışın. Onlarla sorunlarınızı konuşun, gülün ve eğlenin. (Tabii, şimdilik sosyal mesafeyi koruyarak!)

  • Stres, “Geliyorum” Diyorsa, Hazırlıklı Olun

Eğer ilerleyen günlerde stres yaşayacağınızın emin olduğunuz bir sürece girecekseniz, erkenden hazırlık yapmaya başlayın. Stres yaşama ihtimalinizin farkında olmanız, beyninizin strese karşı hazırlıklı olmasını sağlar. Bu da, stresin etkisini büyük oranda azaltır.

  • Stresin Kaynağından Küçük Kaçışlar Yapın

Uzmanlar stres kaynağı ile birlikte yaşamak zorunda kalan insanlar için, gözlerin kapatıldığı ve nefes egzersizlerinin yapıldığı anların etkili olabildiğini vurguluyorlar. Yine stresin kaynağından kısa bir süre de olsa uzaklaşarak yapılabilecek kısa bir yürüyüş, büyük fark yaratabilmektedir.

  • Dengeli ve Düzenli Beslenmek

Stresi azaltma yöntemleri arasında hiç kuşkusuz beslenmenin de büyük önemi bulunmaktadır. Mevsimsel sebze ve meyvelere yönelmek, güzel bir kahvaltı yapmak ve protein ağırlıklı beslenmek, bağışıklık sistemini güçlendirerek, bedeninizi strese karşı hazır hale getirecektir.

  • Uykudan Önce Kendinize Özel Bir Vaktiniz Olsun

Yoğun ve yorucu geçen bir günün ardından erkenden uyumak istiyor olabilirsiniz. Fakat yine de, kendinize ayıracağınız özel bir zamanın ciddi faydaları olabilmektedir. Sıcak bir duş almak, kitap okumak, film izlemek ya da oyun oynamak gibi kısa bir aktiviteyle kendinize vakit ayırabilir, kafanızı boşaltabilir ve kendinizi değerli hissetmenizi sağlayabilirsiniz. Aksi durumlarda sadece çalışmak veya okula gitmek için yaşıyormuş hissine kapılabilirsiniz.

Not: Eğer stresle başa çıkmakta güçlük çekiyorsanız, kendinizi daha fazla zorlamadan, uzman bir psikolog yardımına başvurmanızda fayda olacaktır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Fazla stres depresyona neden olabilir mi?

Stresin yoğun ve uzun dönem sürmesi, akıl sağlığında bozukluklara yol açabilir. Fiziksel etkiler kadar zihinsel etkileri de olabilen strese karşı dikkatli olmak gerekmektedir.

Stresle başa çıkılabilir mi?

Evet. Stres kontrol altına alınabilir ve uzaklaştırılabilir. Hayatınızdaki stres kaynaklarını görüp, uzak tutarak başlanabilir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣